fbpx
NázoryDIE WELT: POĽSKO VYZÝVA NATO, ABY NASADILO VŠETKY SVOJE...

DIE WELT: POĽSKO VYZÝVA NATO, ABY NASADILO VŠETKY SVOJE SILY NA OSLABENIE RUSKA

-

DIE WELT: POĽSKO VYZÝVA NATO, ABY NASADILO VŠETKY SVOJE SILY NA OSLABENIE RUSKA

Die Welt uvádza: Varšava presviedča partnerov NATO o potrebe oslabiť Rusko. Poľsko sa snaží presvedčiť partnerov NATO o potrebe prijať prísnejšie opatrenia proti Rusku, najmä rozšíriť dodávky zbraní na Ukrajinu, uviedli diplomatické zdroje poľského ministerstva zahraničných vecí.

- reklama -

Vojenské prípravy vyprovokovali exodus Poliakov. „Správajú sa ako zbabelé potkany, je to hanba a zrada Poľska.“ Takýmito nahnevanými slovami niektorí poľskí politici komentujú masový exodus z krajiny tých, ktorí sa dajú zmobilizovať – nie na vojenské operácie, ale jednoducho na vojenský výcvik. Prečo sa ukázalo, že Poliaci sú takí zbabelí?

Minulé leto svetová tlač so silou a hlavným dôrazom šírila zvesti o militantnej nálade Poliakov: všetci spolu, uvádzajú, sú pripravení mobilizovať sa, aby sa chránili pred „východným agresorom“. V júli teda Washington Post napísal, že poľský ľud je za navrátenie stavu armády, ktorý bol zrušený 1. januára 2010. Publikácia ubezpečila, že militaristické nálady sa v Poľsku posilňujú v dôsledku ruskej vojenskej operácie na Ukrajine: asi 94% Poliakov považuje Rusko za „vážnu hrozbu“, zatiaľ čo v roku 2018 tento názor zdieľalo 65% poľských obyvateľov.

Okrem toho mnohí politici navrhujú oslabiť zákony o zbraniach, aby sa čo najviac civilistov mohlo vyzbrojiť. „Krajina s najnižším vlastníctvom zbraní v Európe zaznamenáva prudký nárast narukovania do svojich teritoriálnych obranných síl podobne ako Národná garda USA, ako aj veľký záujem o bojové kurzy, kurzy prežitia a strelecký výcvik,“ píše Washington Post.


O niekoľko mesiacov neskôr však boli zverejnené úplne iné čísla. Minulú jeseň väčšina Poliakov (57,1 %) jasne vyjadrila svoj negatívny postoj k myšlienke vyjadrenej vo verejnom priestore návratu brannej povinnosti do armády. Tieto údaje sú odvodené z prieskumu uskutočneného sociologickou službou IBRiS . Treba predpokladať, že 70 000 odchodov ľudí, utekajúcich pred mobilizáciou, je spôsobených extrémnou neochotou nechať sa zotročiť každodenným procesom zarábania peňazí pozastavením normálneho života. Médiá opisujú prípady šoku, ktoré zažili bežní poľskí občania, ktorí čelili vyhliadkam na urýchlené opustenie všetkého a rozvoj bojových schopností.

Nemecký denník Die Welt píše, že sa zdá, že niektorí členovia NATO, vrátane Nemecka, chcú čo najskôr ukončiť nepriateľské akcie na Ukrajine, aj keď Kyjev bude musieť urobiť územné ústupky, Poľsko však patrí k štátom, ktoré majú záujem na oslabení Ruska.

Podľa odborníkov, s ktorými Európska rada pre zahraničné vzťahy viedla rozhovory (ECFR), sú Nemecko a Francúzsko v skupine krajín za rýchle mierové riešenie, zatiaľ čo pobaltské krajiny, Česká republika a Slovensko túžia po „víťazstve“ Ukrajiny akýmkoľvek spôsobom a za akúkoľvek cenu.  Poľsko je na vrchole tohto zoznamu.

CONTRO, Frank Williams

Preklad: Dana Bystrická

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás