fbpx
DomáceDnes v NR SR je situácia podobná ako včera

Dnes v NR SR je situácia podobná ako včera

-

Dnes v NR SR je situácia podobná ako včera

NR SR: Smer-SD s mimoriadnou schôdzou o nelegálnych migrantoch neuspel

BRATISLAVA 8. septembra (SITA) – Mimoriadna schôdza parlamentu k návrhu strany Smer-SD o riešení situácie s nelegálnymi migrantmi nebude. Dnes sa ju nepodarilo otvoriť ani na druhýkrát, prezentovalo sa len 61 poslancov, potrebných je 76. Poslanci sa schôdzu dvakrát pokúšali otvoriť už vo štvrtok. Ako dnes informoval v pléne predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina), o 10:45 však bude mimoriadna schôdza k vládnemu návrhu o sprísnení vydávania dokladov pre migrantov. Policajti podľa neho už nebudú vydávať doklad o zotrvaní na území Slovenskej republiky každému nelegálnemu cudzincovi, ktorého nie je možné vyhostiť, najmä nie cudzincovi, ktorý migruje cez územie SR do iného štátu. Cieľom je uľahčiť vyhostenie nelegálnych migrantov, ako aj odradiť ďalších od príchodu na Slovensko.

O zvolanie schôdze k nelegálnym migrantom požiadal Smer-SD s podporou nezaradených poslancov okolo Tomáša Tarabu. Poslanci chceli, aby sa Národná rada SR uzniesla na tom, že súčasnú migračnú politiku dočasne poverenej vlády považuje za neprijateľnú a vládu upozorňuje na nebezpečné dôsledky migračnej politiky, „keď na územie Slovenskej republiky vstupujú bez akýchkoľvek prekážok nelegálni migranti bez príslušných identifikačných dokumentov“. Zároveň žiadali, aby vláda okamžite nariadila dočasné obnovenie kontroly hraníc Slovenska s Maďarskom, dôsledne uplatňovala readmisnú dohodu s Maďarskom a všetkých zaistených nelegálnych migrantov okamžite odovzdávala príslušným maďarským orgánom. Požadovali tiež ukončenie praxe sústreďovania nelegálnych migrantov „v táboroch a priestoroch s katastrofálnymi, doslova neľudskými životnými podmienkami“. Skončiť sa podľa nich musí aj to, že na naše územie prichádzajú nelegálni migranti bez akýchkoľvek identifikačných dokumentov a slovenské orgány „vymyslené identifikačné údaje akceptujú“.

NR SR: V pléne nebola vôľa na sprísnenie kontroly osôb, ktorým súd prikázal ochranné liečenie

BRATISLAVA 8. septembra (SITA) – V parlamente sa nenašla vôľa na sprísnenie kontroly osôb, ktorým bola uložená ambulantná forma ochranného liečenia. Mimoriadnu schôdzu k novele Trestného zákona sa dnes nepodarilo otvoriť ani na druhýkrát, prezentovalo sa len 48 poslancov, potrebných bolo minimálne 76. Poslanci sa schôdzu dvakrát pokúšali otvoriť už vo štvrtok. Predseda Národnej rady SR Boris Kollár (Sme rodina) ju preto ukončil.

Mimoriadna schôdza sa mala konať v reakcii na júnový prípad Andrey z Novej Dubnice, ktorú zavraždil páchateľ po dlhodobom prenasledovaní. Cieľom vládnej novely bolo zabezpečiť dostatočnú kontrolu osôb, ktorým bola uložená ambulantná forma ochranného liečenia. Popri ochrannom dohľade počítala aj s inými povinnosťami a obmedzeniami, pričom po novom by takáto osoba mohla byť kontrolovaná aj elektronickými prostriedkami. Návrh zákona upravoval doposiaľ absentujúcu možnosť dodatočne uložiť ochranné liečenie, ak odsúdený počas výkonu trestu odňatia slobody trpí duševnou poruchou. Novela upravovala aj pravidlá pre protialkoholické liečenia, protitoxikomanické liečenia a liečenia závislostí na hazardných hrách. Reagovala tiež na zriadenie Detenčného ústavu v Hronovciach, keďže je potrebné prehodnotiť právnu úpravu vo vzťahu k osobám, pre ktoré má byť detencia určená. Návrhu vyjadrila podporu aj prezidentka Zuzana Čaputová. Zdôraznila, že schválenie zmien, ktoré prešli poctivou odbornou diskusiou a dávnejšie aj medzirezortným pripomienkovým konaním, je príležitosťou posilniť ochranu zdravia a životov ľudí a osobitne ochranu žien pred násilím.

NR SR: Mimoriadnu schôdzu k poplatkom na pohotovostiach a ordinačným hodinám neotvorili

BRATISLAVA 8. septembra (SITA) – Na skrátenie ordinačných hodín na pohotovostiach a zvýšenie poplatkov za neodôvodnené využívanie pohotovostí a urgentov v nemocniciach sa v parlamente nenašla politická vôľa. Zmeny navrhovala vláda od začiatku budúceho roka. Mimoriadnu schôdzu k vládnemu návrhu zmien vo fungovaní pohotovostí sa dnes nepodarilo otvoriť ani na druhýkrát, prezentovalo sa len 61 poslancov, potrebných bolo 76. Poslanci sa schôdzu dvakrát pokúšali otvoriť už vo štvrtok, predseda Národnej rady SR Boris Kollár (Sme rodina) ju teda dnes po ďalších dvoch neúspešných pokusoch ukončil.

Ordinačné hodiny na pohotovostiach v súčasnosti v pracovných dňoch trvajú od 16:00 do 22:00. Od začiatku budúceho roka mali byť pohotovosti podľa vládneho návrhu dostupné v pracovných dňoch len od 16:00 do 20:00. Cez sviatok, v sobotu a nedeľu lekári na pohotovostiach v súčasnosti ordinujú od 7:00 do 22:00, od budúceho roka to malo byť od 8:00 do 20:00. Ďalším navrhovaným opatrením bolo zvýšenie poplatkov za neoprávnené využívanie pohotovostí a urgentov. Terajší poplatok sa využitie pohotovostí v sume 2 eurá sa mal od začiatku budúceho roka zvýšiť na 5 eur a poplatok za využitie urgentu v nemocnici mal stúpnuť z 10 eur na 25 eur.

NR SR: Mimoriadnu schôdza k vládnemu návrhu o vydávaní dokladov pre cudzincov sa na prvýkrát nepodarilo otvoriť

BRATISLAVA 8. septembra (SITA) – Mimoriadnu schôdzu k vládnej novele zákona o pobyte cudzincov sa dnes na prvýkrát nepodarilo otvoriť. Prezentovalo sa len 65 poslancov, potrebných je 76. Ďalší pokus o otvorenie schôdze bude o 11:15.

Spolu 32 podpisov na zvolanie mimoriadnej schôdze dodali hnutia OĽaNO a priatelia a Sme rodina. Cieľom návrhu, ktorý schválila vláda v stredu 6. septembra, je znížiť počet nelegálnych migrantov a okamžite obnoviť možnosť administratívneho vyhostenia týchto osôb.

Policajti podľa návrhu nebudú vydávať doklad o zotrvaní na území Slovenskej republiky každému nelegálnemu cudzincovi, ktorého nie je možné vyhostiť, najmä nie cudzincovi, ktorý migruje cez naše územie do iného štátu. V súčasnosti je policajný útvar povinný vydať v určených prípadoch štátnemu príslušníkovi tretej krajiny, ktorého nie je možné vyhostiť, potvrdenie o zotrvaní na území Slovenska. Pôsobí to ako „pull faktor“ na nelegálnych migrantov putujúcich po balkánskej trase, a ťahá ich to prechádzať cez Slovensko. Novou právnou úpravou sa navrhuje možnosť jeho vydania, teda takýto doklad sa už nebude vydávať každému cudzincovi.

Nelegálna migrácia na území Slovenskej republiky neustále narastá. Od začiatku roka do júla 2023 bolo na našom území zadržaných 17 529 cudzincov, čo oproti porovnateľnému obdobiu roku 2022 predstavuje nárast o 15 611 zadržaných cudzincov. V rámci enormného rastu naďalej dominuje nelegálna sekundárna tranzitná migrácia zo západobalkánskej trasy, kde rezort vnútra zaznamenal nárast o 1 062,3 %, čo predstavuje až 16 934 zadržaných cudzincov.

NR SR: Poslanci dnes nechceli rokovať ani o vládnom návrhu týkajúcom sa migrantov

BRATISLAVA 8. septembra (SITA) – Mimoriadnu schôdzu k vládnej novele zákona o pobyte cudzincov sa dnes nepodarilo otvoriť ani na druhýkrát. V rokovacej sále sa prezentovalo len 50 poslancov, potrebných je 76. Neprezentovali sa napríklad ani poslanci Smeru-SD, ktorí predtým iniciovali vlastnú mimoriadnu schôdzu k nelegálnym migrantom, kde chceli žiadať vládu, aby prestala „v rozpore so zákonom udeľovať nelegálnym migrantom potvrdenie o zotrvaní na území Slovenskej republiky“. Ďalší pokus o otvorenie schôdze bude v pondelok 11. septembra o 9:00.

Cieľom návrhu, ktorý schválila vláda v stredu 6. septembra, je znížiť počet nelegálnych migrantov a okamžite obnoviť možnosť administratívneho vyhostenia týchto osôb. Policajti podľa návrhu nebudú vydávať doklad o zotrvaní na území Slovenskej republiky každému nelegálnemu cudzincovi, ktorého nie je možné vyhostiť, najmä nie cudzincovi, ktorý migruje cez naše územie do iného štátu. V súčasnosti je policajný útvar povinný vydať v určených prípadoch štátnemu príslušníkovi tretej krajiny, ktorého nie je možné vyhostiť, potvrdenie o zotrvaní na území Slovenska. Pôsobí to ako „pull faktor“ na nelegálnych migrantov putujúcich po balkánskej trase, a ťahá ich to prechádzať cez Slovensko. Novou právnou úpravou sa navrhuje možnosť jeho vydania, teda takýto doklad sa už nebude vydávať každému cudzincovi.

Nelegálna migrácia na území Slovenskej republiky neustále narastá. Od začiatku roka do júla 2023 bolo na našom území zadržaných 17 529 cudzincov, čo oproti porovnateľnému obdobiu roku 2022 predstavuje nárast o 15 611 zadržaných cudzincov. V rámci enormného rastu naďalej dominuje nelegálna sekundárna tranzitná migrácia zo západobalkánskej trasy, kde rezort vnútra zaznamenal nárast o 1 062,3 %, čo predstavuje až 16 934 zadržaných cudzincov.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás