fbpx
- Reklama -
ZahraničnéČR: V prezidentských voľbách sa stretne 9 kandidátov

ČR: V prezidentských voľbách sa stretne 9 kandidátov

-

ČR: V prezidentských voľbách sa stretne 9 kandidátov

Praha 25. novembra (TASR) – Deväť kandidátov z pôvodne 21 prihlásených sa bude v januárových voľbách uchádzať o post prezidenta Českej republiky. Sú medzi nimi napr. expremiér Andrej Babiš a bývalý predseda vojenského výboru NATO Petr Pavel. Oznámilo to v piatok po preverení prihlášok české ministerstvo vnútra, informuje TASR.
      

- reklama -

Ministerstvo posudzovalo celkovo 21 kandidačných listín, z nich pre voľby zaregistrovalo len deväť, ktoré splnili zákonom stanovené požiadavky. Sedem uchádzačov kandiduje na základe podpisov poslancov alebo senátorov a dvaja získali dostatočný počet podpisov od občanov.
      

Zvyšné prihlášky odmietli z dôvodu formálnych nedostatkov alebo nedosiahnutia potrebného počtu platných podpisov, oznámili na tlačovej konferencii námestník ministra vnútra Petr Vokáč a riaditeľ odboru volieb Tomáš Jirovec.
      

O hlasy voličov tak zabojujú Andrej Babiš, Jaroslav Bašta, Pavel Fischer, Marek Hilšer, Danuše Nerudová, Petr Pavel, Denisa Rohanová, Josef Středula a Tomáš Zima.
      

Štátna volebná komisia do 16. decembra vylosuje čísla, ktorými budú označené ich hlasovacie lístky.
      

Prvé kolo prezidentských volieb sa v Česku uskutoční 13. a 14. januára 2023 a prípadné druhé kolo je naplánované na 27. a 28. januára 2023.

spot_imgspot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás