fbpx
- Reklama -
ZahraničnéCOVID: Británia ako prvá na svete schválila antivirotikum molnupiravir...

COVID: Británia ako prvá na svete schválila antivirotikum molnupiravir od Mercku

-

COVID: Británia ako prvá na svete schválila antivirotikum molnupiravir od Mercku

Londýn 4. novembra (TASR) – Británia sa vo štvrtok stala prvou krajinou sveta, ktorá schválila perorálne antivirotikum molnupiravir od farmaceutickej spoločnosti Merck, určené na liečbu nového typu koronavírusu. Informovali o tom agentúry Reuters a AP.

- reklama -

„Dnešok je pre našu krajinu historickým dňom, keďže Británia sa stala prvou krajinou sveta, ktorá schválila antivirotikum proti COVID-19, ktoré možno brať doma,“ uviedol britský minister zdravotníctva s tým, že vláda a britská Národná zdravotnícka služba (NHS) budú pracovať na tom, aby čím skôr umožnili podávanie molnupiraviru pacientom.

Britský Regulačný úrad pre lieky a zdravotnícke výrobky (MHRA) podmienečne schválil toto liečivo pre ľudí od 18 rokov, ktorí boli testovaní pozitívne na koronavírus a existuje riziko, že sa u nich vyvinie ťažký priebeh covidového ochorenia. Molnupiravir by sa tiež mal podávať dvakrát denne počas piatich dní pacientom s miernym priebehom choroby, ktorí sa liečia doma.

MHRA tiež odporučil, aby sa liečivo nasadilo pacientovi čo najskôr po pozitívnom teste na koronavírus, najneskôr však do piatich dní.

Molnupiravir ešte čaká na schválenie európskymi a americkými regulačnými úradmi.
Agentúra AP však upozorňuje, že dodávky molnupiraviru budú obmedzené. Merck uviedol, že do konca tohto roka plánuje vyrobiť toľko piluliek, koľko vystačí na desať miliónov liečebných kúr, a v roku 2022 najmenej 20 miliónov.

Británia pritom v októbri oznámila, že si už zaistila tabletky na 480.000 liečebných cyklov.
Firma Merck minulý mesiac zverejnila výsledky klinických štúdií, podľa ktorých jej liek proti covidu v počiatočnom štádiu nákazy znižuje riziko hospitalizácie alebo úmrtia pacienta nakazeného koronavírusom o polovicu.

Toto antivirotikum dokáže zmierniť príznaky koronavírusovej infekcie a urýchliť jej liečbu, čo by mohlo byť v boji proti pandémii zlomom. Vďaka molnupiraviru by sa totiž uvoľnil nápor na nemocnice a dokázalo by sa tiež predísť vzniku ohnísk v chudobnejších krajín.

Okrem toho by bolo tiež možné bojovať s pandémiou dvoma spôsobmi — liečbou, ktorú by poskytli lieky, alebo prevenčnou formou vakcinácie.

Vážení priaznivci Veci Verejných

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu.

Vo Veciach verejných stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme onedlho.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity.

Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať Veci verejné.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..

Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

 

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás