fbpx
ZahraničnéČR: Prokuratúra obžalovala skupinu dozorcov z týrania väzenkyne

ČR: Prokuratúra obžalovala skupinu dozorcov z týrania väzenkyne

-

ČR: Prokuratúra obžalovala skupinu dozorcov z týrania väzenkyne

Praha 29. decembra (TASR) – Česká prokuratúra obžalovala sedem dozorcov väznice v meste Světlá nad Sázavou, ktorí sa podieľali na niekoľkohodinovom fyzickom aj psychickom mučení odsúdenej ženy. Tá mala byť vlani v januári niekoľko hodín pripútaná k mreži v nepohodlnej polohe.


      Ženu podľa obžaloby mučilo päť dozorcov so súhlasom ich nadriadenej a dozorkyne uzavretého oddelenia, informoval v utorok spravodajský webový portál Novinky.cz.


      „Odsúdenú po jej nevhodnom verbálnom správaní malo päť dozorcov po súhlase ich nadriadenej a dozorkyne uzavretého oddelenia najskôr neoprávnene a bez právneho dôvodu obmedziť na osobnej slobode tak, že ju pripútali služobnými putami k okennej mreži, pričom ruky mala od seba na úrovni hlavy,“
uviedla hovorkyňa Generálnej inšpekcie bezpečnostných zborov (GIBS) Ivana Nguyenová.


      Po dvoch hodinách dozorcovia ženu spútali v polokľaku a po polhodine jej roztiahli ruky do maximálnej možnej šírky, a tak ju nechali ďalšiu hodinu.


      „Po celý čas mali dozorcovia úmyselne nechať otvorené okno, pričom na odsúdenú prúdil s ohľadom na januárové počasie chlad, a mali ju ponižovať,“ popísala ďalej Nguyenová.


      Obžalovaným zo zločinu mučenia a iného neľudského krutého zaobchádzania hrozí až osem rokov väzenia. Mučenie ženy odhalili kontrolné orgány väznice a odovzdali inšpekcii. Všetci siedmi dozorcovia boli zbavení výkonu služby.


      Vo väznici v meste Světlá nad Sázavou sú väznené iba ženy. Tie, čo majú deti vo veku do troch rokov, ich tu môžu mať vo výkone trestu. Väznica vznikla v roku 2000 a má 763 miest. Ako jediná väznica v Českej republike zaisťuje výkon väzby a trestu odňatia slobody matiek maloletých detí.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás