fbpx
Top udalosťD. Cameron sa vracia ako minister zahraničia

D. Cameron sa vracia ako minister zahraničia

-

D. Cameron sa vracia ako minister zahraničia

LONDÝN 13. novembra (SITA/AP) – Britský premiér Rishi Sunak v pondelok odvolal ministerku vnútra Suellu Braverman, ktorá vyvolala vlnu kritiky obvinením polície, že je veľmi zhovievavá k propalestínskym demonštrantom. Vláda uviedla, že ministerka opustila svoju funkciu v rámci zmien vo vládnom kabinete.

Braverman povedala, že „bolo najväčšie privilégium môjho života slúžiť ako ministerka vnútra“ a dodala, že „v pravý čas poviem viac“.

Sunak čelil rastúcemu tlaku, aby odvolal Braverman. Politička, ktorá vyvoláva rozpory ale je populárna v autoritárskom krídle vládnucej Konzervatívnej strany, povedala, že londýnska polícia ignoruje porušovanie zákona zo strany „propalestínskych davov“. Demonštrantov volajúcich po prímerí v Pásme Gazy označila za „demonštrantov nenávisti“.

Minulý týždeň Braverman napísala článok pre noviny Times of London, v ktorom uviedla, že polícia „vykazuje favoritizmus, pokiaľ ide o demonštrantov“ a správa sa zhovievavejšie voči propalestínskym demonštrantom a priaznivcom Black Lives Matter ako voči pravicovým demonštrantom alebo futbalovým chuligánom. ​Článok pritom vopred neschválil úrad premiéra, čo sa zvyčajne robí.

V sobotu sa v Londýne uskutočnil masívny propalestínsky pochod, ktorý sa pokúšali narušiť krajne pravicoví demonštranti. Tí sa dostali do stretu s políciou. Kritici obvinili Braverman z toho, že pomohla podnietiť napätie.

Štyridsaťtriročná Braverman sa stala líderkou populistického krídla strany tým, že presadzuje stále tvrdšie obmedzenia migrácie aj pre jej negatívne postoje v oblasti ochrany ľudských práv a voči liberálnym sociálnym hodnotám.

Na poste ministerky vnútra Braverman nahradí minister zahraničia James Cleverly. Prekvapivý návrat do vrcholovej politiky si vďaka tejto zmene môže pripísať bývalý premiér David Cameron, ktorý teraz bude viesť rezort zahraničia. Agentúra AP pripomína, že je zriedkavé, aby sa niekdajší líder a nečlen parlamentu, ujal poprednej funkcie vo vláde.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás