NázoryDušan Piršel: Deficit empatie

Dušan Piršel: Deficit empatie

-

Dušan Piršel: Deficit empatie

V súčasnosti sa často manifestuje deficit v štátnom rozpočte, ale málo sa hovorí o deficite empatie .

Najmä mnohí politici ju nedokážu trénovať, posilňovať, učiť  sa jej. Možno aj preto žijeme dobu egoizmu a chýbajúcej politickej empatie.

A pritom empatia je veľmi vzácna zručnosť, ktorú v akomkoľvek spoločenstve potrebujeme. Empatiu  vnímam ako  druh sociálneho lepidla, ktoré nás drží pohromade.

Je to most k porozumeniu, ktorý nám umožňuje vžiť sa do kože toho druhého. I napriek tomu pociťujem jej deficit. Prečo je tomu tak.

Podľa pána docenta Lukáša Jeníka je to veľmi jednoduché. Tak ako je deficit v rozpočte výsledkom kauzálneho reťazca zlých rozhodnutí ako napríklad prerozdeľovania peňazí, nastavenia priorít, špecifickosti prostredia postkomunistickej kultúry, finančnej negramotnosti, tak je deficit empatie výsledkom procesov rezignácie a nihilizmu.

Spoločenská fragmentácia, polarizácia, narastajúci fundamentalizmus ľavicového, pravicového a náboženského typu sú výsledkom ideologických konfliktov, ktoré sú odtrhnuté od reality každodennosti človeka.

Bojujeme o zástavy a proti zástavám, o definície manželstva a proti manželstvám a vyše 30 rokov po premene spoločnosti nevieme urobiť bezbariérový prístup k niektorým oficiálnym úradným budovám.

Pretože je ľahšie robiť identitárnu politiku, kde je kľúčovým sa identifikovať s takou alebo onakou nálepkou. Na ostatné niet potom čas.

A tak sme svedkami vysokej hladiny  nenávisti ,  vyvolávania  pocitu mohutného nepriateľstva, odporu a antipatie. Argumenty sa potom stávajú bezvýznamnými. A tak je národ plný krvavých očí a závisti .

Zjavne nikto nemyslí, ako budeme s tou nenávisťou ďalej žiť. Lebo nebude mať len verbálnu, ale možno aj násilnú podobu. Polícia a represálie to vždy nevyriešia.

Buďme teda  tými, ktorí budú zvyšovať svoju empatiu, aby sme zlepšili a posilnili vzťahy pracovné, ale aj súkromné a ukázali ostatným lepšiu cestu spolupráce, dôvery.

Snažme sa odkotúľať kamene egoizmu a nenávisti. Tlak týchto kameňov zraňuje našu dušu a vlieva do nej jed depresie, zúfalstva a beznádeje.

Verím , že dôraz na empatiu opätovne príde.Ale bude to ešte nejaký čas trvať.

Toto je cesta k zdravšiemu životu a tolerantnejšiemu svetu.

Dušan Piršel

Podporte nezávislé spravodajstvo a pomôžte zvýšiť pluralitu médii na Slovensku. Spravodajský portál Veci Verejné prináša overené agentúrne správy a vlastné komentáre naších autorov.

Podporiť nás môžete jednoduchou formou cez platobnú bránu buď pravidelnou mesačnou sumou alebo jednorázovým príspevkom.

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora


Alebo prevodom na náš účet: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

Newsletter - Veci verejné

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

2 Komentáre

  1. ..tak ! A keď sa vykorisťovateľ dostatočne vcíti do vykorisťovaného, sám zo svojej duše zhodí ten kameň.
    Najneskôr vtedy , keď sa všetci vykorisťovaní naučia empatii..
    Mnohí z nich však už to umenie natoľko zvládli, a tak silno sa vcítili do kože vykorisťovateľa , že by vracajúc sa z nočnej neváhali brániť jeho právo vykorisťovať hoc aj holou hruďou .
    Kruh bol uzavretý …
    Tak buďme na seba dobrí !

  2. Dobrý deň a ďakujem za stanovisko .Vnímam súčasné dianie aj napätosť medziľudských vzťahov negatívne . Veľakrát sme svedkami, keď podobné ťažké časy ľudstvo spájajú, vedú k solidarite, tolerancii a tým najúžasnejších prejavom človečiny. Alebo sa udeje niečo presne opačné a toho sme svedkami teraz v našich podmienkach. Je mi smutno, že to cítim takmer na každom kroku a v každodennom živote, ako niečo výrazne zhubné a žiaľ už aj metastazujúce. Ostáva len veriť, že je v nás stále viac, ako momentálne prezentujeme svojimi prejavmi…S pozdravom,

    PhDr. Dušan Piršel
    Riaditeľ Inštitútu pre pracovnú rehabilitáciu občanov so zdravotným postihnutím

    INŠTITÚT PRE PRACOVNÚ REHABILITÁCIU OBČANOV SO ZDRAVOTNÝM POSTIHNUTÍM
    Mokrohájska č. 1, 842 40 Bratislava, IČO: 00603457
    +421 254 651 354, +421 905 608 853
    sekretariat@iprba.sk
    https://iprba.sk/

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás