fbpx
ZahraničnéČR: Zomrel spisovateľ a scenárista Roman Ráž

ČR: Zomrel spisovateľ a scenárista Roman Ráž

-

ČR: Zomrel spisovateľ a scenárista Roman Ráž

Praha 26. januára (TASR) – Vo veku 86 rokov zomrel český spisovateľ, scenárista a autor rozhlasových hier Roman Ráž. Informoval o tom v stredu webový spravodajský portál Novinky.cz.

Ráž napísal scenáre napríklad k televíznym filmom Prodavač humoru (1984) či Smrt v kruhu (1989).

Ráž sa narodil v roku 1935 v Prahe, ale vyrastal prevažne v Brne a v Luhačoviciach. Na filozofickej fakulte v Brne vyštudoval dejiny umenia a estetiku, následné štúdium na Filmovej a televíznej fakulte Akadémie múzických umení (FAMU) v Prahe nedokončil.

V rokoch 1967 až 1971 bol dramaturgom brnianskeho štúdia Československej televízie, ale po podpísaní protirežimového vyhlásenia „Dvetisíc slov“ ho komunistický aparát prepustil. V televízii v Prahe začal znova pracovať až po niekoľkých rokoch.

Ráž debutoval scenárom k televíznej dráme Pozvání spravedlivých (1968). Okrem už spomínaných filmov napísal scenáre aj k snímkam Žena v kleci (1997), Narcisový dům (1994), In flagranti (1993) či Otravný víkend (1989).

Ako prozaik začal poviedkovou zbierkou Jediná noc (1962). Vydal tiež prózy Učitel ptačího zpěvu, Poznávací znamení, Smrt v kaštanovém domě, Prodavač humoru, Bludné kameny, Lázeňské dobrodružství a mnoho ďalších.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás