fbpx
DomáceCVA: Reálne učiteľské platy sa v roku 2022 výrazne...

CVA: Reálne učiteľské platy sa v roku 2022 výrazne prepadli

-

CVA: Reálne učiteľské platy sa v roku 2022 výrazne prepadli

        Bratislava 25. marca (TASR) – Reálne platy zamestnancov škôl sa v roku 2022 výrazne prepadli. Konštatujú to analytici z Centra vzdelávacích analýz (CVA) na svojom webe. Vlani bol priemerný plat pedagógov na základných a stredných školách 1550,20 eura v hrubom za mesiac. Ide o sumu, v ktorej sú zohľadnené aj všetky príplatky a odmeny. Zároveň sú tam okrem platov učiteľov zarátané aj platy vedúcich zamestnancov či pedagogických asistentov.


        „Rok predtým títo zamestnanci zarábali v priemere 1522,30 eura, ich plat teda v roku 2022 stúpol o 1,8 percenta. Bolo to najmä vďaka tomu, že od polovice roka sa platové tarify ľudí pracujúcich v školstve zvýšili o tri percentá,“ uviedli analytici. Reálny obraz o tom, kam sa učiteľské platy posunuli, podľa analytikov z CVA získame, ak zohľadníme aj zdražovanie. Inflácia podľa údajov Štatistického úradu SR dosiahla 12,8 percenta. „A to znamená len jedno. Reálne platy pedagógov sa výrazne prepadli. Zrejme o viac ako desať percent. Potvrdilo sa, že štát v minulom roku podporil ľudí pracujúcich v školstve len minimálne,“ poznamenali z CVA.


        V minulom roku klesol aj podiel učiteľských platov na priemernej mzde v národnom hospodárstve. Pedagógovia na základných a stredných školách v roku 2022 zarábali v priemere 118,9 percenta priemernej mzdy v národnom hospodárstve. „Pritom rok predtým to bolo 125,7 percenta a v roku 2020 dokonca až 130,4 percenta. Je to výrazne strmý pád a učiteľská profesia sa môže stať ešte menej atraktívna,“ uviedli analytici.

- reklama -


        Podľa CVA sa tento rok očakáva výraznejší nárast učiteľských platov. „Od januára vzrástli tarifné platy o desať percent a o ďalších 12 percent stúpnu v septembri. Ak zarátame aj zvyšovanie tarifných platov o tri percentá od polovice minulého roka, dostávame sa na zvýšenie o 16,1 percenta. Lenže taký vysoký nárast to zrejme nebude,“ tvrdia z CVA. Poukázali na to, že zamestnanci škôl už nedostanú odmenu 500 eur a v skutočnosti tak ich platy pravdepodobne stúpnu približne len o 13 percent. „Ministerstvo financií však odhaduje, že inflácia by mala dosiahnuť 9,8 percenta. A to znamená, že reálne učiteľské platy pravdepodobne stúpnu len mierne,“ doplnili.


        Analytici konštatujú, že ak chceme do škôl pritiahnuť talentovaných ľudí, je potrebné zaviesť predvídateľnú a dlhodobú stratégiu zvyšovania platov. Pomôcť by im podľa nich mohol platový automat podľa vzoru lekárov. Za úvahu stojí aj zavedenie príplatku pre ľudí pracujúcich v regiónoch, kde sú vyššie životné náklady, prípadne vyššia konkurencia zo strany iných zamestnaní, a tak je v školách nedostatok zamestnancov.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás