fbpx
NázoryDušan Piršel: Cítim dezilúziu v spoločnosti

Dušan Piršel: Cítim dezilúziu v spoločnosti

-

Dušan Piršel: Cítim dezilúziu v spoločnosti

Keď tak pozorne vnímam a počúvam ľudí, mnohým chýba  Ilúzia. Práve tá sa  stáva pre ľudí, žijúcich v čomsi dusivo ťažkom, vyčerpávajúcom období akousi sebaobranou. Ľudia sa ňou snažia eliminovať svoju traumu, zo zdanlivej bezvýchodiskovosti života.

Bohužiaľ, často sa manifestuje dezilúzia v spoločnosti, za ktorú často zodpovední aj niektorí politici.

Hlavne tí, ktorí bez svedomia, bez sebareflexie a pocitu viny túžia po  moci. Rovnako vnímam nezáujem o voľby zo strany sklamaných, frustrovaných a už ničomu a nikomu neveriacich voličov.

Ak to liečiť. Cítim potrebu pracovať na štandardizácii politickej scény na Slovensku.

Kým nebudú na Slovensku strany, ktoré budú mať pevné hodnotové ukotvenie, nebudú mať širokú členskú základňu, zvolení členovia nebudú aktívni najprv v regiónoch a potom v centrálnych inštitúciách, vždy to bude takýto neporiadok ako ho vnímame v súčasnosti.

Vrcholový politik by mal byť výsledkom dlhoročného, celoživotného snaženia.

Nie je to romantizmus, ale pragmatizmus a  nevyhnutnosť. Inak  budú dôležité pozície v spoločnosti  zaberať nekvalifikovaní  nadšenci, ktorí zabrzdia a zdevastujú možnosti, ktoré by sa postupne snáď konečne dali v budúcnosti aj zrealizovať.

Vnímam to tak, že  to sa dá dosiahnuť len ak budú naši politici hodnoverní a to niektorí  nie sú. Umelo sa to spraviť nedá.

Opakovane zdôrazňujem, že je dôležité mať v ťažkých časoch pri kormidle múdru a svojbytnú osobnosť, ktorá aj svojim renomé, osobnou integritou a rešpektom dokáže eliminovať možné a nepredvídateľné následky zúfalých ľudí.

Obávam sa, že pokiaľ sa niečo neudeje, tak túto spoločenskú dezilúziu hrozí vystriedať rebélia.

Nebezpečná je v tom, že môže  podporiť  diktátorský  režim. Diktátor uchopí moc väčšinou prostredníctvom rebélie. Preto musí byť úlohou tých čo si volíme  hľadať riešenia ako tomu predísť.

Čo sa týka rebélie, tá vždy súvisí s bezradnosťou až nezodpovednosťou aktérov rebélie.

Múdry a zodpovedný človek hľadá optimálne riešenia, rebéliu organizujú ľudia, ktorí sa ani nepokúšajú hľadať riešenia pretože sú buď neschopní alebo nezodpovední a hľadajú chyby inde ako u seba.

To je aj príklad posledných akcií mladých ľudí za záchranu globálnej klímy napríklad prepichovanie pneumatík drahých áut, poškodzovanie umeleckých predmetov.

Francúzi napríklad protestujú proti neskoršiemu odchodu do dôchodku, no neberú do úvahy predĺženie veku obyvateľov a ani to, že sociálny systém Francúzska je extrémne zadĺžený a nemá zdroje na zvýšenie príjmov, pretože ľudia nechcú platiť vyššie dane a odvody.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img
spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

spot_img

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás