fbpx
- Reklama -
DomáceDominik Petruška v rozhovore s Koňýkom zo Zóny A

Dominik Petruška v rozhovore s Koňýkom zo Zóny A

-

Dominik Petruška v rozhovore s Koňýkom zo Zóny A

Po vystúpení to vyzerá že ste stále vo vynikajúcej forme. Chystáš sa byť slovenský Mick Jagger ?

Ďakujem za kompliment. Je pocta počuť takéto niečo. S Jaggerom sa nechcem porovnávať . Je to borec. Necítim sa v dobrej kondícii, aj keď na starého capa nie som v zlej forme.

Ak sa nemýlim tak si nedávno oslávil šesťdesiatku. Ako sa cíti zakladateľ slovenského punku po štyroch dekádach na scéne?

- reklama -

Nie je ľahké byť starým. Už ma to tak nebaví. Chýba nám mladícky zápal. Skôr idem zo zotrvačnosti aj keď na koncertoch je s ľuďmi sranda. 

Začínali ste za socializmu. Pociťuješ dnes niečo ako spomienkovú nostalgiu alebo stále veríš že ťa čaká čosi krásne ?

Sme optimistická punkova kapela. Väčšina pôvodných punkových kapiel vyznávala heslo No future alebo born to be loos niečo v štýle našej skladby Chleba. My sme vždy verili v budúcnosť. Sme optimisti. Pamätám si ako sme robili pre americký časopis rozhovor niekedy roku 1989, ktorý niesol titulok Zóna A: insis of future, z čoho boli v zahraničí veľmi prekvapení. Vždy som veril, že zajtrajšok patrí zdravým ľudom ktorí neveria systému a nadnárodným spoločnostiam. Verím že zdravá opozícia raz zvíťazí nad deep state.

Pred tridsiatimi rokmi tu bola celá plejáda vynikajúcich punkových kapiel ako Slobodná Európa, Ex tip, Davová psychóza. Neskôr Iné kafé , Horkýže slíže a iné.  Kde sa vytratil poctivý slovenský punk. Platí ešte heslo punk not dead.

Poctivý slovenský punk je mŕtvy. Je to tak.  Rebelantské kapely už nie sú. Ak existujú tak sú to starí  ,,capy“ z minulosti, ktorí hrajú zo zotrvačnosti ako my.  A v podstate sa im už nechce. Horkýže slíže to baví. Sú to fajn típkovia.

Od revolúcie museli mnohé slovenské kapely čeliť konkurencii zo západu ako ste v tomto konkurenčnom boji a neskôr v kyber priestore  obstáli?

Osobne konkurenciu ani kyber priestor neriešim. Youtube ma nezaujíma. Na internet chodím zriedka. Je prirodzené že mladí ľudia nechcú počúvať starých fotrov, ktorí sú štyridsať rokov na scéne.

Z vašich piesni srší pocit slobody a rebélie. Ako vnímaš súčasnú spoločnosť čo by skúsený rebel.

Tak trošku sa mi zdá,  že táto vládnuca elita nám uberá čoraz viac slobody. Osobne som vnímal za najslobodnejšie obdobie na prelome  80- tych a 90- tych rokov. Dnes sú ľudia  stíhaní za názor, článok a podobne.  Zároveň máme slobodné voľby. Nepáči sa mi vývin tejto spoločnosti. Som sklamaný z toho, že ľudia letia na dobové trendy a volia všelijakých ,,vychcánkov.“  Sme masírovaný bilbordmi a reklamou. Zdraví ľudia so zdravým pohľadom na vec priestor nedostanú. Boj proti dobovým trendom je ťažký. Aj keď verím že musíme zvíťaziť, pretože ináč civilizácia zanikne.

Mnohí ti nevedia prepáčiť angažovanie sa v pronárodných, konzervatívnych hnutiach. Môže byt punk vlastenecký?

To sú výmysly, že punk musí byť ľavicový alebo pravicový. Kedysi nás punkerov spájala rebélia proti totalite a nemali sme žiadne info o správnom smerovaní. Riadili sme sa sedliackym rozumom.  Až neskôr sa to začalo špecifikovať. Veľa punkerov prešlo neskôr ku skinheadom ale to bol výsledok umelo indoktrinovanej politizácie.

Čo ty rozumieš pod slovom punk?

Existuje toľko názorov na punk koľko je punkerov. Strašne veľa odnoži. Myslím že mám cit na to čo punk nie je.  Určite to nie je angažovanie sa v reklamách a komercii.

V skladbách ako Chleba., Ľudia v pohybe , Na Havaj riešite vážne spoločenské problémy. Čo považuješ za najväčší problém súčasnosti.?

Vo všeobecnosti vnímam ako obrovský problém imigráciu z iných kultúr ktoré sú absolútne nekompatibilné s našou civilizáciou. Tu to nie je až tak vypuklé ale na západe je to vidieť. Na Slovensku máme problém s inou komunitou. A hlavne je problém to že Slováci majú málo detí.

Ktorý z vašich albumov považuješ za najvydarenejší?

Naši fanúšici sú rozdelení na tých ktorým sa páčia albumy z rôznych období. U fanúšikov vedie Potopa. Aj keď mne sa páčia tie novšie. Tie staré sú dobré ale obohraté a trochu mi lezú na nervy. Už sa mi to nechce hrať. Ľudia potom drbú že nehrám Potopu Pivo ale ja  nechcem hrať s nechuťou. Preto musím robiť kompromisy.

Máš nejaké miesta na ktoré sa rád vraciaš?

Nie som dovolenkový typ. Ak idem na dovolenku tak kvôli deťom. Naposledy som bol v Chorvátsku. Sú tam pekné ostrovy. Mám rád miesta s málo turistami. Čo je paradoxné. Ale preferujem aj dovolenky na Slovensku. Miesta ako Banská Štiavnica, Bardejov alebo Levoča. Sú to nádherné miesta.

Kde sa vidíš o desať rokov?

Pravdepodobne budem doma v Devínskej čítať  knihy a chodiť na pivo s mojim synom. To už bude mať devätnásť. Možno dám aj zo dva koncerty a to je asi tak všetko.  

Autor: Dominik Petruška

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

Vážení priaznivci Veci Verejných

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu.

Vo Veciach verejných stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme onedlho.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity.

Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať Veci verejné.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..

Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

 

INLIBRI - online kníhkupectvo

spot_imgspot_img

2 KOMENTÁRE

  1. Rebelantské kapely už nie sú je absolútna pravda . Dnes je to len hudba o tom ako sa vopchať establishmentu do zadku , žiadne rebelanstvo len kvákanie ako sa máme všetci dobre. Ak chce byť niekto umelcom, ktorý niečo aj znamená musí byť aspoň trochu v opozícii voči spoločnosti , verchuške a nie ako dnes , keď všetci hľadajú miesto v zadku vrchnosti .

  2. Výborný rozhovor. Kedysi v tých slobodnejších 80-tych rokoch ma chytila ich pesnička „Kde je Jozef Mengele“. Je príznačné pre túto dobu, že dnes by za ňu dostali „zaracha“ vo všetkých médiách. A pritom nikdy nebola aktuálnejšia a naliehavejšia, než dnes.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás