fbpx
- Reklama -
ZahraničnéČR: Premiér Fiala obvinil Rusko z vedenia ekonomickej vojny...

ČR: Premiér Fiala obvinil Rusko z vedenia ekonomickej vojny proti Európe

-

ČR: Premiér Fiala obvinil Rusko z vedenia ekonomickej vojny proti Európe

Vážení čitatelia,

neustále sa snažíme zlepšovať sa a prinášať vám čoraz väčšie množstvo kvalitnejších informácií. Prednedávnom sme pridali spravodajstvo z regiónov, od júna však pripravujeme podstatne zásadnejšiu zmenu - pravidelné podcasty na rôzne témy, ktoré sa týkajú našej spoločnosti (ekonomika, investigatíva – vyšetrovacia žurnalistika, kultúra) či aktuálne podcasty o našej spoločnosti so zaujímavými hosťami.

Bez vašej podpory to však nebude možné. Potrebujeme technicky vybudovať podcastové štúdio a vybudovať tím pravidelných spolupracovníkov, ktorí budú pre Vás podcasty pripravovať. Zvážte teda možnosť podpory našej práce podľa vašich možností, odmeníme sa Vám kvalitným a nezávislým obsahom.

Podporte nás pravidelnou čiastkou 4, 6 či 10 eur mesačne na č. účtu:


IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

Praha 23. júna (TASR) – Český premiér Petr Fiala obvinil v stredu Rusko, že popri invázii na Ukrajine vedie proti západným krajinám „morálno-ekonomickú“ vojnu. TASR správu prevzala zo spravodajského portálu Novinky.cz a agentúry DPA.

- reklama -

Cieľom Ruska je oslabiť a destabilizovať demokratické štáty, uviedol Fiala vo svojom večernom prejave, ktorý odvysielala česká televízia. Ako dodal, existuje reálna hrozba, že Rusko by mohlo počas nasledujúcich týždňov alebo mesiacov zastaviť dodávky plynu do Európy.

Český premiér svoj prejav využil na predstavenie päťročného plánu pre Českú republiku, zameraného na obmedzenie jej závislosti na ruskom plyne a rope.

Štát je tu podľa Fialu na to, aby v krízovej situácii podal ľuďom pomocnú ruku a dodal, že vláda „nikoho nenechá padnúť“. ČR je podľa neho na energetickú krízu pripravená, citujú Novinky.cz. Bude to však stáť veľa úsilia i peňazí a rast cien energií počas ďalších mesiacov bude šokujúci, upozornil český premiér.

„Rusko sa netají tým, že chce narušiť dôveru ľudí v štát a Rusko nás chce urobiť slabými, a teda vydierateľnými. Je tu reálna hrozba, že Rusko v nasledujúcich mesiacoch otočí kohútikom a vypne plyn a ropu, aby nám spôsobilo problémy,“ vyhlásil Fiala.

Pomôcť má podľa neho navýšenie kapacít plynovodov a ropovodov z krajín EÚ, získanie kapacít v termináloch pre skvapalnený zemný plyn (LNG) na mori či podpora výstavby bezemisných zdrojov energie.

„Bohužiaľ ČR patrí medzi niekoľko málo krajín, ktorých závislosť (od ruských komodít) je vysoká. Je to priamy dôsledok toho, ako sa správali minulé vlády. Priamy dôsledok tejto krátkozrakej politiky dolieha na naše domácnosti a firmy práve v týchto mesiacoch,“ vyčítal Fiala predchádzajúcej vláde to, že nepodnikla žiadne kroky k energetickej nezávislosti Česka.

Občania ČR sa v posledných mesiacoch okrem rastúcej inflácie pociťujú aj s rastúce ceny energií. Kabinet preto vyhradil 66 miliárd českých korún z rozpočtu na pomoc firmám a domácnostiam pre nadchádzajúcu vykurovaciu sezónu, alebo pristúpil aj k zrušeniu poplatku za obnoviteľné zdroje, píšu Novinky.cz.

„Naším hlavným cieľom musí byť energeticky sebestačná Česká republika. Masívne podporíme výstavbu fotovoltaických elektrární. Bude nás to stáť veľa úsilia a veľa peňazí, ale je to cesta, ktorá sa nakoniec bohato oplatí. Je to investícia do našej energetickej suverenity,” dodal Fiala.

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

5 KOMENTÁRE

  1. nemoze uverit, ze to tym fasistom neprislo podozrive, ke si ich amerika dosadila do uradov za ucelom poslusnosti, ze su tam prave na to.Ako vidim, posluchaju do bodky.Osocuju Rusko z vlastnych zlocinov.Oni zavadzaju sankcie, ktore nicia staty a esuropu, a z toho obvinuju Rusko.To je ako nasa vlada stale melie ze lebo Fico a neuvedomuje si ze uz ich nikto nepocuva a vsetci sa presvedcili, ze su mafiani, fasisti, zlodeji.Vobec nepocitaju s tym co bude uz nie ani o dva roky s nimi a jejich rodinnymi prislusnikmi a dokonca aj so sirsou rodinou.Stiahnu zo sebou vsetkych, ako to chceli urobit s republikami.Nepodarilo sa im to a ani sa im to uz nepodari.

  2. hele,kokote,požiadaj putina,nech prestane na seba uvaľovať jeden balíček sankcií za druhým,možno sa zľutuje a trošku povolí kohútik na plyne a rope.fiala si naozaj tak drbnutý ako vyzeráš.tentoraz zdanie neklame.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás