fbpx
- Reklama -
ZahraničnéČR: Zomrela Blanka Kulínská, bývalá šéfka súboru Bambini di...

ČR: Zomrela Blanka Kulínská, bývalá šéfka súboru Bambini di Praga

-

ČR: Zomrela Blanka Kulínská, bývalá šéfka súboru Bambini di Praga

Vážení čitatelia,

neustále sa snažíme zlepšovať sa a prinášať vám čoraz väčšie množstvo kvalitnejších informácií. Prednedávnom sme pridali spravodajstvo z regiónov, od júna však pripravujeme podstatne zásadnejšiu zmenu - pravidelné podcasty na rôzne témy, ktoré sa týkajú našej spoločnosti (ekonomika, investigatíva – vyšetrovacia žurnalistika, kultúra) či aktuálne podcasty o našej spoločnosti so zaujímavými hosťami.

Bez vašej podpory to však nebude možné. Potrebujeme technicky vybudovať podcastové štúdio a vybudovať tím pravidelných spolupracovníkov, ktorí budú pre Vás podcasty pripravovať. Zvážte teda možnosť podpory našej práce podľa vašich možností, odmeníme sa Vám kvalitným a nezávislým obsahom.

Podporte nás pravidelnou čiastkou 4, 6 či 10 eur mesačne na č. účtu:


IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

Praha 30. júna (TASR) – Vo veku 87 rokov zomrela Blanka Kulínská, dlhoročná česká zbormajsterka súborov Bambini di Praga a Detského speváckeho zboru Československého rozhlasu. Správu priniesol vo štvrtok Český rozhlas.

- reklama -

Kulínská dokázala deti posunúť, inšpirovať a odhaliť im nepoznané horizonty, často vzdialené a ťažko dostupné. Zároveň vedela, ako mladých ľudí na túto cestu pripraviť.

Jej vedením ako členovia detských speváckych telies prešli Marta Vančurová, Jiří Korn, Petr Janda, Jaroslav Uhlíř, Lenka Dusilová, David Koller, Petr Malásek a ďalší.

Kulínská ako hudobná pedagogička a skladateľka nahrala desiatky rozhlasových záznamov i platní. Bola výrazným dramaturgom a absolvovala stovky koncertov a vystúpení po celom svete.

Kulínská sa narodila 11. januára 1935. Ako deväťročná nastúpila do Kühnovho detského zboru a o rok neskôr do novozaloženého Detského speváckeho zboru Československého rozhlasu.

V rokoch 1972–1977 viedla Chlapčenský zbor Pražského mužského zboru FOK. Po ukončení spolupráce s Československým rozhlasom v roku 1973 stála pri zrode speváckeho zboru Bambini di Praga. Tento zbor ukončil svoju činnosť v roku 2011 po takmer 40 rokoch.

Kulínská skomponovala niekoľko cyklov piesní pre detský zbor, upravila množstvo ľudových piesní so sprievodom klavíra a hudobne spracovala pásmo „Letem světem“ s Bambini di Praga.
V roku 2010 dostala od Českej hudobnej rady Cenu za celoživotný umelecký prínos k rozvoju detského zborového spevu.

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás