fbpx
- Reklama -
DomáceČo bolo povedané vo víkendových politických reláciach: Čaputová sa...

Čo bolo povedané vo víkendových politických reláciach: Čaputová sa len ľutovala

-

Čo bolo povedané vo víkendových politických reláciach: Čaputová sa len ľutovala

Prezidentka zváži v súvislosti s prejavmi voči nej právne kroky 

      Bratislava 7. mája (TASR) – Prezidentka SR Zuzana Čaputová bude zvažovať ďalšie právne kroky v súvislosti s nenávistnými prejavmi voči jej osobe. Uviedla to v diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy. Reagovala tak na vulgárne prejavy, ktoré zazneli na prvomájovom proteste v Nitre organizovanom opozičným Smerom-SD.


      „Nemyslela som si, že strana trojnásobného premiéra môže byť súčasťou takejto kultúry,“ vyhlásila prezidentka. Takéto prejavy nevníma negatívne len v súvislosti s jej osobou, ale aj vzhľadom k tomu, „čo to robí so spoločnosťou“. Politici podľa jej slov nastavujú úroveň komunikácie a štandardy správania. „Ľudia odmietli takéto vulgárne správanie, a to je dobrý signál, že takúto politiku ľudia nechcú,“ podotkla hlava štátu.

- reklama -


      Časť poslancov parlamentu podľa nej nevydaním šéfa Smeru-SD Roberta Fica na rozhodovanie súdu vyjadrila falošnú solidaritu. „Nemyslím si, že je to prehra, je to škrabanec,“ povedala prezidentka.


      Vyhlásila, že politici nemajú zasahovať do vyšetrovania skutkov politikov okrem jediného prípadu, keď dávajú súhlas na to, aby súd rozhodol o väzobnom stíhaní. Tvrdí, že poslanci sa nemali zaoberať dôkazmi, lebo „to je úloha súdu“.


      V súvislosti so stíhaním opozičného politika hovorí o teste pre demokraciu. Procesy majú podľa jej slov byť v súlade so zákonom. „Zatiaľ nič nenasvedčuje tomu, že by sa tak nedialo,“ dodala prezidentka.

Prezidentka neočakáva od I. Matoviča ospravedlnenie 

      Bratislava 7. mája (TASR) – Prezidentka SR Zuzana Čaputová neočakáva, že by sa jej minister financií a šéf OĽANO Igor Matovič ospravedlnil za slová o „falošnej a zákernej žene“. Vyhlásila to v diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy.


      „Zdá sa, že jeho miera nedôvery voči mojej osobe je veľmi hlboká,“ povedala prezidentka. Ako ďalej uviedla, do politiky sa neprišla hádať, a preto nebude nič odkazovať.


      „Tieto veci musíme prekonať a pokiaľ ja aj minister Matovič zastávame verejnú funkciu, sme povinní spolupracovať a vedieť komunikovať,“ dodala s tým, že dvere paláca má otvorené.


      Politika by podľa jej slov nemala byť o osobných invektívach, ale o riešení problémov spoločnosti. „Toto je, žiaľ, ako keby na druhej koľaji,“ podotkla hlava štátu.

Prezidentka zvažuje výber konkrétneho termínu návštevy Ukrajiny 

      Bratislava 7. mája (TASR) – Prezidentka SR Zuzana Čaputová zvažuje výber konkrétneho termínu návštevy Ukrajiny. Vyhlásila to v diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy s tým, že eviduje pozvanie od ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.


      „Chcem tam prísť s konkrétnym cieľom alebo účelom. Nechcem to uchopiť ako vojnovú turistiku,“ podotkla v relácii. Takáto návšteva je podľa nej spôsob vyjadrenia podpory Ukrajine.


      Zľahčovanie alebo ospravedlňovanie ruskej agresie považuje za absurdné. „Príčina podľa mňa súvisí s veľmi intenzívnou ruskou propagandou, ktorá od roku 2014 veľmi intenzívne narastala,“ dodala hlava štátu.


      Je podľa nej legitímne, že slovenská vláda pristúpila ku krokom na zabránenie šírenia dezinformácií možnosťou zablokovať niektoré weby. „Aj toto rozhodnutie je preskúmateľné súdom, dané subjekty sa môžu obrátiť na súd, aby preskúmal dôvodnosť takéhoto rozhodnutia,“ podotkla prezidentka.


      Považuje za vysoko pravdepodobné, že budú časom odsúdení páchatelia vojnových zločinov na Ukrajine. Zopakovala potrebu jednotného postupu štátov EÚ v energetickej politike voči Rusku.


      Na avizovanom stretnutí s prvou dámou USA Jill Bidenovou by sa mali baviť najmä o pomoci SR ľuďom, ktorí utekajú z Ukrajiny pred vojnou. „Zahraničie vníma mieru solidarity, ktorú naši ľudia prejavujú ukrajinským utečencom,“ dodala hlava štátu.

Kollár: Vydanie Fica do väzby sme nepodporili, v prípade som zaujatý

      Bratislava 8. mája (TASR) – Hnutie Sme rodina sa v parlamente zdržalo hlasovania o vydaní predsedu Smeru-SD Roberta Fica na prípadné väzobné stíhanie, lebo šéf hnutia Boris Kollár figuruje v prípade ako poškodený, a preto je zaujatý. Predseda Národnej rady (NR) SR Kollár to uviedol v nedeľnej relácii RTVS O 5 minút 12. Nezaradený poslanec a šéf Hlasu-SD Peter Pellegrini zdôraznil, že nevydanie Fica do väzby nemá vplyv na pokračovanie trestného stíhania.


      Kollár podotkol, že sa hnutie zdržalo hlasovania, aby mu nemohli vyčítať, že bol v prípade zaujatý a konal neeticky. „Keby som rozhodoval o Ficovi, konal by som nie nezaujato,“ zdôraznil s tým, že orgány činné v trestnom konaní majú rozviazané ruky.


      Hnutie podľa jeho slov nezatvára dvere pred vylúčenými poslankyňami z klubu OĽANO Romanou Tabák a Katarínou Hatrákovou, ktoré hlasovali proti Ficovmu vydaniu.


      „Niektorí hlasovanie prezentujú tak, ako keby došlo k nejakej ujme. Trestné stíhanie ale bude pokračovať, len Fico nebude vo väzbe,“ doplnil Pellegrini. Tvrdí, že za súčasných okolností by nepodporili vydanie na väzobné stíhanie ani v prípade, že by išlo o poslancov OĽANO.


      Kollár ďalej v relácii naznačil, že by sa na financovaní avizovaných vládnych opatrení na zmiernenie následkov zdražovania mohli podieľať najbohatšie a najziskovejšie spoločnosti. „Máme tu firmy, ktoré vďaka kríze ‚vycicali‘ ľudí a keď majú teraz stámiliónové zisky, mali by sa podeliť s ostatnými,“ podotkol predseda NRSR. Je za to, aby vláda s týmito podnikmi rokovala a výsledok bol konsenzuálny. Priblížil, že sa rokuje aj o možnom zastropovaní cien benzínu.


      Nezaradení poslanci pôsobiaci v mimoparlamentnom Hlase-SD sú podľa Pellegriniho náchylní podporiť sociálne opatrenia, ak by boli implementované aj ich pozmeňujúce návrhy. „Ak bude toto celé predmetom politického boja a spojené pomaly s vyslovením dôvery vláde, urobíme všetko pre to, aby vláda skončila,“ reagoval Pellegrini. Podporuje dočasné zníženie spotrebnej dane z benzínu.


      V súvislosti s prípadným embargom štátov Európskej únie na ruský plyn hovorí predseda parlamentu o potrebe zvážiť, akým spôsobom ho možno nahradiť. „Bez plynu kompletne rozvrátime celú ekonomiku. Keď nebudeme mať plyn, prestaneme vyrábať,“ upozornil Kollár.

P. Pellegrini: Uctime si hrdinov a želajme si mier 

      Bratislava 8. mája (TASR) – Spomínajme, uctime si hrdinov a želajme si mier. Pri príležitosti výročia skončenia druhej svetovej vojny to uviedol šéf mimoparlamentného Hlasu-SD Peter Pellegrini.


      „Pamätajme si, že to boli hlavne vojaci Červenej armády spolu s príslušníkmi iných národov, ktorí nás oslobodili a je našou morálnou povinnosťou si tento historický odkaz pripomenúť a ctiť,“ zdôraznil Pellegrini. Vyslovil želanie, aby žiaden národ nebol súčasťou vojenských konfliktov, aby netrpeli celé rodiny a nemuseli opúšťať svoje domovy.


      Hovorí, že slovo mier dostalo v súčasnosti hlbší význam. „Žijeme v obavách, ako sa zmení náš každodenný život. Aké sociálne obete budeme musieť ešte priniesť,“ dodal Pellegrini.

Gröhling:Ak partneri odignorujú veto, koalícia si musí povedať,ako ďalej 

      Bratislava 8. mája (TASR) – Ak koaliční partneri odignorujú veto SaS pri balíku pomoci, koalícia by si mala sadnúť a povedať, ako ďalej. Vyhlásil to minister školstva, vedy, výskumu a športu SR a podpredseda koaličnej strany SaS Branislav Gröhling v nedeľnej diskusnej relácii televízie Markíza Na telo. Opozičná strana Smer-SD bude podľa jej podpredsedu a poslanca Národnej rady (NR) SR Ladislava Kamenického k balíku pomoci navrhovať pozmeňujúce návrhy.


      Gröhling povedal, že strana podporuje cielenú pomoc najzraniteľnejším skupinám obyvateľstva. Sú však proti takzvanej helikoptérovej pomoci pre všetkých. „Chceli by sme, aby táto pomoc bola vyslovene cielená na najrizikovejšie skupiny,“ uviedol minister. Zdôraznil tiež, že koaličná zmluva predpokladá rešpektovanie práva veta. Preto ak niektorá koaličná strana nesúhlasí s vládnym návrhom, mali by to ostatní podľa Gröhlinga rešpektovať. 


      Na otázku, či Smer-SD podporí navrhnutý balík pomoci Kamenický reagoval, že strana plánuje predstaviť pozmeňujúce návrhy.   „Aby sa nevylúčili dôchodcovia, aby tam bola oveľa vyššia suma na pomoc,“ priblížil s tým, že strana preferuje skôr jednorazovú pomoc, ktorá až tak neovplyvňuje ďalšie roky. 


      V súvislosti so spormi medzi vládnymi stranami po hlasovaní o žiadosti prokuratúry týkajúcej sa súhlasu s vydaním lídra Smeru-SD Roberta Fica do väzby Gröhling reagoval, že zloženie koalície je v rukách premiéra. Mal by si podľa neho vybrať, akých partnerov tam chce mať. „Môj názor je, že stále mám tendenciu sadnúť si za jeden stôl a baviť sa o tom, ako budeme fungovať ďalej,“ doplnil minister.


      Poslanec NRSR Ladislav Kamenický ozrejmil, že Smer-SD nemá záujem osloviť na vstup do strany poslankyňu z klubu OĽANO Katarínu Hatrákovú, ktorá hlasovala proti Ficovmu vydaniu.

spot_imgspot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás