fbpx
- Reklama -
NázoryDušan Piršel: Blahobytné drancovanie

Dušan Piršel: Blahobytné drancovanie

-

Dušan Piršel: Blahobytné drancovanie

Vážení čitatelia,

neustále sa snažíme zlepšovať sa a prinášať vám čoraz väčšie množstvo kvalitnejších informácií. Prednedávnom sme pridali spravodajstvo z regiónov, od júna však pripravujeme podstatne zásadnejšiu zmenu - pravidelné podcasty na rôzne témy, ktoré sa týkajú našej spoločnosti (ekonomika, investigatíva – vyšetrovacia žurnalistika, kultúra) či aktuálne podcasty o našej spoločnosti so zaujímavými hosťami.

Bez vašej podpory to však nebude možné. Potrebujeme technicky vybudovať podcastové štúdio a vybudovať tím pravidelných spolupracovníkov, ktorí budú pre Vás podcasty pripravovať. Zvážte teda možnosť podpory našej práce podľa vašich možností, odmeníme sa Vám kvalitným a nezávislým obsahom.

Podporte nás pravidelnou čiastkou 4, 6 či 10 eur mesačne na č. účtu:


IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

Ľudstvo si vybudovalo „blahobyt“ založený na surovinách (ropa, uhlie, plyn…). Dnes si už nikto nechce ani len predstaviť dobu spred 100 rokov.

Večná túžba po blahobyte drancuje prírodu a prírodné zdroje. Rodnú hrudu (polia) nahradili supermarkety. Svet ľudský sa stal svetom  a ríšou temna.

Myslím si, že práve preteky za blahobytom zdeformovali morálku ľudstva a pošliapali ľudskosť.

Vývoj ľudstva je nezadržateľný a závisí od geografickej polohy, ako aj náchylnosti jednotlivých elít utrhnúť si z „koláča“ počas svojho krátkeho obdobia panovania čo najviac z ponúkaných prírodných zdrojov.

- reklama -

Cez sofistikované kampane vplývať na najochotnejšiu cieľovú skupinu – mladú a strednú generáciu a zvyšovať spotrebu pre dosahovanie trvalého rastu biznisu.

Keď biznis stagnuje, pohltí ho väčšia ryba.

Ak rastie (napr. nejaký startup), všimne si ho taktiež väčšia ryba a pravdepodobne ho tiež časom pohltí.

Takto sa vytvárajú korporátne konglomeráty, ktoré si strážia svoje teritóriá a s inými veľkými rybami sú potichu dohodnuté na sférach vplyvu.

Konzum prekvitá, spotreba rastie a obyčajní ľudia sa zadlžujú na úkor budúcnosti. Planéta má nejaké svoje samoopravné kapacity, ale tie sa vyčerpávajú.

Uvidíme toto leto, či sme sa poučili z nedávnej krízovej doby a začneme trocha šetriť životné prostredie, svoje zdravie a myslieť na budúcnosť.

Myslím si , že  aj tieto existenčné riziká znížime, len ak znížime rivalitu, zastavíme drancovanie .

Ako hovorí Daniel Schmachtenberger, narastajúca rivalita a teória hier s využitím exponenciálnych technológii a s nárastom znečistenia a ťažby s cieľom poraziť súperov a zabezpečiť si čo najviac prírodných zdrojov, bez ktorých napríklad autoritárske režimy dlho neprežijú, smeruje, na priestorovo obmedzenom ihrisku (jedna planéta) nevyhnutne k seba-ukončeniu ľudstva.

„Poďme do nich“ dlhodobo nebude fungovať, treba sa hlbšie zamyslieť.

PhDr. Dušan Piršel

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás