fbpx
- Reklama -
DomáceČo bolo povedané vo víkendových politických reláciách

Čo bolo povedané vo víkendových politických reláciách

-

Čo bolo povedané vo víkendových politických reláciách

Vážení čitatelia,

neustále sa snažíme zlepšovať sa a prinášať vám čoraz väčšie množstvo kvalitnejších informácií. Prednedávnom sme pridali spravodajstvo z regiónov, od júna však pripravujeme podstatne zásadnejšiu zmenu - pravidelné podcasty na rôzne témy, ktoré sa týkajú našej spoločnosti (ekonomika, investigatíva – vyšetrovacia žurnalistika, kultúra) či aktuálne podcasty o našej spoločnosti so zaujímavými hosťami.

Bez vašej podpory to však nebude možné. Potrebujeme technicky vybudovať podcastové štúdio a vybudovať tím pravidelných spolupracovníkov, ktorí budú pre Vás podcasty pripravovať. Zvážte teda možnosť podpory našej práce podľa vašich možností, odmeníme sa Vám kvalitným a nezávislým obsahom.

Podporte nás pravidelnou čiastkou 4, 6 či 10 eur mesačne na č. účtu:


IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

V. Remišová: Verím, že strana SaS podporí balíček protiinflačnej pomoci 

      Bratislava 14. mája (TASR) – Vicepremiérka a predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová verí, že koalícia na budúci týždeň dospeje k dohode o balíčku protiinflačnej pomoci. Uviedla to v diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy. Remišová dúfa, že ho teda podporí aj strana SaS, ktorá podľa nej v súčasnosti obhajuje záujmy bohatých podnikateľov.


      „Keby to bolo na strane Za ľudí, tak pomoc je schválená už dávno,“ zdôraznila. Zároveň odmietla tvrdenia o tom, že by niektorý z bodov pomoci „chudobným bral a bohatým dával“, a ďalšie výhrady liberálov, poukazujúcich na hrozbu zvyšovania daní. „Daňovo-odvodové zaťaženie klesá a ja osobne nevidím nič zlé na tom, ak sa zdania nadmerné zisky spoločností, ktoré zarábajú na pandémii,“ uviedla v súvislosti so zámerom zdaniť 100 bohatých firiem.

- reklama -


      Podpredseda Smeru-SD Juraj Blanár mieni, že ak sa koalícia ako celok nedohodne na balíku opatrení, mala by skončiť. „Keď nie ste schopní dohodnúť sa na pomoci ľuďom, tak choďte preč, vzdajte sa,“ skonštatoval opozičný politik.


      Avizoval, že Smer-SD plánuje v súvislosti s protiinflačnou pomocou podať viacero pozmeňovacích návrhov. Kritizuje napríklad, že návrh daňového bonusu ukráti rozpočty samospráv. Remišová reagovala, že samosprávy najviac ochudobňuje neefektívne hospodárenie, poukazuje pritom na predražené tendre.


      Obaja sa v krátkosti vyjadrili aj k otázkam energetickej bezpečnosti. Blanár zopakoval, že Smer-SD je kategoricky proti nepremyslenému okamžitému odpojeniu sa od ruských dodávok ropy a plynu, upozornil na konzekvencie pre hospodárstvo a domácnosti, ktoré by takýto krok spôsobil. „Bola by to úplná katastrofa, nikdy to nepodporíme,“ vyhlásil.


      Remišová upozornila, že v súčasnosti nestojí otázka tak, „či sa my odpojíme, ale či nás Rusko neodpojí“. „Preto je pre Slovensko strategicky dôležité, aby sme čo najskôr riešili diverzifikáciu prísunu energetických zdrojov a eliminovali závislosť od Ruska,“ zdôraznila. Nebojí sa ani Blanárom naznačenej hrozby vyššej ceny plynu z mimoruských dodávok, poukazuje pritom na príklad objednávok skvapalneného plynu od USA pre Bulharsko.

B. Kollár chce riešiť sudcov, ktorí porušujú ľudské práva

Bratislava 15. mája (TASR) – Predseda Národnej rady SR a líder hnutia Sme rodina Boris Kollár chce otvoriť otázku porušovania ľudských práv zo strany sudcov pri ich rozhodovaní. V diskusnej relácii TA3 V politike uviedol, že s touto témou chce prísť na pondelkovú (16. 5.) koaličnú radu.

Kollár poukázal na to, že v parlamente silnejú hlasy, aby sa riešili množiace sa prípady, keď ústavný súd, prípadne európske inštitúcie konštatujú porušovanie základných ľudských práv pri rozhodovaní justičných orgánov. „Toto je vážna vec a ak sa to v prípade jedného sudcu stane opakovane, buď to robí naschvál, alebo je nekompetentný, oboje je neprijateľné,“ skonštatoval.

Takéto prípady by sa podľa neho mohli riešiť v súlade s princípom trikrát a dosť. Sankciou pre sudcu by mohlo byť podľa neho preradenie na nižší stupeň súdu.

Predseda Smeru-SD Robert Fico poukázal aj na možný únik informácií z polície. „Prezident Policajného zboru, ktorý o tom nemá čo vedieť a už vôbec nemá o tom čo rozprávať, pred najvyššími ústavnými činiteľmi hovoril, že sa pripravuje obrovská bezpečnostná akcia,“ priblížil. Kollár reagoval, že v tejto veci požiadal premiéra Eduarda Hegera (OĽANO) zvolať bezpečnostnú radu štátu.

Pri aktuálnej situácii v koalícii sa Kollár vrátil k výstupom po neschválení súhlasu s vydaním Roberta Fica do väzby. Kritizuje postoj strany SaS, ktorá podľa neho spustila kampaň proti hnutiu OĽANO a jeho lídrovi Igorovi Matovičovi. „Ak chce Richard Sulík povaliť vládu, nech to povie otvorene a priamo,“ doplnil. Na adresu poslankýň Romany Tabák a Kataríny Hatrákovej, vylúčených pre dané hlasovanie z klubu OĽANO, povedal, že bude rád, ak neprejdú do opozície. Deklaroval, že v Sme rodina majú dvere otvorené.

Fico svoje obvinenie vníma ako účelové, ide podľa neho o politický boj, ktorého cieľom je zatvoriť opozičného lídra. Zdôrazňuje, že na to bude reagovať robením ešte tvrdšej opozičnej politiky. „My chceme vyhrať a vyhráme parlamentné voľby,“ dodal.

Kollár je za dohodu s firmami o ich príspevku na protiinflačný balíček

Bratislava 15. mája (TASR) – Cestou k dohode celej koalície v rámci schvaľovania protiinflačného balíčka by mohlo byť spoločné rokovanie a dohoda vlády so spoločnosťami, ktorých nadmerné zisky majú byť zdanené. Myslí si to predseda Národnej rady SR a líder hnutia Sme rodina Boris Kollár, ktorý v diskusnej relácii TA3 V politike povedal, že ústretový postup firiem by mohol zmeniť aj postoj Richarda Sulíka a strany SaS.

„Som presvedčený, že by pomohlo, ak by sme to len tak nenariadili, ale sa s firmami vrátane bankového sektora stretli a dohodli sa na tom, koľko a akým spôsobom môžu v týchto ťažkých časoch prispieť. Verím, že aj firmy budú ústretové,“ zdôraznil Kollár. „Toto by mohlo presvedčiť aj Richarda Sulíka, ktorý ich v rámci svojej politiky legitímne bráni,“ povedal Kollár.

Spolu so svojím kolegom v diskusii, predsedom Smeru-SD a poslancom parlamentu Robertom Ficom sa zhoduje v tom, že okrem zdanenia nadmerného zisku bohatých firiem by sa mal opätovne zaviesť bankový odvod.

Fico je dokonca za to, aby bol tento odvod aj trojnásobne vyšší ako v minulosti. „My v každom prípade musíme hľadať zdroje tam, kde sú, a musíme ich poskytnúť rýchlo,“ uviedol o nutnosti opatrení proti zdražovaniu. Uistil, že za zdanenie nadmerných ziskov a bankový odvod jeho strana v parlamente zahlasuje, bude však proti tomu, ak by sa mali prostriedky na protiinflačný balíček negatívne dotknúť príjmov samospráv. „Za toto nikdy nebudeme hlasovať, aby sa bralo samosprávam. Tie nebudú mať potom inú možnosť, ako zvyšovať miestne dane,“ upozornil Fico na jeden z krokov, ktoré avizovali samosprávy ako vynútenú reakciu na nižšie príjmy pre mestá a obce.

Sme rodina prezidentského kandidáta nepostaví, Smer-SD áno

Bratislava 15. mája (TASR) – Hnutie Sme rodina nepostaví svojho kandidáta do prezidentských volieb v roku 2024. V diskusnej relácii TA3 V politike to vyhlásil líder hnutia a predseda Národnej rady SR Boris Kollár. „Uvidíme, kto sa prihlási,“ uviedol ďalej na otázku podpory Sme rodina.

Predseda Smeru-SD Robert Fico, naopak, potvrdil, že jeho strana bude mať vlastného kandidáta. „Bude proslovenský, sociálne orientovaný, taký, ktorý vníma členstvo v Európskej únii ako partnerstvo, nie podriadenosť,“ zdôraznil.

M. Šipoš: O pomoci rodinám chceme budúci týždeň hlasovať v parlamente

Bratislava 15. mája (TASR) – Prorodinné opatrenia by mali v stredu (18. 5.) prejsť na vláde a vo štvrtok, prípadne v piatok (19. – 20. 5.) by mal o nich hlasovať parlament. V diskusnej relácii TV Markíza Na telo to uviedol predseda poslaneckého klubu OĽANO Michal Šipoš, ktorý verí, že protiinflačný balíček podporí napokon aj strana SaS.

„V OĽANO budeme robiť všetko pre to, aby to prešlo v koalícii,“ zdôraznil. Vylúčil zároveň, že by sa v prípade neústupčivosti liberálov snažili získať podporu opozície. „Nerokujeme s nimi. Je to na nich, ako budú o týchto opatreniach hlasovať a či chcú podporiť rodiny,“ uviedol Šipoš.

Spoludiskutujúci v relácii, podpredseda Hlasu-SD a poslanec parlamentu Erik Tomáš netají porozumenie pre to, ak sa majú prostriedky na pomoc rodinám nájsť aj prostredníctvom zdanenia nadmerných ziskov a mimoriadneho bankového odvodu, chce však vidieť konkrétne návrhy. Zopakoval zároveň, že Hlas-SD podporu podmieňuje rozšírením navrhovaného balíka pomoci. „Aby sa teda opatrenia proti zdražovaniu týkali aj približne 1,6 milióna pracujúcich, ktorí zarábajú menej ako 1600 eur, a tiež vyše milióna seniorov, poberajúcich penziu, ktorí by mali dostať 14. dôchodok,“ pripomenul.

Obaja sa v krátkosti vyjadrili aj k avizovanému protestu učiteľov. Šipoš rozumie požiadavkám pedagógov na vyššie platy, upozornil však, že je na to potrebné nájsť zdroje a v ich hľadaní a návrhoch mal byť podľa neho oveľa aktívnejší minister školstva Branislav Gröhling (SaS). Tomáš považuje za frašku, ak minister školstva i minister financií chcú osobne podporiť protesty učiteľov, namierené voči vláde, ktorej sú členmi.

Šipoš takisto vyjadril nádej, že sa do leta podarí vyriešiť mzdy pre zdravotníkov. „Je tu viacero návrhov, musíme poctivo nájsť zdroje,“ dodal s tým, že prípadný opozičný návrh na odvolanie šéfa rezortu zdravotníctva Vladimíra Lengvarského (nominant OĽANO) by nepodporil.

Tomáš zasa v záverečnej rubrike Áno-Nie vylúčil, že by nezaradená poslankyňa Romana Tabák vstúpila do Hlasu-SD. „Nie, nemali by sme o ňu záujem. Ona má ponuku z inej strany, pokiaľ viem. Tuším od Sme rodina, teda špekuluje sa o tom,“ uviedol.

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás