fbpx
- Reklama -
NázoryDivadlo sa zatiaľ skončilo. Vláda s lekárskymi odbormi rokovala...

Divadlo sa zatiaľ skončilo. Vláda s lekárskymi odbormi rokovala ako baby na trhu. Otázkou je „v čí prospech“. Na to antikorupčný Matovič priznal, že bol pri dávaní úplatku. Dolinková predpovedá ďalší štrajk

-

Divadlo sa zatiaľ skončilo. Vláda s lekárskymi odbormi rokovala ako baby na trhu. Otázkou je „v čí prospech“. Na to antikorupčný Matovič priznal, že bol pri dávaní úplatku. Dolinková predpovedá ďalší štrajk

Pred týždňom sme vás infomovali, že rokovanie lekárskych odborov s vládou SR je len predstavenie Slovenského národného divadla a tak sa aj stalo.

Prešiel týždeň a v sobotu večer sa strieľal šampus na každej strane sporu, do ktorého sa mozrejme zapojil aj majster statusov a táranín, daňový podvodník Matovič. To nie všetko. „Tento potento“ (Igor Matovič) k divadelnému predstaveniu lekárov napísal status, ktorým zrejme prekonal aj prejav Fidela Castra. Opäť sa priznal, že on, ako prudký antikokurpčník bol pri pýtaní a odovzdávaní úplatku, ale neoznámil to. Z ministra financií sa stala studnica premlčaných trestných činov.

igor Matovič.

SOM PN … obrátil sa mi žalúdok

- reklama -

Mal som 22. S mamou sme stáli pred operačnou sálou neurochirurgie na Kramároch. S napätím sme čakali na výsledok operácie ocina, ktorému diagnostikovali zhubný nádor na mozgu. Išlo o čas … zrazu vyšiel von z operačnej sály hlavný operatér, prišiel ku nám a mamine povedal: „Pani Matovičová, potrebujem motivovať operačný tím. Päť tisíc by to spravilo.“ Mamina povedala, že ale ona pri sebe také veľké peniaze nemá. Chladnokrvne povedal: „Nevadí, počkáme.“ Ja som zostal, mamina v strese utekala do mesta do banky. Keď po hodine prišla a „motivačné“ odovzdala do rúk „lekára“, operácia ocina sa začala. V lete toho roku ocino zomrel.

Dnes som ministrom financií a pred pár týždňami som mal rokovanie so spomenutým „lekárom“. Zastupoval lekársky stav, ja štát. Žalúdok sa mi obracal, ale nemohol som na sebe dať znať, že vidím pred sebou ľudský odpad. Odpad, ktorý sa pred Slovenskom tvári na elitu, a bohužiaľ, Slovensko ho za elitu považuje. Zvládol som to, zastupoval som štát, nie syna otca so zhubným nádorom v hlave, za ktorého operáciu si bezcitný chrapúň od mamy príkladne vydieračským spôsobom vypýtal „motivačné“ a kým neprišlo, ani operovať nezačal.

Dnes mám problém rovnaký. Nedokážem viac sedieť a „rokovať“ s ľuďmi, pre ktorých chorý človek v nemocnici je len nástroj na vydieranie pre vlastný prospech. Rokoval som s odborármi cca 40 hodín, viac nebudem. Žalúdok sa mi definitívne prevrátil. Nie, nedokážem viac sedieť zoči-voči ľuďom, ktorí na rokovaní o sebe povedia, že sú „elita národa“ a zároveň cynicky, chladnokrvne a s ironickým úsmevom vám šplechnú do očí, že im je jedno, kto bude liečiť ľudí bojujúcich o život v nemocniciach po 1. decembri. Vraj, „to bude už váš problém“. Niečo tak odporné som ešte nezažil.

Ja by som vydieračom neustupoval. Áno, odborári huckali, huckajú a budú huckať lekárov, budú im dávať návody, ako čo najviac paralyzovať chod nemocníc a áno, zrejme by kvôli ním nastal obrovský stres a riziko, že na branie rukojemníkov niekto doplatí. Napriek tomu by som v mene 5 miliónov obyčajných ľudí Slovenska do toho šiel, lebo to, čo predvádzajú odborári z LOZ nemá nič spoločné so zápasom za spravodlivú mzdu. Lebo to, že si vydieraním a braním rukojemníkov vydobijú stovky miliónov len pre seba na úkor všetkých ostatných, prinesie mnoho iných zbytočných obetí. Lekári v nemocniciach síce budú mať výrazne vyššie platy ako v Česku, ale o to menej zostane na nové lieky, na nové prístroje, na mzdy iných ľudí v zdravotníctve. A nielen v zdravotníctve. Čo je na takom výsledku spravodlivé? Čo je na ňom morálne? Čo je na ňom ľudské? Nič.

Rozkrádať zdravotníctvo a okrádať tak chorých ľudí ako Fico s Pellerínou, považujem za najhorší možný čin politika. Brať si za rukojemníkov pacientov v nemocniciach a organizovať sabotáž ochrany zdravia a záchrany životov, považujem za najhorší možný čin lekára.

PS: Ľudský odpad z úvodu je dnes verejným podporovateľom vydierania LOZ. Možno aj preto, že LOZ nikde vo svojich požiadavkách nerieši, bohužiaľ, naďalej veľmi rozšírenú korupciu v zdravotníctve.

PS2: Našej 4-ročnej Klárke po prudkých bolestiach 4 dní v nemocnici „rozpúšťal“ lekár kamene v obličkách. Tlačil do nej analgetiká proti bolesti, ale Klárka sa mala zo dňa na deň horšie a horšie. Na piaty deň zúfalá Pavlínka Klárku zobrala na vlastnú zodpovednosť do inej nemocnice. Tam, keď lekár na príjme Klárku zbadal, tak len z toho, ako si sadala na lehátko usúdil, že ide o akútny zápal slepého čreva, ktoré je podľa neho už dlhšie prasknuté s následnou veľmi vážnou život ohrozujúcou sepsou. Išla na okamžitú operáciu a presne tak aj bolo. Statoční zdravotníci ju doslova ukradli hrobárovi z lopaty … ALE Fušerovi „lekárovi“, čo „rozpúšťal kamene“ odborári z LOZ navrhujú presne rovnaký (viac ako český plat) ako lekárovi Fachmanovi. Sprosté komunistické rovnostárstvo, ktoré akúkoľvek možnosť odmeňovať podľa schopností, snahy a prístupu k pacientovi zabíja v zárodku. Rovnostárske rozhádzanie obmedzených zdrojov bez merania akýchkoľvek zásluh. Toto je konanie v najlepšom záujme pacienta? Pravý opak je pravdou. Nebudú lepšie operácie, nebudú kratšie čakacie doby, nebude na lepšie lieky, nebude na lepšie prístroje a krajšie priestory. Naďalej sa budú miliónové operačné sály využívať v priemere len 6 hodín denne, lebo však operovať len do druhej poobede je základné ľudské odborárske právo!

PS3. Ako som napísal vyššie, vydieračom by som neustupoval. Rozhodnutie však nechávam na premiéra a budem chápať, keď im v niečom ustúpi, aj keď ich požiadavky už dávno presiahli hranicu boja za spravodlivú mzdu. Nikto pri moci nechce, aby mu umierali v nemocniciach ľudia len preto, lebo niekto, čo skladal Hippokratovu prísahu, sa rozhodol v jej príkrom rozpore zneužiť situáciu, že jediný vie obsluhovať prístroje, ktoré chorého držia pri živote.

PS4. Boh ochraňuj Slovensko pred tým, keď sa po vzore odborárov z LOZ rozhodnú brať ľudí za rukojemníkov technici z jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach či Mochovciach. Veď prečo by si aj oni nemohli vypýtať o 10% vyššie platy ako majú Česi? Veď aj ich je nedostatok. Veď len oni vedia ovládať všetky tie prístroje. Veď aj bez nich sa nezaobídeme a budú zomierať ľudia. A prečo by o 10% vyššie ako české platy nemohli nástojčivo a vydieračsky žiadať všetci? Zdravotné sestry, sanitári, laboranti, fyziterapeuti, učitelia, vedci, úradníci, policajti, pekári, kuchárky, robotníci, predavačky … a prečo nie aj upratovačky či smetiari? Štát by mal ľudí odmeňovať spravodlivo. O spravodlivej pláci za odvedenú prácu hovorí už biblia a je základom spoločenskej morálky. Schopnosť myslieť aj na druhých však nedokáže človek, ktorý si nedovidí ďalej ako do svojho hniezda. Sebectvo jedných, logicky povedie k utrpeniu a strádaniu iných a v situácii v akej sa Slovensko nachádza, nakoniec povedie k ukrižovaniu demokracie, ktorá len nedávno slávila Kristove roky. Neskoro bude banovať.

PS5. Som hrdý na všetkých čestných a pracovitých lekárov, ktorým je už nemorálne konanie odborárov z LOZ akosi proti srsti. Viem, že kolegialita im bráni sa verejne ozvať, lebo nechcú byť odborármi exemplárne opľutí ako včera prezident Slovenskej lekárskej komory. Z toho včera odborári z LOZ urobili vyvrheľa len preto, lebo sa opovážil navrhnúť, že by SLK mohla byť mediátorom v rokovaniach medzi LOZ a vládou.

PS6. Viem, že sa predošlé riadky dotknutým nečítali ľahko. Viem, že opäť spustia hromy, blesky a svoje manipulácie proti matovičovi, veď to je populárne. Nevadí. Rád hovorím pravdu bez príkras a nedokázal by som žiť v pretvárke, že s odborármi vedieme rokovania. Nie, je to len amorálne bohapusté vydieranie a branie si bezbranných chorých ľudí za rukojemníkov. S cieľom získať prospech len pre seba, bez akéhokoľvek odhľadu na ostatných štátnych zamestnancov, pacientov a všetkých ľudí, ktorí sa svojimi daňami a odvodmi na plody vydierania budú naveky na ich úkor skladať.

PS7. Čokoľvek vyššie napísané nie je mierené proti čestným, pracovitým a ľudským lekárom. Cieľom napísaného je zadosťučiniť pravde a aspoň takto symbolicky za vzoprieť amorálnemu konaniu ľudí, ktorí sa rozhodli zneužiť svoju moc nad zdravím a životmi chorých ľudí.

PS8. Je záhadou s jasnou odpoveďou, prečo odborári z LOZ prídu s týmito vydieračkami vždy počas demokratických vlád a záhadne sú tichúčko spokojnučkí v čase, keď sa zo zdravotníctva tunelujú stovky miliónov za vlád červených arcizlodejov.

PS9. 200 miliónov EUR na Stabilizačný bonus pre 40 tisíc ostatných nemocničných zdravotníkov, ktorých počas rokovaní odborári ani raz nespomenuli, vydieračky LOZ nijako neohrozia.

„A ak by nedošlo k dohode, december máte voľný na oddych a krásne Vianoce s rodinou a bez služieb.“ MUDr. Visolajský v motivačnom liste lekárom, kde ich nabádal na podanie výpovedí

„Spôsob svojho života zasvätím podľa vlastných síl a svedomia úžitku chorých a budem ich ochraňovať pred každou krivdou a bezprávím.“ citát z Hippokratovej prísahy o lekárskej etike

——————————————————————-

V lete som iniciatívne oslovil ministerstvo zdravotníctva s návrhom na zavedenie odmeny za roky praxe pre úplne všetkých 25 zdravotníckyych profesií v ÚZS (ústavná zdravotná strarostlivosť). Celkovo sme ako ministerstvo financií vyčlenili na rok 2023 na vyššie koeficienty a roky praxe 247 miliónov EUR (suma sa každoročne opakuje a automaticky valorizuje). Samozrejme okrem navýšenia platov o 6,88% v roku 2023, čo vyplýva všetkým zdravotníkom v ÚZS z tzv. mzdového automatu. Novelu zákona o zvýšení platov sme v septembri aj v NR SR schválili. Odborári prišli s tým, že nestačí. Že požadujú dodatočné zvýšeni pre atestovaných lekárov. Trvali na zvýšení základnej mzdy až o 100% pri lekárovi s 30-ročnou praxou. Pri 20-ročnej praxi o 77%. To bolo nemysliteľné. V záujme dohody, sme zvýšili celkovú ponuku na mimoriadne zvýšenie platov o dodatočných 63 miliónov eur a 35% rast pri 20-ročnej praxi. To už znamanalo, že priemerný plat lekára s príplatkami v nemocnici presiahne 4300 EUR, čo by v roku 2024 znamenalo o cca 3% vyššie platy v slovenských nemocniciach ako v českých – čo je v situácii, keď sú v Čechách o 22% vyššie platy, malý veľký zázrak. Odborári opäť zareagovali, že nestačí. Čiastočne znížili svoje požiadavky, ale naďalej pýtali až o 59% vyššie základné platy. Dohodu odmietali, až definitívne odmietli. Preto sme miesto dodatočných každoročných 63 miliónov EUR ponúkli stabiližačný príspevok od 10 do 30 tisíc eur vyplatený už v tomto roku na tri roky vopred, v celkovej sume 270 miliónov eur (v tomto roku vieme kvôli lepšiemu hospodáreniu vyplatiť viac, ako v rokoch nasledovných, kde nás rozpočet už nepustí). Odborári aj túto ponuku odmietli, hoci pre samotných lekárov je finančne výrazne výhodnejšia. Ponúkli sme zavedenie náborového príspevku, aby nemocnice vedeli doplniť chýbajúcich zdravotníkov, rovnako odmietli. Stále si trvajú na svojich +59%, huckajú ďalších lekárov k výpovedia a výpovediam služieb … a vyhrážajú sa úplným paralyzovaním zdravotnej starostlivosti o chorých ľudí.

Takto si na Slovensku žijeme. Nebojovali sme o našu štátnosť. Ľahko sme získali, ľahko stratíme. Čoskoro.

Týmto statusom reagoval na divadlo zvané dohoda lekárov s LOZ.

Vláda vyriešila s lekárskymi odborármi platy a dohodli sa

      Bratislava 26. novembra (TASR) – Vláda a lekárski odborári na sobotňajšom rokovaní vyriešili otázku platov lekárov a dohodli sa. Informoval o tom premiér Eduard Heger (OĽANO). Ministerstvo zdravotníctva predloží v pondelok (28. 11.) dohodnuté zmeny na parlamentný výbor pre zdravotníctvo. Zdravotníkom majú vyplatiť aj stabilizačné príspevky.


      „Kríza je zažehnaná, nečaká nás kolaps nemocníc, dohodli sme sa. Našli sme zhodu aj na ôsmom bode memoranda, je to najväčší kompromis, aký sme mohli dosiahnuť,“ vyhlásil premiér s tým, že vláda ustúpila pri požiadavke Lekárskeho odborového združenia (LOZ), ktorá si vyžiada 40 miliónov eur. 


      Koeficient minimálnej mzdy lekára by mal byť od 1. januára 2023 pri atestovaných lekároch 2,5-násobok priemernej mzdy, pri neatestovaných lekárov 1,5-násobok. Okrem toho sa má zvyšovať podľa odpracovaných rokov praxe. Neatestovaným lekárom sa má za každý rok praxe zvýšiť plat o 0,015-násobok z priemernej mzdy, atestovaným lekárom o 0,025-násobok po dobu 30 rokov. Od 1. januára 2025 sa má atestovaným lekárom zvýšiť koeficient za odpracované roky na 0,03-násobok priemernej mzdy po dobu 30 rokov.


      „Naďalej zostáva v platnosti stabilizačný príspevok pre všetkých ostatných zdravotníckych pracovníkov,“ zdôraznil minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO). Vyplatený by im mal byť podľa jeho slov do konca decembra. Týka sa zdravotníkov, ktorí podpíšu dohodu a zároveň budú mať 1. decembra tohto roku platný pracovný pomer v nemocnici. Je vo výške 5000 eur. Lengvarský dodal, že rezort tiež bude v najbližších dňoch pracovať na príprave pracovných zmlúv pre lekárov. 


      Šéf LOZ Peter Visolajský prosí poslancov parlamentu, aby legislatívne zmeny podporili, vyzval ich tiež, aby zodpovedne pristúpili k hlasovaniu o schvaľovaní rozpočtu. Na margo rušenia plánovaných zákrokov od 1. decembra v niektorých nemocniciach ubezpečil, že lekári spravia všetko pre to, aby pacienti dostali termíny tak, ako boli sľúbené. Zároveň vyzval medikov aj lekárov v zahraničí na návrat na Slovensko. „Radi vás privítame ako nových kolegov, spravili sme všetko preto, aby sme pre vás vytvorili lepšie podmienky,“ povedal. 


      Vyše 2100 lekárov siahlo začiatkom októbra po výpovediach pre nespokojnosť so situáciou v zdravotníctve. Neskôr tiež viacerí podali výpovede z decembrových služieb.


      Lekárski odborári trvali na splnení ôsmich požiadaviek, problém pri dosiahnutí dohody bol najmä v otázke platov. Pokiaľ by k dohode nedošlo, hrozilo, že lekárom 30. novembra vyprší výpovedná lehota. V reakcii na to viaceré nemocnice prestali objednávať pacientov na plánované operácie od 1. decembra. Hrozilo tiež vyhlásenie núdzového stavu.

Kto bude podľa Dolinkovej štrajkovať ďalší?

Dobrý výsledok pre zdravotníctvo nemení nič na tom, že Heger a Matovič škodia ľuďom

Výsledné rokovania medzi lekárskymi odborármi a vládou ukázali niekoľko skutočností:

táto vláda reaguje iba na tvrdý nátlak – tak ako učitelia si vybojovali zvýšenie platov protestom na námestí dnes sa to podarilo aj nemocničným lekárom

schválenie memoranda a pretavenie lekárskych požiadaviek do zákonov má zaručiť lepšiu perspektívu zdravotníctva a teda aj nám všetkým – pacientom

nájdenie stabilizačného príspevku pre zdravotné sestry a obsluhujúci personál môže prispieť k stabilizácii situácie v nemocniciach

kríza však naplno odhalila, že máme absolútne šialeného ministra financií a úplne slabého premiéra, ktorému keď dýcha Matovič za chrbtom je len jeho sluha

dobrou správou je, že nemocnice budú pracovať v bežnom režime.

Nechcem byť zlým prorokom – ale som zvedavá, kto začne štrajkovať najbližšie. Tipujem to na lekárov z ambulancií…

Výberová chronológia rokovaní k hromadným výpovediam lekárov 

      Bratislava 26. novembra (TASR) – Hromadné výpovede podalo vyše 2100 lekárov pracujúcich v slovenských nemocniciach. Lekárski odborári mali osem návrhov a požiadaviek pre zlepšenie stavu nemocníc. Týkali sa najmä financovania nemocníc, reformy systému zdravotných poisťovní, ohodnotenia lekárov či zvýšenia miezd sestier.
      TASR prináša výberovú chronológie vývoja situácie s hromadnými výpoveďami lekárov.

      2021

      21. septembra – Lekárske odborové združenie (LOZ) žiada lepšie podmienky pre zdravotníkov. Spustilo deklaráciu, v ktorej majú lekári vyjadriť súhlas s prípadnými výpoveďami zo služieb. Odborári upozorňujú na dlhotrvajúci rozpad zdravotníctva, ktorý prehĺbila pandémia COVID-19.
      – Ministerstvo zdravotníctva SR reagovalo, že pracuje na postupnom systematickom zlepšovaní zdravotníctva so zreteľom na pacienta aj zdravotníckeho pracovníka.  
      5. novembra – Dať výpoveď zo služieb je momentálne pripravených 2511 lekárov. Odborári pripomínajú, že v septembri predstavili osem požiadaviek na zlepšenie situácie v zdravotníctve.
      – Pracujeme na tom, aby zdravotníci mali lepšie podmienky a boli za svoju prácu adekvátne ohodnotení, reagovalo ministerstvo zdravotníctva
       – Premiér Eduard Heger (OĽANO) deklaroval, že sa zaujíma o situáciu v zdravotníctve, navštevuje nemocnice a komunikuje aj so zdravotníkmi. LOZ Hegerovi vyčítalo, že si doteraz nenašiel čas na stretnutie.

      2022

      30. januára – Predsedovia LOZ pôsobiaci v nemocniciach na Slovensku opätovne vyzvali premiéra Hegera na stretnutie. Zhodli sa na tom predtým na zasadnutí 28. januára. Medzi účastníkmi sa otvorila diskusia o možnosti zopakovať výpovede lekárov, ako to bolo v roku 2011.

      31. januára – Premiér Heger sa stretne so zástupcami LOZ. V najbližšom čase ich pozve na rokovanie. 

      3. februára – Lekárski odborári predstavili premiérovi Hegerovi osem návrhov a požiadaviek, ktoré považujú za nevyhnutné pre zlepšenie stavu nemocníc na Slovensku.

      4. februára – Pod osem požiadaviek lekárskych odborárov sa  podpísalo takmer 3000 z asi 5000 nemocničných lekárov. Šéf odborárov Visolajský opäť spomenul možnosť hromadných výpovedí lekárov a vyzval na ďalšie rokovania.

      5. apríla – Lekárski odborári vyhlásili štrajkovú pohotovosť. Avizovali, že ak sa nič nezmení, zvažujú vypovedanie nadlimitných nadčasov v nemocniciach či podanie hromadných výpovedí. 
      – Ministerstvo zdravotníctva SR odmieta obvinenia z nečinnosti v sektore a prosí všetkých lekárov, sestry a ďalších zdravotníkov, aby zostali pri pacientoch. Ubezpečilo, že robí všetko pre to, aby zdravotníci pracovali v adekvátnych podmienkach a boli aj adekvátne ohodnotení.

      6. apríla – Minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO) verí, že nehrozí kolaps zdravotníctva. Potvrdil, že niektoré požiadavky LOZ už ministerstvo splnilo a na niektorých sa pracuje.

      24. mája – Lekárski odborári nevylúčili, že ich štrajková pohotovosť prerastie do hromadných výpovedí lekárov v nemocniciach. 

      14. júna – Ochotu podať výpoveď deklarovalo okolo 3000 lekárov z nemocníc. Šéf LOZ Visolajský po stretnutí s premiérom vyhlásil, že nedostali jasnú odpoveď na ich požiadavky. 
      – Premiér Heger vníma požiadavky zdravotníkov, ich vyriešenie však podľa neho vyžaduje identifikáciu a schválenie dodatočných opatrení, na ktorých zatiaľ nie je dohoda.

      17. júna – Asociácia nemocníc Slovenska podporila požiadavky lekárskych odborárov.

      14. júla – Na konkrétnom návrhu zvýšenia platov zdravotníkov sa ešte nedohodlo. Rokovania budú pokračovať. Lekári naďalej trvajú na svojich požiadavkách, sú za ne odhodlaní podať výpovede. 

      9. augusta – Na Úrade vlády SR pokračovali rokovania k zvyšovaniu platov zdravotníkov. Lekári avizovali, že ak počas augusta nedôjde k riešeniam zo strany vlády, tak začnú zbierať výpovede. Konkrétny návrh rastu platov lekárov a sestier nedostali. Návrh sa mal pôvodne predstaviť koncom júna. Došlo k dohode na jednej z ôsmich požiadaviek, a to na zrušení zdaňovanie vzdelávania.

      19. augusta – Lekári dostali od vlády návrh riešenia ich platov. Šéf LOZ Visolajský následne vyhlásil, že iná možnosť ako hromadné výpovede neexistuje. Poukázal, že vláda na niektoré požiadavky stále nepredstavila riešenia, aj keď rokovania trvajú desať mesiacov.

      23. augusta – Ministerstvo zdravotníctva SR deklarovalo, že okrem otázky zvyšovania platov zdravotníkov pracuje aj na ďalších požiadavkách LOZ.

      2. septembra – Minister financií Igor Matovič (OĽANO) viac neplánuje rokovať s lekármi o ich platoch. Dostali podľa neho veľmi dobrú ponuku.

      17. septembra – Lekárske odborové združenie pokračuje v zbieraní výpovedí lekárov. Podľa Ministerstva zdravotníctva SR platy lekárov nemožno zvýšiť do takej miery, ako požadujú odborári.

      29. septembra – Odborári avizovali, že výpovede podá ku koncu mesiaca minimálne 1948 lekárov, pričom počty naďalej stúpajú. 
      – Zdravý rozum a zodpovednosť by mali mať navrch nad očakávaniami, že sa za krátky čas podarí vyriešiť všetky bolesti, ktorými sektor zdravotníctva desaťročia trpí. Povedal to predseda vlády Heger, ktorý opätovne vyzval lekárov, aby prehodnotili zámer odísť.
      – Ministerstvo zdravotníctva je otvorené novej požiadavke Lekárskeho odborového združenia o podpísaní memoranda k riešeniam situácie v zdravotníctve.

      3. októbra – Nedosiahnutie dohody s lekárskymi odborármi je krajná možnosť. Po stretnutí s riaditeľmi štátnych nemocníc to uviedol minister zdravotníctva Lengvarský. 

      4. októbra – Hromadné výpovede podalo vyše 2100 lekárov z 31 slovenských nemocníc, oznámili odborári. Lekári pokračovali aj v zbieraní ďalších výpovedí

      5. októbra – Parlament schválil zvýšenie miezd zdravotníkov. Okrem avizovaného zvyšovania miezd lekárov a sestier rieši aj platy ostatných zdravotníkov v ústavných zdravotníckych zariadeniach a ambulanciách záchrannej zdravotnej služby. Zohľadňovať sa po novom majú aj roky praxe. Zo 134 prítomných poslancov hlasovalo za návrh 132, proti jeden. 

      6. októbra – Zvýšenie miezd zdravotníkov, ktoré schválil parlament, nerieši stabilizáciu personálu v nemocniciach. Uviedol to šéf Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský. Je podľa neho potrebné riešiť aj ostatné z ich ôsmich požiadaviek. 

      10. októbra – Aktuálna situácia v zdravotníctve je tak vážna, že by ju mala riešiť vláda. Vyhlásil to šéf Lekárskeho odborového združenia Visolajský. Rezort ubezpečil, že minister zdravotníctva Lengvarský komunikuje s premiérom Hegerom aj ministrom financií Matovičom.

      17. októbra – Formálny prísľub vlády o splnení požiadaviek lekárov by mohol uspokojiť obe strany „konfliktu“. Uviedla to prezidentka SR Zuzana Čaputová po stretnutí s ministrom zdravotníctva  Lengvarským. Zhodli sa, že je potrebné najmä zlepšiť komunikáciu na oboch stranách.

      26. októbra – Na dosiahnutie dohody medzi Lekárskym odborovým združením a vládou je potrebné memorandum s jasnými parametrami. Asociácia nemocníc Slovenska podľa jej prezidenta Mariána Petka apeluje na LOZ, vládu aj ministerstvo zdravotníctva, aby došlo k dohode.

      27. októbra – Ministerstvo zdravotníctva SR chce zdravotníkom zrušiť povinnosť nepeňažného plnenia v súvislosti s účasťou na povinnom vzdelávaní. Jej zrušenie je aj jednou z ôsmich požiadaviek lekárov. 

      3. novembra – Ministerstvo zdravotníctva SR pripravilo memorandum, ktoré chce predstaviť lekárskym odborárom. Rezort je pripravený zapracovať aj ich prípadné pripomienky.

      8. novembra – Návrh memoranda od ministerstva zdravotníctva obsahuje len vágne sľuby a nerieši osem požiadaviek Lekárskeho odborového združenia. Vyhlásil to šéf lekárskych odborárov Peter Visolajský s tým, že materiál vládu k ničomu nezaväzuje a nesvedčí o snahe dohodnúť sa. LOZ dostalo návrh memoranda 7. novembra.

      10. novembra – Minister zdravotníctva Lengvarský by chcel požiadavky LOZ uzavrieť na budúci týždeň. O memorande je ochotný diskutovať. Rezort sa tiež snaží pripraviť variantné riešenia, a to najmä pri platoch.

      14. novembra – Lekárski odborári zvolali protestné zhromaždenie za záchranu zdravotníctva na 17. novembra na Námestí slobody v Bratislave.

      15. novembra – Premiér Heger zvolal na Úrade vlády SR v Bratislave rokovanie so zástupcami Lekárskeho odborového združenia.  Po jeho skončení deklaroval, že je pripravený podpísať memorandum s lekárskymi odborármi. 

      16. novembra – Dohoda medzi vládou a Lekárskym odborovým združením zatiaľ nie je. Podľa šéfa lekárskych odborárov Visolajského sa ale k dohode blížia.

      17. novembra – Lekári dostali dodatočnú ponuku na zvýšenie platov. 
      – Lekári a zástupcovia ďalších zdravotníckych profesií na protestnom zhromaždení pred Úradom vlády SR v Bratislave apelovali na vládu, aby riešila stav zdravotníctva. Protest zvolalo Lekárske odborové združenie.

      19. novembra – LOZ súhlasí s ponukou vlády o dodatočnom navýšení platov lekárov. Žiada však navýšenie koeficientu za odpracované roky praxe. 
      – Vláda nesúhlasí s návrhom LOZ navýšiť koeficient za odpracované roky praxe všetkým lekárom na 0,03-násobok priemernej mzdy. Platí jej pôvodná ponuka, že základný plat atestovaného lekára s 10-ročnou praxou by mohol stúpnuť o 25 percent a atestovaného lekára s 20-ročnou praxou o 35 percent.

      20. novembra – Ak tisíce lekárov podajú výpovede a dôjde k rozvratu zdravotníctva, hnutie Sme rodina odíde z vlády. Vyhlásil to šéf hnutia a predseda parlamentu Boris Kollár.

      21. novembra – Vláda a LOZ ani po desaťhodinovom rokovaní na Úrade vlády SR nedospeli k dohode.
      – Lekárske odborové združenie trvá na splnení všetkých ôsmich požiadaviek na riešenie situácie v zdravotníctve, kompromis naďalej ponúka v platovej otázke.
      – Ústredný krízový štáb sa zaoberal možnosťami štátu po prípadnej nedohode lekárov s vládou.

      22. novembra – V siedmich bodoch smerujeme k dohode, informoval po rokovaní s Lekárskym odborovým združením premiér Heger. Dodal, že dohoda stojí na ôsmom bode týkajúcom sa platov.

      23. novembra – Vláda ponúka zdravotníkom, ktorí ostanú v nemocniciach, stabilizačný príspevok. Snaha o podpísanie memoranda s LOZ podľa premiéra nateraz stroskotala. Pokiaľ lekári naplnia hrozbu hromadných výpovedí, minister zdravotníctva Lengvarský navrhne vláde zavedenie núdzového stavu od 1. decembra.

      24. novembra – Stabilizačný príspevok nemocniciam nepomôže, vyhlásil šéf LOZ. Odborári podľa jeho slov boli presvedčení, že smerujú k dohode. Na žiadnych nových požiadavkách netrvajú.
      – Ministerstvo zdravotníctva sa dohodlo s lekárskymi odborármi na siedmich bodoch memoranda. Nevyriešenými stále zostávajú platy, ktoré nie sú v pôsobnosti rezortu zdravotníctva, informoval Lengvarský.
      – Vláda príde aj s návrhom atraktívnych podmienok na náborový príspevok. Premiér privítal prísľub LOZ o vzdaní sa požiadaviek k pracovným zmluvám lekárov.
      -Premiér požiadal predsedov vlád Česka, Poľska a Maďarska o pomoc v zdravotníctve.
      -Slovenská lekárska komora žiada vládu a LOZ, aby akceptovali posledný návrh vlády SR na zvýšenie koeficientov, nie návrh na stabilizačné príspevky, a bola uzavretá dohoda.
      – Predseda Národnej rady SR Kollár verí, že sa vláda s lekárskymi odborármi dohodne.

      25. novembra – K lekárom, ktorí vypovedali decembrové služby v nemocniciach, sa pridali ďalší. Mali tak urobiť v reakcii na zámer zaviesť stabilizačný príspevok.
      – Slovenská komora zdravotníckych záchranárov vyzvala na dohodu.
      – Zástupcovia SLK ponúkli na stretnutí na ministerstve zdravotníctva vláde úlohu mediátora v rokovaniach. Premiér Heger ponuku privítal. Lekárski odborári to odmietli, videli konflikt záujmov SLK, ponuku na mediátora neodmietajú.
      – Viaceré nemocnice pre hromadné výpovede lekárov od decembra rušia, prípadne odkladajú plánované operácie.  

Výberová chronológia rokovaní k hromadným výpovediam lekárov 

      Bratislava 26. novembra (TASR) – Hromadné výpovede podalo vyše 2100 lekárov pracujúcich v slovenských nemocniciach. Lekárski odborári mali osem návrhov a požiadaviek pre zlepšenie stavu nemocníc. Týkali sa najmä financovania nemocníc, reformy systému zdravotných poisťovní, ohodnotenia lekárov či zvýšenia miezd sestier.
      TASR prináša výberovú chronológie vývoja situácie s hromadnými výpoveďami lekárov.

      2021

      21. septembra – Lekárske odborové združenie (LOZ) žiada lepšie podmienky pre zdravotníkov. Spustilo deklaráciu, v ktorej majú lekári vyjadriť súhlas s prípadnými výpoveďami zo služieb. Odborári upozorňujú na dlhotrvajúci rozpad zdravotníctva, ktorý prehĺbila pandémia COVID-19.
      – Ministerstvo zdravotníctva SR reagovalo, že pracuje na postupnom systematickom zlepšovaní zdravotníctva so zreteľom na pacienta aj zdravotníckeho pracovníka.  
      5. novembra – Dať výpoveď zo služieb je momentálne pripravených 2511 lekárov. Odborári pripomínajú, že v septembri predstavili osem požiadaviek na zlepšenie situácie v zdravotníctve.
      – Pracujeme na tom, aby zdravotníci mali lepšie podmienky a boli za svoju prácu adekvátne ohodnotení, reagovalo ministerstvo zdravotníctva
       – Premiér Eduard Heger (OĽANO) deklaroval, že sa zaujíma o situáciu v zdravotníctve, navštevuje nemocnice a komunikuje aj so zdravotníkmi. LOZ Hegerovi vyčítalo, že si doteraz nenašiel čas na stretnutie.

      2022

      30. januára – Predsedovia LOZ pôsobiaci v nemocniciach na Slovensku opätovne vyzvali premiéra Hegera na stretnutie. Zhodli sa na tom predtým na zasadnutí 28. januára. Medzi účastníkmi sa otvorila diskusia o možnosti zopakovať výpovede lekárov, ako to bolo v roku 2011.

      31. januára – Premiér Heger sa stretne so zástupcami LOZ. V najbližšom čase ich pozve na rokovanie. 

      3. februára – Lekárski odborári predstavili premiérovi Hegerovi osem návrhov a požiadaviek, ktoré považujú za nevyhnutné pre zlepšenie stavu nemocníc na Slovensku.

      4. februára – Pod osem požiadaviek lekárskych odborárov sa  podpísalo takmer 3000 z asi 5000 nemocničných lekárov. Šéf odborárov Visolajský opäť spomenul možnosť hromadných výpovedí lekárov a vyzval na ďalšie rokovania.

      5. apríla – Lekárski odborári vyhlásili štrajkovú pohotovosť. Avizovali, že ak sa nič nezmení, zvažujú vypovedanie nadlimitných nadčasov v nemocniciach či podanie hromadných výpovedí. 
      – Ministerstvo zdravotníctva SR odmieta obvinenia z nečinnosti v sektore a prosí všetkých lekárov, sestry a ďalších zdravotníkov, aby zostali pri pacientoch. Ubezpečilo, že robí všetko pre to, aby zdravotníci pracovali v adekvátnych podmienkach a boli aj adekvátne ohodnotení.

      6. apríla – Minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO) verí, že nehrozí kolaps zdravotníctva. Potvrdil, že niektoré požiadavky LOZ už ministerstvo splnilo a na niektorých sa pracuje.

      24. mája – Lekárski odborári nevylúčili, že ich štrajková pohotovosť prerastie do hromadných výpovedí lekárov v nemocniciach. 

      14. júna – Ochotu podať výpoveď deklarovalo okolo 3000 lekárov z nemocníc. Šéf LOZ Visolajský po stretnutí s premiérom vyhlásil, že nedostali jasnú odpoveď na ich požiadavky. 
      – Premiér Heger vníma požiadavky zdravotníkov, ich vyriešenie však podľa neho vyžaduje identifikáciu a schválenie dodatočných opatrení, na ktorých zatiaľ nie je dohoda.

      17. júna – Asociácia nemocníc Slovenska podporila požiadavky lekárskych odborárov.

      14. júla – Na konkrétnom návrhu zvýšenia platov zdravotníkov sa ešte nedohodlo. Rokovania budú pokračovať. Lekári naďalej trvajú na svojich požiadavkách, sú za ne odhodlaní podať výpovede. 

      9. augusta – Na Úrade vlády SR pokračovali rokovania k zvyšovaniu platov zdravotníkov. Lekári avizovali, že ak počas augusta nedôjde k riešeniam zo strany vlády, tak začnú zbierať výpovede. Konkrétny návrh rastu platov lekárov a sestier nedostali. Návrh sa mal pôvodne predstaviť koncom júna. Došlo k dohode na jednej z ôsmich požiadaviek, a to na zrušení zdaňovanie vzdelávania.

      19. augusta – Lekári dostali od vlády návrh riešenia ich platov. Šéf LOZ Visolajský následne vyhlásil, že iná možnosť ako hromadné výpovede neexistuje. Poukázal, že vláda na niektoré požiadavky stále nepredstavila riešenia, aj keď rokovania trvajú desať mesiacov.

      23. augusta – Ministerstvo zdravotníctva SR deklarovalo, že okrem otázky zvyšovania platov zdravotníkov pracuje aj na ďalších požiadavkách LOZ.

      2. septembra – Minister financií Igor Matovič (OĽANO) viac neplánuje rokovať s lekármi o ich platoch. Dostali podľa neho veľmi dobrú ponuku.

      17. septembra – Lekárske odborové združenie pokračuje v zbieraní výpovedí lekárov. Podľa Ministerstva zdravotníctva SR platy lekárov nemožno zvýšiť do takej miery, ako požadujú odborári.

      29. septembra – Odborári avizovali, že výpovede podá ku koncu mesiaca minimálne 1948 lekárov, pričom počty naďalej stúpajú. 
      – Zdravý rozum a zodpovednosť by mali mať navrch nad očakávaniami, že sa za krátky čas podarí vyriešiť všetky bolesti, ktorými sektor zdravotníctva desaťročia trpí. Povedal to predseda vlády Heger, ktorý opätovne vyzval lekárov, aby prehodnotili zámer odísť.
      – Ministerstvo zdravotníctva je otvorené novej požiadavke Lekárskeho odborového združenia o podpísaní memoranda k riešeniam situácie v zdravotníctve.

      3. októbra – Nedosiahnutie dohody s lekárskymi odborármi je krajná možnosť. Po stretnutí s riaditeľmi štátnych nemocníc to uviedol minister zdravotníctva Lengvarský. 

      4. októbra – Hromadné výpovede podalo vyše 2100 lekárov z 31 slovenských nemocníc, oznámili odborári. Lekári pokračovali aj v zbieraní ďalších výpovedí

      5. októbra – Parlament schválil zvýšenie miezd zdravotníkov. Okrem avizovaného zvyšovania miezd lekárov a sestier rieši aj platy ostatných zdravotníkov v ústavných zdravotníckych zariadeniach a ambulanciách záchrannej zdravotnej služby. Zohľadňovať sa po novom majú aj roky praxe. Zo 134 prítomných poslancov hlasovalo za návrh 132, proti jeden. 

      6. októbra – Zvýšenie miezd zdravotníkov, ktoré schválil parlament, nerieši stabilizáciu personálu v nemocniciach. Uviedol to šéf Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský. Je podľa neho potrebné riešiť aj ostatné z ich ôsmich požiadaviek. 

      10. októbra – Aktuálna situácia v zdravotníctve je tak vážna, že by ju mala riešiť vláda. Vyhlásil to šéf Lekárskeho odborového združenia Visolajský. Rezort ubezpečil, že minister zdravotníctva Lengvarský komunikuje s premiérom Hegerom aj ministrom financií Matovičom.

      17. októbra – Formálny prísľub vlády o splnení požiadaviek lekárov by mohol uspokojiť obe strany „konfliktu“. Uviedla to prezidentka SR Zuzana Čaputová po stretnutí s ministrom zdravotníctva  Lengvarským. Zhodli sa, že je potrebné najmä zlepšiť komunikáciu na oboch stranách.

      26. októbra – Na dosiahnutie dohody medzi Lekárskym odborovým združením a vládou je potrebné memorandum s jasnými parametrami. Asociácia nemocníc Slovenska podľa jej prezidenta Mariána Petka apeluje na LOZ, vládu aj ministerstvo zdravotníctva, aby došlo k dohode.

      27. októbra – Ministerstvo zdravotníctva SR chce zdravotníkom zrušiť povinnosť nepeňažného plnenia v súvislosti s účasťou na povinnom vzdelávaní. Jej zrušenie je aj jednou z ôsmich požiadaviek lekárov. 

      3. novembra – Ministerstvo zdravotníctva SR pripravilo memorandum, ktoré chce predstaviť lekárskym odborárom. Rezort je pripravený zapracovať aj ich prípadné pripomienky.

      8. novembra – Návrh memoranda od ministerstva zdravotníctva obsahuje len vágne sľuby a nerieši osem požiadaviek Lekárskeho odborového združenia. Vyhlásil to šéf lekárskych odborárov Peter Visolajský s tým, že materiál vládu k ničomu nezaväzuje a nesvedčí o snahe dohodnúť sa. LOZ dostalo návrh memoranda 7. novembra.

      10. novembra – Minister zdravotníctva Lengvarský by chcel požiadavky LOZ uzavrieť na budúci týždeň. O memorande je ochotný diskutovať. Rezort sa tiež snaží pripraviť variantné riešenia, a to najmä pri platoch.

      14. novembra – Lekárski odborári zvolali protestné zhromaždenie za záchranu zdravotníctva na 17. novembra na Námestí slobody v Bratislave.

      15. novembra – Premiér Heger zvolal na Úrade vlády SR v Bratislave rokovanie so zástupcami Lekárskeho odborového združenia.  Po jeho skončení deklaroval, že je pripravený podpísať memorandum s lekárskymi odborármi. 

      16. novembra – Dohoda medzi vládou a Lekárskym odborovým združením zatiaľ nie je. Podľa šéfa lekárskych odborárov Visolajského sa ale k dohode blížia.

      17. novembra – Lekári dostali dodatočnú ponuku na zvýšenie platov. 
      – Lekári a zástupcovia ďalších zdravotníckych profesií na protestnom zhromaždení pred Úradom vlády SR v Bratislave apelovali na vládu, aby riešila stav zdravotníctva. Protest zvolalo Lekárske odborové združenie.

      19. novembra – LOZ súhlasí s ponukou vlády o dodatočnom navýšení platov lekárov. Žiada však navýšenie koeficientu za odpracované roky praxe. 
      – Vláda nesúhlasí s návrhom LOZ navýšiť koeficient za odpracované roky praxe všetkým lekárom na 0,03-násobok priemernej mzdy. Platí jej pôvodná ponuka, že základný plat atestovaného lekára s 10-ročnou praxou by mohol stúpnuť o 25 percent a atestovaného lekára s 20-ročnou praxou o 35 percent.

      20. novembra – Ak tisíce lekárov podajú výpovede a dôjde k rozvratu zdravotníctva, hnutie Sme rodina odíde z vlády. Vyhlásil to šéf hnutia a predseda parlamentu Boris Kollár.

      21. novembra – Vláda a LOZ ani po desaťhodinovom rokovaní na Úrade vlády SR nedospeli k dohode.
      – Lekárske odborové združenie trvá na splnení všetkých ôsmich požiadaviek na riešenie situácie v zdravotníctve, kompromis naďalej ponúka v platovej otázke.
      – Ústredný krízový štáb sa zaoberal možnosťami štátu po prípadnej nedohode lekárov s vládou.

      22. novembra – V siedmich bodoch smerujeme k dohode, informoval po rokovaní s Lekárskym odborovým združením premiér Heger. Dodal, že dohoda stojí na ôsmom bode týkajúcom sa platov.

      23. novembra – Vláda ponúka zdravotníkom, ktorí ostanú v nemocniciach, stabilizačný príspevok. Snaha o podpísanie memoranda s LOZ podľa premiéra nateraz stroskotala. Pokiaľ lekári naplnia hrozbu hromadných výpovedí, minister zdravotníctva Lengvarský navrhne vláde zavedenie núdzového stavu od 1. decembra.

      24. novembra – Stabilizačný príspevok nemocniciam nepomôže, vyhlásil šéf LOZ. Odborári podľa jeho slov boli presvedčení, že smerujú k dohode. Na žiadnych nových požiadavkách netrvajú.
      – Ministerstvo zdravotníctva sa dohodlo s lekárskymi odborármi na siedmich bodoch memoranda. Nevyriešenými stále zostávajú platy, ktoré nie sú v pôsobnosti rezortu zdravotníctva, informoval Lengvarský.
      – Vláda príde aj s návrhom atraktívnych podmienok na náborový príspevok. Premiér privítal prísľub LOZ o vzdaní sa požiadaviek k pracovným zmluvám lekárov.
      -Premiér požiadal predsedov vlád Česka, Poľska a Maďarska o pomoc v zdravotníctve.
      -Slovenská lekárska komora žiada vládu a LOZ, aby akceptovali posledný návrh vlády SR na zvýšenie koeficientov, nie návrh na stabilizačné príspevky, a bola uzavretá dohoda.
      – Predseda Národnej rady SR Kollár verí, že sa vláda s lekárskymi odborármi dohodne.

      25. novembra – K lekárom, ktorí vypovedali decembrové služby v nemocniciach, sa pridali ďalší. Mali tak urobiť v reakcii na zámer zaviesť stabilizačný príspevok.
      – Slovenská komora zdravotníckych záchranárov vyzvala na dohodu.
      – Zástupcovia SLK ponúkli na stretnutí na ministerstve zdravotníctva vláde úlohu mediátora v rokovaniach. Premiér Heger ponuku privítal. Lekárski odborári to odmietli, videli konflikt záujmov SLK, ponuku na mediátora neodmietajú.
      – Viaceré nemocnice pre hromadné výpovede lekárov od decembra rušia, prípadne odkladajú plánované operácie.  

Zdroje: TASR, Veci Verejné, FB Igor Matovič, FB Zuzana Dolinková

spot_imgspot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás