fbpx
DomáceČo bolo povedané vo víkendových politických reláciách

Čo bolo povedané vo víkendových politických reláciách

-

Čo bolo povedané vo víkendových politických reláciách

Monitor: M. Šutaj Eštok si nemyslí,že by sa malo ku každej veci konať referendum 

      Bratislava 8. januára (TASR) – Ku každej veci by sa nemalo konať referendum. Uviedol to v sobotnej diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy člen ústavnoprávneho výboru Národnej rady SR a generálny manažér strany Hlas-SD Matúš Šutaj Eštok (nezaradený). Reagoval tak na Smer-SD, ktorý chce iniciovať mimoriadnu schôdzu parlamentu o vypísaní referenda, ktoré by sa týkalo prítomnosti americkej armády na území SR. Predseda Výboru Národnej rady SR pre obranu a bezpečnosť Juraj Krúpa (OĽANO) tvrdí, že referendum je kampaňovou záležitosťou. 


      Pre Hlas-SD je najdôležitejšie to referendum, ktoré je v Prezidentskom paláci a týka sa predčasných volieb, tvrdí Šutaj Eštok. „Treba urobiť všetko preto, aby zmluva neprešla a aby sa konali čím skôr predčasné voľby,“ povedal. Krúpa tvrdí, že referendá nikdy na Slovensku dobre nefungovali, avšak fungujú dobre ako kampaň pred voľbami. 


      Šutaj Eštok viackrát zopakoval, že zmluvu v takomto stave nepodporia. „Prídeme so žiadosťou a výzvou na prezidentku, aby využila svoje ústavné právo a obrátila sa po tom, ako takýto materiál prejde vládou, na Ústavný súd,“ povedal s tým, aby Ústavný súd v tomto smere dal jasné stanovisko a reflektoval na všetky výhrady. Krúpa je presvedčený, že zmluva spĺňa všetky náležitosti, ktoré má spĺňať medzinárodná zmluva a je v súlade s Ústavou SR. „Nemám s tým problém, keby to dala prezidentka predložiť Ústavnému súdu,“ poznamenal Krúpa. 


      Predseda Výboru Národnej rady SR pre obranu a bezpečnosť poznamenal, že financie pôjdu aj do infraštruktúry letísk, pretože projekty sú pripravované už dlhodobo. „Slovensko tým usporí značné prostriedky zo štátneho rozpočtu, keďže tieto peniaze pôjdu na rozvoj vojenskej infraštruktúry a my do toho nemusíme investovať,“ vysvetlil. Poukázal na to, že sa zabúda napríklad na to, že sa už opravovalo Letisko Sliač a bolo to z peňazí NATO a nikto vtedy nemal voči tomu námietky. Podľa Šutaja Eštoka je však pomer pre a proti nevýhodný. Zmluva pre SR nie je výhodná,“ uviedol.  


      Diskutujúci sa vyjadrili aj k ceste generálneho prokurátora Maroša Žilinku do Moskvy. Krúpa to nepovažuje za šťastné rozhodnutie. Avšak je to podľa neho rozhodnutie generálneho prokurátora a je potrebné ho rešpektovať. 


      V súvislosti s otváraním kultúry je podľa Krúpu ešte priestor na to, aby sa to vylepšilo. Šutaj Eštok poznamenal, že žiadne zázračné riešenie na pandémiu neexistuje a je potrebné sa s ňou naučiť žiť. Vláda boj s pandémiou podľa jeho slov nezvláda. Opatrenia aj v súvislosti s prichádzajúcim variantom omikron sú podľa Krúpu vytvorené najmä na ochranu nemocníc a seniorov. 

I. Matovič: Na okrúhlom stole o téme predčasných volieb sa nezúčastním 

      Bratislava 9. januára (TASR) – Ak predseda Národnej rady SR a predseda hnutia Sme rodina Boris Kollár zvolá okrúhly stôl so šéfmi parlamentných strán o téme referenda o skrátení volebného obdobia, líder OĽANO a vicepremiér Igor Matovič sa ňom nezúčastní. V diskusnej relácii TA3 V politike povedal, že rozprávať sa „so zástupcami mafie o tom, ako umožniť skorší návrat mafie k moci“ mu pripadá „úplne mimo misy“, argumentoval tiež postojom OĽANO k referendu o skrátení volebného obdobia.


      „My sme v našom volebnom programe uviedli, že sa zasadzujeme o zjednodušenie a zefektívnenie systému referenda. Zároveň sme proti referendu o predčasných voľbách,“ povedal a vysvetlil to tým, že možnosť konania referenda o skrátení volebného obdobia môže zhatiť úsilie akejkoľvek vlády prijať potrebné reformy.


      V prípade plánovej dohody o obrannej spolupráci medzi SR a USA uviedol, že je „dobré, čo prebieha“, myslí si, že verejná diskusia o zmluve sa mohla začať už skôr. „Sám mám otázky, budem naďalej sledovať túto diskusiu a hlavne musí to byť odborná otázka,“ zdôraznil. Vyhlásenia  opozície o hrozbách, ktoré dohoda predstavuje pre suverenitu SR, považuje Matovič za falošné, upozornil, že o uzatvorení zmluvy sa rokovalo aj počas vlády súčasných lídrov opozície.


      V prípade avizovaného čiastočného otvorenia kultúry od pondelka (10. 1.) si líder OĽANO myslí, že je to chyba. Zopakoval v tejto súvislosti svoje varovanie pred šírením omikronu. Neotvoril by preto od pondelka ani školy.


      Ministerka kultúry SR Natália Milanová (OĽANO) má i napriek veľkej kritike kultúrnej obce naďalej jeho dôveru. „Vždy sa snaží vybojovať pre kultúru maximum, konzílium odborníkov však v súvislosti s epidemiologickou situáciou tlmí jej snahy,“ deklaroval.


      V diskusii opakovane kritizoval Richarda Sulíka i SaS za prieky v koalícii a takisto prezidentku Zuzanu Čaputovú za spochybňovanie autority premiéra Eduarda Hegera i vlády pod vedením OĽANO, za ktorým vidí politické preferencie hlavy štátu.

J. Bittó Cigániková: Karanténa by sa mala po rozšírení omikronu skrátiť 

      Bratislava 9. januára (TASR) – Karanténa by sa mala po rozšírení variantu omikron skrátiť. Uviedla to v nedeľnej diskusnej relácii TA3 V politike predsedníčka Výboru Národnej rady SR pre zdravotníctvo Jana Bittó Cigániková s tým, že ona osobne navrhuje jej skrátenie na dva či tri dni.        


      Bittó Cigániková si myslí, že je zhoda na skrátení karantény, momentálne sa však o tom ešte diskutuje. Poslanec Národnej rady SR a podpredseda strany Hlas-SD Richard Raši (nezaradený) pripustil, že omikronu je na Slovensku viac, ako sa prezentuje. „Po omikrone príde nová mutácia. Musíme sa s tým naučiť žiť,“ povedal Raši. Poslankyňa parlamentu pripustila, že v krajine sa sekvenuje nedostatok vzoriek. 


      Obaja poslanci sa zhodli na tom, že 50 ľudí, ktorí môžu navštevovať kultúrne podujatia, je málo. Bittó Cigániková považuje toto číslo za „enormne“ nízke. Poznamenala, že vakcína má byť sloboda a preto by podľa nej mohlo na kultúru chodiť viac ako 50 očkovaných ľudí. Raši toto číslo označil „za výsmech“. Vyzval ministerku kultúry Natáliu Milanovú (OĽANO), aby zvážila svoje pôsobenie vo funkcii a sama odstúpila. Bittó Cigániková pripustila, že ministerku kultúry nie je až tak vidieť a mohla by sa ukazovať viac navonok. Avšak SaS nebude iniciovať jej odvolávanie. Pri návštevnosti kultúrnych podujatí by sa podľa Rašiho mala zvážiť kapacita. Diváci sa majú pustiť aj na športové podujatia, vyhlásil Raši. 


      Diskutujúci sa dotkli i témy testovania. Podľa Bittó Cigánikovej má školstvo jeden z najlepších systémov, ktorý deti chráni. „Školy by sa mali zatvárať ako posledné a otvárať sa ako prvé,“ povedal Raši. Podľa neho jeden človek nemá byť dôvodom na zatváranie triedy, chodby alebo celej školy. V súvislosti s testovaním je predsedníčka zdravotníckeho výboru za to, aby sa testy distribuovali cez lekárne a ľudia sa testovali samostatne pred nástupom na pracovisko. Poukázala na príklad v školstve, kde sa takto prostredníctvom samotestov testujú žiaci. 


      „Očkovať deti od piatich rokov je veľmi skoro,“ povedal Raši. Tvrdí, že by mali byť očkované len vtedy, keď je na to zdravotná indikácia. Deti nie sú problémom v nemocniciach, zamerať sa je potrebné na očkovanie seniorov. S očkovaním detí nemá Bittó Cigániková problém, spolieha sa na názory odborníkov a vedcov. Povinné očkovanie proti ochoreniu COVID-19 je podľa nej vecne nerealizovateľné. Strana Hlas-SD je proti povinnému očkovaniu, poznamenal Raši.


      Za okrúhly stôl k téme referenda o skrátení volebného obdobia, ktorý plánuje zvolať predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina), si liberáli nemajú problém sadnúť. Bittó Cigániková navrhuje, aby sa najskôr okrúhly stôl uskutočnil v rámci koalície. Následne, keď sa na niečom dohodnú, tak by sa mohol konať aj s opozíciou.  

Koalícia deklaruje dôležitosť reforiem, opozícia kritizuje postup vlády 

      Bratislava 9. januára (TASR) – Koaličné strany zvýrazňujú dôležitosť presadzovať v novom roku reformy a rozbehnuté projekty, opozícia kritizuje spôsob, akým sa reformné plány vytvárajú a prijímajú. Predstavitelia siedmich parlamentných strán o tom hovorili v diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12.


        Predseda poslaneckého klubu OĽANO v Národnej rade (NR) SR Michal Šipoš potvrdil, že prioritou bude pracovať na presadzovaní reforiem. „Rovnako budeme dennodenne pracovať na tom, aby sme presvedčili aj prezidentku, aj verejnosť, že Eduard Heger (OĽANO) je ako premiér človek na správnom mieste a kabinet pod jeho vedením funguje dobre,“ uviedol.


      Predsedníčka poslaneckého klubu SaS v NR SR Anna Zemanová upozornila, že ochotu presadiť reformy by nemali limitovať záujmy v súvislosti s konaním sa jesenných komunálnych a krajských volieb.


      Člen predsedníctva hnutia Sme rodina a poslanec parlamentu Igor Kašper uistil, že hnutie Sme rodina podporí reformy, ktoré budú odrážať reálne potreby a očakávania ľudí v regiónoch. Zopakoval v tejto súvislosti výhrady hnutia k zneniu súdnej mapy. „Verím, že náš projekt výstavby nájomných bytov bude mať v parlamente podporu,“ dodal Kašper.


      Podpredsedníčka strany Za ľudí Viera Leščáková uistila o podpore rozumných reforiem, tiež však kritizovala reformu súdnictva. „Reforma súdov by hlavne nemal byť o budovách, ale o prístupe k spravodlivosti a efektívnosti rozhodovania súdov,“ zdôraznila.


      Predstavitelia opozície kritizovali vládu za postup a komunikáciu voči verejnosti. Predseda strany ĽSNS Marian Kotleba, podpredseda mimoparlamentnej strany Hlas-SD Erik Tomáš i podpredseda strany Smer-SD Richard Takáč zdôraznili nezvládnutie pandémie a sanáciu jej dôsledkov, rovnako spochybnili i prípravu, obsah a prijímanie reforiem. „Sme svedkami likvidácie právneho štátu, totálnej likvidácie sociálneho štátu a porušovania ľudských práv,“ uviedol v tejto súvislosti Takáč.

V.Leščáková zo Za ľudí mieni, že je čas rozprávať sa o povinnom očkovaní 

      Bratislava 9. januára (TASR) – Hlasovať za povinné očkovanie proti novému koronavírusu si vie zo zástupcov koaličných strán predstaviť podpredsedníčka strany Za ľudí Viera Leščáková. V diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12 uviedla, že je čas sa o tom začať rozprávať, argumentovala významom očkovania a tým, že krajina sa musí ekonomicky i spoločensky nadýchnuť.

„Dostupné motivačné nástroje na zvýšenie zaočkovanosti už boli prijaté,“ upozornila.


      Predseda poslaneckého klubu OĽANO Michal Šipoš i predsedníčka poslaneckého klubu SaS Anna Zemanová sú za využitie všetkých motivačných nástrojov, aby sa nemuselo povinne očkovať. „Ľudia si zaslúžia, aby sa s nimi ešte viac komunikovalo a vysvetľovala dôležitosť očkovania,“ myslí si Zemanová. Člen predsedníctva hnutia Sme rodina Igor Kašper sa obáva, že povinné očkovanie by spôsobilo rozvrat v spoločnosti.


      Podpredsedovia strany Smer-SD a mimoparlamentného Hlasu-SD Richard Takáč a Erik Tomáš v diskusii zdôraznili, že očkovanie musí ostať dobrovoľné. Predseda strany ĽSNS Marian Kotleba spochybňuje samotnú vakcináciu proti novému koronavírusu.

Ministerka kultúry nezlyhala, tvrdí štátna tajomníčka MK Leščáková 

      Bratislava 9. januára (TASR) – Ministerka kultúry SR Natália Milanová (OĽANO) pri rokovaniach o otvorení kultúrnych podujatí nezlyhala. V diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12 to povedala štátna tajomníčka rezortu kultúry Viera Leščáková (Za ľudí). „Ministerka si musela vybrať medzi niečím a ničím,“ obhajovala Milanovú.


      Upozornila zároveň, že uvoľňovanie opatrení je otázkou pre ministerstvo zdravotníctva. Zdôraznila pritom, že kultúra potrebuje systémové riešenie, ktoré by zvýhodňovalo očkovaných a prinieslo fungovanie minimálne v režime OP (očkovaní a po prekonaní ochorenia COVID-19). „Kultúra má rovnaké právo na život ako reštaurácie,“ zdôraznila.


      Nezaradený poslanec Národnej strany SR a podpredseda mimoparlamentnej strany Hlas-SD Erik Tomáš v debate nevedel povedať, či strana pristúpi k návrhu na odvolanie ministerky kultúry. „To sa ešte uvidí. Ministerka sa hlavne musí sama pozrieť do zrkadla, či je súčasný stav v poriadku,“ uviedol. Rezignáciu od Milanovej očakáva v súvislosti so situáciou v kultúre a nespokojnosťou kultúrnej obce Tomášova kolegyňa zo strany, exministerka Ľubica Laššáková.


      Nespokojnosť s plánovaným otvorením pre kultúrne podujatia v režime OP maximálne pre 50 návštevníkov tvrdo kritizovala kultúrna obec. Žiada tieto podmienky výrazne prehodnotiť a stanoviť nové pravidlá od 18. januára, podľa ktorých by bolo možné realizovať kultúrne podujatia s využitím aspoň 50-percentnej kapacity priestorov a v režime OTP, teda aj pre otestovaných.

J. Budaj: Kritériom nového COVID automatu má byť preplnenosť nemocníc 

      Bratislava 9. januára (TASR) – Vláda bude budúci týždeň v stredu (12. 1.) dosť zásadne rokovať o COVID automate, povedal v nedeľnej diskusnej relácii Televízie Markíza Na telo minister životného prostredia Ján Budaj (OĽANO). Poznamenal, že kritériom nového COVID automatu bude preplnenosť nemocníc. 


      „Omikron zvýši počty chorých, ale nebude zvyšovať natoľko počty zomierajúcich ani zahltenie nemocníc,“ povedal Budaj. Nezaradený poslanec Národnej rady SR a predseda mimoparlamentnej strany Hlas-SD Peter Pellegrini poznamenal, že krajina má byť zásobená dostatočným počtom liečiv na ochorenie COVID-19, ktoré zmierňujú prípadný ťažký priebeh ochorenia, a ľudia by tak nemuseli končiť v nemocniciach.  


      „Od zajtra sú otvorené školy, začne byť pre zaočkovaných alebo prekonaných otvorený svet. Pre týchto ľudí sa de facto vlna pandémie bude končiť,“ vyhlásil Budaj. Variant omikron sa podľa neho ešte ukáže a vláda musí byť pripravená pružne reagovať. Podľa Pellegriniho sa má začať zaoberať aj tým, ako budú žiť ľudia, ktorí nie sú zaočkovaní a ani sa očkovať nechcú.


      Diskutujúci sa dotkli aj témy obrannej zmluvy medzi Slovenskom a USA. Budaj ju označil za výhodnú s tým, že Slovensko sa vďaka tomu stane ešte pevnejšou súčasťou obranného systému NATO. Ide podľa neho o verejný záujem. „Hlas-SD zmluvu v takomto znení nepodporí,“ uviedol Pellegrini. 


      Minister životného prostredia tvrdí, že Rusko predstavuje v súčasnosti rizikovú krajinu a generálny prokurátor Maroš Žilinka sa ide podľa neho stretnúť s ľuďmi, ktorí sú na sankčnom zozname. Pellegrini poznamenal, že Žilinka ide na oslavy 300. výročia generálnej prokuratúry do Ruska, nie na oslavy konkrétnej osoby. „Ja si myslím, že robíme z toho väčšiu vedu, ako je,“ povedal. Ak bude vláda chcieť odvolať generálneho prokurátora, Pellegrini to bude považovať za politizáciu. Žilinka si podľa neho robí svoju prácu veľmi dobre.


      Predseda Hlasu-SD povedal, že budú žiadať prezidentku, aby zmluvu o obrannej spolupráci medzi SR a USA dala na Ústavný súd. „Ukazuje sa, že budeme mať ďalšiu petičnú akciu o predčasných voľbách, kam sa vloží otázka aj o vojenských základniach,“ povedal Pellegrini s tým, že ak budú v tomto referende aj otázky o základniach, tak navrhuje, aby sa tam pripojili i sociálne otázky. Tvrdí, že by mohlo ísť napríklad o to, aby vláda mohla zmraziť alebo vyhlásiť moratórium na rast cien pre domácnosti v krízovej situácii.  


      Obidvaja diskutujúci si nemyslia, že by hnutie Sme rodina odišlo z vládnej koalície. Budaj si myslí, že Zuzana Čaputová ohlási svoju opätovnú kandidatúru na funkciu prezidentky SR. „Neviem, či to urobí už tento rok,“ povedal Pellegrini. Zároveň sa obaja zhodli, že líder Smeru-SD Robert Fico nebude kandidovať za prezidenta.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás