fbpx
- Reklama -
NázoryDušan Piršel: Boj proti dezinformáciám je dôležitý

Dušan Piršel: Boj proti dezinformáciám je dôležitý

-

Dušan Piršel: Boj proti dezinformáciám je dôležitý

Vážení čitatelia,

neustále sa snažíme zlepšovať sa a prinášať vám čoraz väčšie množstvo kvalitnejších informácií. Prednedávnom sme pridali spravodajstvo z regiónov, od júna však pripravujeme podstatne zásadnejšiu zmenu - pravidelné podcasty na rôzne témy, ktoré sa týkajú našej spoločnosti (ekonomika, investigatíva – vyšetrovacia žurnalistika, kultúra) či aktuálne podcasty o našej spoločnosti so zaujímavými hosťami.

Bez vašej podpory to však nebude možné. Potrebujeme technicky vybudovať podcastové štúdio a vybudovať tím pravidelných spolupracovníkov, ktorí budú pre Vás podcasty pripravovať. Zvážte teda možnosť podpory našej práce podľa vašich možností, odmeníme sa Vám kvalitným a nezávislým obsahom.

Podporte nás pravidelnou čiastkou 4, 6 či 10 eur mesačne na č. účtu:


IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

Myslím , že mi dajú mnohí  čitatelia za pravdu, že  v dnešnej dobe sme zaplavení dezinformáciami , ktorým mnohí ľudia často podľahnú.

- reklama -

Rád by som podotkol, že  dezinformácie pre svoje šírenie potrebujú živnú pôdu, ktorou môže byť   unavená a polarizovaná spoločnosť, ktorá je plná nedôvery.

Nebezpečné sú v tom, že oslabujú demokraciu, dôveru v tradičné médiá a inštitúcie, polarizujú spoločnosť a v niektorých prípadoch sú dokonca životu nebezpečné.

Témou pre dezinformátorov boli aj globálne problémy ľudstva ako napríklad  pandémia COVID 19, súčasná vojna na Ukrajine , ale aj klimatická zmena, ktorá údajne neexistuje, cez zľahčovanie jej dopadov a bagatelizovanie ľudského vplyvu, až po konšpiračné teórie.

Čo mňa v tejto súvislosti veľmi mrzí je skutočnosť , že  sa často stretávam s falošným profilom , falošným statusom neexistujúcou osobou, či vykradnutým profilom.

Pri štandardných médiách je väčšia šanca, že si overujú informácie a tak kus roboty urobia za bežného čitateľa.

Používajú kvalifikované agentúry a oslovujú poctivo  vybraných ľudí, ktorí sú skutočnými odborníkmi na problematiku.

V priebehu minulého týždňa som sa v niektorom médiu dokonca stretol s názvom názorová genocída.

Ja osobne neviem presne, čo by som mal vnímať pod pojmom názorová genocída, keďže slovo genocída sa spája s ľudským rodom a jeho vyhubením a vyhladením.

Veľmi ma v tejto súvislosti zaujalo stanovisko môjho priateľa lekára z oblasti rádiológie , ktorý mi napísal, že v prenesenom význame v poslednej dobe sa dá hovoriť o vyhladzovaní istého názorového spektra, nekonformného so súčasnými mocnými.

Niektoré hranice sa stierajú , ľudia sú zahlcovaní aj informačným balastom a ak by si aj chceli náhodou overiť pravdu, väčšinou sa zamotajú v spleti protichodných názorov, ktoré majú na konci moderný dôvetok, že táto informácia sa nedá overiť z nezávislých zdrojov. Toľko stanovisko.

Pomôcť nám môže jedine zvyšovanie gramotnosti v profesionálnom ako aj každodennom živote, získanie zručností potrebných pri práci s informáciami ako napríklad kritické myslenie, mediálna gramotnosť, analýza zdrojov informácií.

Verím, že  sa dožijeme toho, aby sa manifestoval aj skutočný obraz spoločnosti a sveta, že ne­budeme musieť byť šokovaní nezmyslami, ktoré len odpútavajú našu pozornosť.

Komplexné riešenie negatívnych dopadov dezinformácií musí totiž stáť na celospoločenskom princípe a koordinovanom spoločnom úsilí. 

Uvedomujem si, že je to taká komplikovaná téma, že sa o tom nedá hovoriť  s ľahkosťou.

Dušan Piršel

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás