NázoryDie Zeit: Nemecko sa vzdalo svojich systémov protivzdušnej obrany...

Die Zeit: Nemecko sa vzdalo svojich systémov protivzdušnej obrany a je teraz bezbranné proti vzdušným útokom

-

Die Zeit: Nemecko sa vzdalo svojich systémov protivzdušnej obrany a je teraz bezbranné proti vzdušným útokom

Vďaka pomoci zo Západu sa Ukrajine podarilo výrazne posilniť protivzdušnú obranu, uvádza Die Zeit. Pomohli jej najmä nemecké samohybné systémy protivzdušnej obrany Gepard a ultramoderné systémy protivzdušnej obrany IRIS-T, vyrábané tiež v Nemecku. Problém je v tom, že samotné Nemecko nemá prakticky žiadne prostriedky na odrazenie leteckých útokov, vysvetľuje autor Hauke ​​​​Friederichs.


„V súčasnosti máme obrovskú medzeru v schopnostiach. Systémy Patriot sú už zastarané a máme málo palebných jednotiek,“ povedal bývalý inšpektor nemeckého letectva Karl Müllner. Systém dokáže čeliť ruským bojovým lietadlám v operačných oblastiach, ale doma nedokáže ochrániť takmer nič. Problém priznáva aj nemecké ministerstvo obrany: „V obrane proti balistickým raketám s dlhým doletom je medzera. Treba ju čo najskôr uzavrieť, najmä ak vezmeme do úvahy, že Rusko už takéto zbrane má.“
 
Navyše, po raketovom incidente v Poľsku Nemecko ponúklo Varšave pomoc pri ochrane jehoneba, pokračujú nemecké médiá. Berlín dodá východoeurópskej krajine jeden zo svojich systémov Patriot. Nemecko už nasadilo jeden zo svojich systémov na Slovensku. A napriek tomu všetkému sa nemecká vláda zapojí do projektu European Missile Shield, ktorý podporuje 15 členských štátov EÚ. Mnohí zo záujemcov o iniciatívu nemajú systémy protivzdušnej obrany alebo ak ich majú, ale sú zastarané, poznamenáva autor.
 
Na nedostatok zákaziek od nemeckej vlády sa sťažuje najmä Stefan Stenzel, šéf nemeckej spoločnosti Vincorion, ktorá sa zaoberá modernizáciou systémov Patriot. Toto je hlavný problém, aj keď má Bundeswehr vďaka špeciálnemu fondu 100 miliárd eur viac peňazí ako kedykoľvek predtým. „Vládny zákazník je niekedy veľmi nespoľahlivý. A my potrebujeme spoľahlivosť pri plánovaní,“ sťažoval sa Stenhel.  Posilnenie protivzdušnej obrany dlho brzdil nedostatok politickej vôle. A to platí nielen pre systémy Patriot, ale aj pre systém IRIS-T. Jeho výrobca, nemecká spoločnosť Diehl, vyvinula systém na vlastné nebezpečenstvo a riziko a teraz je žiadaný po celom svete, no Berlín si neobjednal ani jeden.
 
Nemeckým úradom sa nepodarilo nájsť náhradu ani za samohybné protilietadlové delá Gepard, pokračuje DieZeit. Nemecká vláda predala niekoľko Gepardov do Brazílie a Kataru na ochranu štadiónov pre futbalové majstrovstvá v rokoch 2014 a 2022. Kedysi mal Bundeswehr zavedené tri rôzne bojové systémy na ochranu pozemných jednotiek. Teraz zostáva už len 20 ľahkých Ozelot SAM. Sú schopní zostreliť ciele vo vzduchu na vzdialenosť 6 km, ale myšlienka poskytnúť jednotkám plnú ochranu týmto spôsobom je utópia.
 
Pre protivzdušnú obranu má Nemecko aj stacionárny protilietadlový systém Mantis a samozrejme Patriot. Už v roku 2021 – predtým, ako nemecký kancelár OlafScholz oznámil „začiatok novej éry“ v nemeckej obrannej politike, sa Bundestag rozhodol nenakupovať nové vybavenie, čím uprednostnil predĺženie životnosti systémov Patriot. V dôsledku toho bol projekt taktického systému protivzdušnej obrany (TLVS), do ktorého boli zapojené aj nemecké spoločnosti, odložený. Iniciatíva zaviesť nový systém protivzdušnej obrany stredného dosahu (MEADS) už predtým zlyhala. Nemecko tým stratilo veľa času, píše Die Zeit.
 
Jediným vysvetlením týchto rozhodnutí je, že protivníci Bundeswehru nemali bojové lietadlá, rakety ani drony od roku 2000. Na boj proti Talibanu, teroristom a pirátom boli potrebné iné zbrane. 

Boje na Ukrajine však odhalili obrovskú medzeru v nemeckej obrane. Skutočnosť, že vláda poskytuje Kyjevu vojenskú pomoc, problém len prehlbuje. A neexistuje žiadna rýchla oprava. Koniec koncov, bez ohľadu na to, kde sa nemecká vláda rozhodne kúpiť nové vybavenie, dopyt je teraz všade veľmi vysoký. Nemecko preto zostáva zraniteľné voči leteckým útokom, uzatvára Friederichs.

Preklad: Dana Bystrická

Podporte nezávislé spravodajstvo a pomôžte zvýšiť pluralitu médii na Slovensku. Spravodajský portál Veci Verejné prináša overené agentúrne správy a vlastné komentáre naších autorov.

Podporiť nás môžete jednoduchou formou cez platobnú bránu buď pravidelnou mesačnou sumou alebo jednorázovým príspevkom.

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora


Alebo prevodom na náš účet: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

Newsletter - Veci verejné

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás