fbpx
ZahraničnéČR: Zomrela diplomatka Fialková, ktorá pomohla Česku do EÚ...

ČR: Zomrela diplomatka Fialková, ktorá pomohla Česku do EÚ a NATO

-

ČR: Zomrela diplomatka Fialková, ktorá pomohla Česku do EÚ a NATO

Praha 2. novembra (TASR) – V utorok 1. novembra náhle zomrela dlhoročná česká diplomatka a veľvyslankyňa vo Švajčiarsku a Lichtenštajnsku Kateřina Fialková. Po páde komunistického režimu v roku 1989 patrila k osobnostiam, ktoré priviedli Česko do medzinárodných organizácií. Informuje spravodajkyňa TASR v Prahe na základe správy Ministerstva zahraničných vecí ČR.

- reklama -

„Veľmi ma zarmútila správa o náhlom odchode veľvyslankyne a významnej diplomatky Kateřiny Fialkovej. Pre českú diplomaciu toho urobila mnoho,“ napísal na sociálnej sieti Twitter český minister zahraničných vecí Jan Lipavský.

„Patrila ku generácii českých diplomatov, ktorá s plným vedomím dôležitosti tejto dejinnej úlohy priviedla Českú republiku do NATO a do Európskej únie, aby ju ukotvila západnom svete,“ napísal o veľvyslankyni rezort zahraničných vecí. Stala sa prvou vysoko postavenou Češkou v NATO, kde pracovala v kabinete generálneho tajomníka Georga Robertsona.

Fialková začala v českej diplomacii pracovať pred 30 rokmi. Podľa slov ministerstva budovala novú zahraničnú službu s odkazom na etické dedičstvo Masarykovej Prvej republiky a s hlboko prežívaným morálnym étosom, ktorý do nej vniesol prezident Václav Havel.

Dlhoročná diplomatka napĺňala tieto ideály do posledného pracovného dňa, keď pripravovala akcie k sviatku 17. novembra, dodalo české ministerstvo zahraničných vecí.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás