fbpx
DomáceČo bolo povedané vo víkendových politických reláciách

Čo bolo povedané vo víkendových politických reláciách

-

Čo bolo povedané vo víkendových politických reláciách

M. Šipoš odmietol, že by V. Lengvarský nemal podporu od OĽANO

        Bratislava 4. marca (TASR) – Vladimír Lengvarský skončil vo vedení rezortu zdravotníctva, pretože si neplnil úlohy, nie je pravda, že by mu hádzalo OĽANO „polená pod nohy“. Povedal to šéf poslaneckého klubu OĽANO Michal Šipoš v diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy. Poslanec parlamentu Branislav Gröhling (SaS) si myslí, že jeho odchod je výsledkom zákulisných hier predsedu OĽANO Igora Matoviča a slabého dočasne povereného premiéra Eduarda Hegera (OĽANO).


        Šipoš tvrdí, že bol z rozhodnutia Lengvarského v šoku, sklamalo ho, že závažné tvrdenia o korupcii nekonkretizoval. Myslí si, že je nekorektné hovoriť, že odchádza pod tlakom. Heger mu dal podľa Šipoša viacero úloh, ktoré v určených termínoch nesplnil. Za najdôležitejšiu označil začiatok výstavby nemocnice Rázsochy. Minister podľa neho v tomto zlyhal a musel odísť. Nemyslí si, že zlyhal aj jeho predchodca Marek Krajčí.


        Gröhling pripomenul, že Lengvarský vyslovil závažné tvrdenia o prostredí politickej korupcie. Myslí si, že nemal podporu ministrov či poslancov OĽANO. Šipoš to odmietol. „Za naše hnutie sme Lengvarskému nekládli polená pod nohy. Ak máme otázky, nevidím na tom nič zlé,“ reagoval. „Keby bol pán Lengvarský čistý, robí si robotu ako má, tak by mu prezidentka poverenie nezobrala,“ dodal.


        Ak mal pre plán obnovy a neplnenie cieľov odísť Lengvarský, mal by podľa poslanca SaS skončiť vo funkcii aj dočasne poverený minister školstva Ján Horecký.


        Šipoš označil za vysoko nekorektné, ak sa tesne pred odchodom z funkcie rozhodne o citlivých témach, ako sú napríklad postup pre diagnostiku a komplexný manažment zdravotnej starostlivosti o dospelú osobu s transsexualizmom. Označil to za podraz. Očakáva, že všetky veci podpísané Lengvarským na poslednú chvíľu budú vzaté naspäť a riadne a transparentne sa o nich rozhodne.


        Septembrový termín parlamentných volieb chcú podľa Šipoša voliči OĽANO. „Snažíme sa vyhovieť voličom, nemyslím si, že keby boli voľby v júni, tak by sa záležitosti s plánom obnovy či Rázsochami zlepšili,“ povedal.


        Parlament je podľa Gröhlinga natoľko súdny, že kontroverzné návrhy nebudú prechádzať. Ak by boli voľby skôr, stále by sa mohli predkladať návrhy do júna, preto podľa neho nehrá rolu to, že voľby budú v septembri. Šipoš povedal, že o všetkých predkladaných zákonoch diskutujú na klube aj na koaličnej rade.

Šipoš: Ak Heger odíde z OĽANO, nebudeme mu robiť zle, má viesť vládu

        Bratislava 4. marca (TASR) – Ak by dočasne poverený premiér Eduard Heger odišiel z OĽANO a bol by tvárou novej strany, hnutie mu nebude „robiť zle“. Mal by ako poverený premiér šéfovať vláde do predčasných volieb. V diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy to povedal šéf poslaneckého klubu OĽANO Michal Šipoš. Poslanec parlamentu za SaS Branislav Gröhling zopakoval, že SaS pôjde do volieb samostatne. Dodal, že sa v SaS stretli s bývalým šéfom diplomacie Ivanom Korčokom, no nechcel konkretizovať, či opäť vstúpi do politiky.


        To, že by vládu viedol Heger, ktorý by bol zároveň na čele novej strany, považuje Šipoš za hypotetické tvrdenie. „Ak to nastane, nemyslím si, že by sme sa mali teraz mstiť alebo robiť zle Hegerovi. Už je do volieb povereným premiérom. Myslím si, že do volieb by to mal potiahnuť a dotiahnuť všetky veci, ktoré si vláda zadosťučinila. Toto by sme mali akceptovať. Určite nebudeme robiť zle žiadnemu ministrovi alebo človeku, ktorý to myslí so Slovenskom vážne,“ povedal.


        Šipoš nemá informáciu o tom, či a kedy vstúpi do mimoparlamentnej Modrej koalície Heger, dočasne poverený minister obrany Jaroslav Naď či skupina poslancov okolo Kristiána Čekovského. Myslí si, že je kľúčové v stredopravom spektre spojiť mimoparlamentné strany KDH a Aliancia. V tejto súvislosti dodal, že drží palce Hegerovi.


        Hodnoty Korčoka sú podľa Gröhlinga totožné s hodnotami SaS. Dodal, že treba počkať na oficiálne rozhodnutie Korčoka o tom, či bude v politike. „Bolo by to veľmi milé, uvidíme, aké bude rozhodnutie,“ povedal o prípadnej spolupráci exministra s SaS. Do volieb ide SaS samostatne, no podľa Gröhlinga môžu byť súčasťou strany osobnosti, ktoré budú mať ich hodnoty.


        OĽANO chce podľa Šipoša aj v týchto voľbách dať priestor malým stranám na kandidátnej listine. Dodal, že OĽANO nepôjde do vlády so Smerom-SD, ani mimoparlamentnými stranami Hlas-SD a Republika.


        Gröhling nerozumie, čo sa stalo pri rokovaniach o Modrej koalícii. „Na pravicovom spektre to na mňa pôsobí, že tu máme dvoch voličov a troch kandidátov na predsedu politickej strany a tohto sa nechceme zúčastňovať,“ skonštatoval.

FICO: Na júnové voľby je k dispozícii posledný týždeň, inak budú v septembri

BRATISLAVA 5. marca (SITA) – Na to, aby boli predčasné parlamentné voľby v júni, je k dispozícii ešte posledný týždeň. „Ak sa nevyužije, potom budú voľby až v septembri,“ povedal dnes predseda opozičnej strany Smer-SD Robert Fico v relácii RTVS O 5 minút 12. Júnový termín volieb je podľa jeho slov dôležitý preto, aby nepokračoval celý rad mimoriadne negatívnych trendov. „Premiér už má viac funkcií ako japonská kalkulačka. Akú máme garanciu, že táto vláda v demisii bude do septembra bude ťahať túto krajinu podstatne lepšie ako doteraz?“ poznamenal Fico. Podľa neho vláda zlyháva v implementácii Plánu obnovy a znižuje sa životná úroveň obyvateľov. Zdražovanie je podľa neho na Slovensku na vyššej úrovni ako v eurozóne.

Vicepremiérka a poverená ministerka Veronika Remišová (Za ľudí) kontrovala, že míľniky sa podľa nej riadne plnia a pokiaľ ide o Plán obnovy, sme v implementácii jedna z top krajín. „My sme neprišli ani o jedno jediné euro z EÚ, bývalá vláda prišla len za dva roky 150 miliónov eur,“ poukázala Remišová. Zároveň pripomenula, že za vlád Smeru-SD išli eurodotácie na betónové plochy. Na margo volieb povedala, že keď sa opozícia dohodla so stranou Sloboda a Solidarita (SaS) na predčasných voľbách, mala sa s ňou dohodnúť aj na termíne. Podľa nej je to „totálny politický amaterizmus a politické divadlo.“

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský mal podľa Remišovej odísť už dávno, pretože tam boli manažérske zlyhania. Nepáči sa jej, že „odišiel na hulváta,“ pri odchode ešte podpísal dôležité zmluvy a aj politická kultúra pri jeho odchode bola podľa jej slov strašná.

Sme rodina nebude podporovať návrhy s fatálnym dosahom na rozpočet

        Bratislava 5. marca (TASR) – Poslanci Národnej rady (NR) SR za Sme rodina nebudú podporovať ani predkladať návrhy zákonov, ktoré by mali fatálny dosah na štátny rozpočet. V diskusnej relácii TA3 V politike to povedal predseda Sme rodina a NR SR Boris Kollár. Zároveň dodal, že dočasne poverený premiér Eduard Heger by mal viesť vládu do predčasných volieb aj v prípade, že odíde z OĽANO. Predseda mimoparlamentného Progresívneho Slovenska (PS) Michal Šimečka to považuje za neštandardné, no horšie pre záujmy Slovenska podľa neho je, v akom stave sa nachádza poverená vláda.


        Zvyšné koaličné strany sa podľa Kollára dohodli, že do predčasných parlamentných volieb nebudú predkladať žiadne návrhy zákonov s veľkým dosahom na rozpočet, napríklad v sume miliónov či desiatok miliónov eur.


        Šimečka vyzval Kollára, aby ešte posledné hodiny rokoval o júnovom termíne volieb, keďže podľa lehôt by ich musel vyhlásiť už v pondelok (6. 3.). Ten mu odkázal, aby sa obrátil na SaS, pretože Sme rodina je ochotná podporiť akýkoľvek skorší termín, no doposiaľ sa na to nenašlo dostatok hlasov, keďže sa opozícia nedohodla. Pokiaľ by prezidentka Zuzana Čaputová vymenovala úradnícku vládu, podľa Kollára to neovplyvní voľby z hľadiska skoršieho termínu.


        Šéf PS tvrdí, že Slovensko je možno v najväčšej kríze, keďže vláda nemá dôveru a aj stráca ministrov a nemôže vymenovať nových. Za chaos v parlamente je podľa neho zodpovedný Kollár ako jeho predseda. Obáva sa, že v NR SR sa môžu schváliť aj nebezpečné návrhy. Kollár odpovedal, že každý poslanec má právo na legislatívnu iniciatívu a nemôže mu v tom zabrániť. Myslí si tiež, že Heger koná a cez krízový manažment ide riešiť problémové sektory v zdravotníctve.


        Sme rodina nebude podľa Šimečku prvou voľbou pre PS pri povolebných rokovaniach, keďže ich strany sú odlišné. PS patrí do liberálnej rodiny. „Z politologického hľadiska je to ťažko predstaviteľné spojenie,“ povedal o spolupráci so Sme rodina. Kollár sa nehanbí za spoluprácu s francúzskou političkou Marine Le Penovou či talianskym politikom Matteom Salvinim. Uznal, že Sme rodina je krajne pravicová strana.


        Obaja odsúdili polarizáciu spoločnosti i verbálne útoky na novinárov. Deklarujú, že v kampani nebudú útočiť na politických oponentov. Kollár kritizoval získavanie politických bodov na základe rozoštvávania spoločnosti.

FICO: RTVS potláča podľa predsedu Smer-SD slobodu prejavu a názoru

BRATISLAVA 5. marca (SITA) – Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) potláča slobodu prejavu a názoru, povedal dnes predseda strany Smer-SD Robert Fico v relácii RTVS O 5 minút 12. V relácii vyčítal RTVS, že neodvysielala prejav Donalda Trumpa k téme vojny na Ukrajiny a tiež to, že o piatkovom mierovom zhromaždení v Bratislave pred Prezidentským palácom informovala, že sa ho zúčastnilo niekoľko stoviek ľudí. „Vy ste opäť urazili okolo 10-tisíc ľudí,“ uviedol. Smer-SD si podľa jeho slov myslí, že RTVS stratila svoju verejnoprávnosť, preto má právo žiadať hlavu jej riaditeľa. „My hovoríme o objektivite vysielania, dávate ľuďom len jednu farbu,“ povedal Fico. Moderátor relácie Marek Makara Ficovi pripomenul, že strana Smer-SD bola za posledné tri roky v relácii O 5 minút 12 spolu 118-krát, Hlas-SD tam bol 86-krát, pričom najsilnejšia strana OĽaNO, ktorá vyhrala voľby, bola v relácii 121-krát.

Za to, že po tlačovej konferencii Smeru-SD volali a písali ľudia vyhrážky moderátorke RTVS Marte Jančkárovej, sa odmietol ospravedlniť. Vyzvala ho na to v relácii vicepremiérka Veronika Remišová (Za ľudí). Podľa nej bude Fico čoskoro pri príležitosti Medzinárodného dňa žien obchádzať kultúrne domy a blahoželať ženám, no úcta k ženám sa začína niekde inde – vo verejnom priestore. „Odmietam akúkoľvek zodpovednosť za to, že niekto sa vyhráža niekomu,“ povedal Fico a dodal, že politik môže používať expresívne výrazy.

Fico sa pýta, či sa niečo zmení, keď rezort zdravotníctva povedie Heger

Bratislava 5. marca (TASR) – Líder opozičného Smeru-SD Robert Fico sa pýta, či sa niečo zmení, keď ministerstvo zdravotníctva povedie Heger. Odchod Vladimíra Lengvarského (nominant OĽANO) z čela rezortu je podľa neho súčasťou podstatne širšieho problému, poukazuje na neschopnosť vlády. Podľa vicepremiérky a predsedníčky strany Za ľudí Veroniky Remišovej mal Lengvarský odísť už dávno, kritizuje spôsob, akým odišiel. Uviedli to v nedeľnej diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12.

Exminister podľa Remišovej odišiel „na hulváta“. „Popodpisoval ešte nejaké zmluvy, ktoré mu ležali na stole, to sa nerobí,“ skonštatovala. Fico jeho odchod vníma ako súčasť podstatne širšieho problému. „Pýtam sa, čo sa zmení na ministerstve zdravotníctva, ak ho riadi Heger. Už je dočasne poverený premiér, minister financií aj minister zdravotníctva. Má viac funkcií ako japonská kalkulačka.(…) Akú máme garanciu, že rozhádaná vláda dokáže viesť krajinu do septembra,“ skonštatoval.

V súvislosti s otázkou skoršieho termínu predčasných volieb, ktorý možno vyhlásiť už iba v pondelok (6. 3.), Fico považuje za najrozumnejšie zvolať okrúhly stôl všetkých predsedov parlamentných strán. „Ten musí rozhodnúť, ako budeme konať,“ skonštatoval. Pripomenul, že s júnovým termínom súhlasí prezidentka i všetky parlamentné strany okrem OĽANO a SaS. Remišová označila za totálny amaterizmus, že sa Smer-SD pri odvolávaní vlády nedohodol so stranou SaS aj na termíne predčasných volieb.

Remišová Fica skritizovala za to, že sa v piatok (3. 3.) zúčastnil na zhromaždení, kde ľudia vyjadrovali aj podporu Rusku. „Účasť bývalého premiéra na mítingu, kde sa vykrikuje sláva Putinovi a sláva Rusku pokladám za nevlastenecké a neslovenské,“ vyhlásila. Fico reagoval, že mu nikto nezabráni na mítingy chodiť. Zdôraznil, že ľudia v demokracii majú právo vyjadriť svoj názor. V tejto súvislosti tiež skritizoval RTVS za to, že o piatkovom pochode informovala podľa jeho slov neobjektívne.

V diskusii sa dotkli aj témy vojny na Ukrajine. Sankcie voči Rusku podľa Fica nepomáhajú, potrebné sú podľa neho mierové rokovania. Zopakoval, že nepodporuje dovoz zbraní Ukrajine. Vicepremiérka zdôraznila, že každý si praje mier a Európska únia robí všetko preto, aby k nemu došlo.

Remišová okrem iného vyzvala Fica, aby sa ospravedlnil za svoje správanie voči ženám. Fico v súvislosti s výhražným listom, ktorý prišiel redaktorke RTVS, odmietol politickú zodpovednosť. Zdôraznil tiež, že zároveň odmieta akúkoľvek formu vyhrážania.

Smer SD chce infláciu riešiť s reťazcami, SaS podnikateľským prostredím

Bratislava 5. marca (TASR) – Pokiaľ by bola opozičná strana Smer-SD po nadchádzajúcich predčasných voľbách súčasťou vlády, chcela by zdražovanie potravín riešiť komunikáciou a dohodou s obchodnými reťazcami. Strana SaS sa naopak spolieha na zlepšovanie podnikateľského prostredia a zamerala by sa v prvom rade na poľnohospodársku prvovýrobu. V nedeľňajšej diskusnej relácii televízie Markíza Na telo to uviedli predseda SaS Richard Sulík a poslanec Ladislav Kamenický (Smer-SD).

„Slovensko má 15,1-percentnú infláciu a eurozóna 8,6 %,“ uviedol Kamenický. Ešte vyššie, a to na úrovni až 29 %, je podľa neho zdražovanie potravín, pričom jednu z príčin vidí Kamenický vo vysokých maržiach obchodných reťazcov. „Hovoríme o tom, že reťazce sa tu majú ako prasce v žite na Slovensku, treba urobiť nejaké kroky, aby sa reťazce podieľali na tom, aby sa znížili ceny potravín,“ zdôraznil Kamenický. Okrem rokovaní s obchodnými reťazcami by Smer-SD chcel otvoriť aj plán obnovy a presmerovať časť financií na podporu potravinovej sebestačnosti Slovenska.

Šéf liberálov Richard Sulík vidí prvotnú príčinu vysokej inflácie v podpore Grécka, ale aj ďalších štátov juhu Európy nákupom štátnych dlhopisov zo strany Európskej centrálnej banky (ECB) počas finančnej krízy. „Za posledných desať rokov Európska centrálna banka vytlačila 8000 miliárd eur,“ upozornil Sulík. „Samozrejme, že inflácia musela jedného dňa prísť,“ dodal.

Inflácia sa podľa Sulíka nedá zastaviť zo dňa na deň, no je možné tlmiť jej dôsledky podporou zraniteľných skupín. Z dlhodobého hľadiska chce SaS podporovať podnikateľské prostredia tak, aby výroba bola lacnejšia, čo by malo zabezpečiť pokles inflácie. Ako príklad Sulík uviedol zbytočne prísne predpisy, ktoré idú nad rámec požiadaviek EÚ.

Zatiaľ čo Kamenický pripomenul aktivity Slovenska za vlády Smeru-SD v oblasti dvojakej kvality potravín, Sulík sociálnym demokratom vyčítal zavedenie miliónových pokút pre veľkoobchodné reťazce. Liberáli by chceli vyriešiť prípadný predaj potravín po minimálnej dobe trvanlivosti tak, že by si takýto tovar mohol zákazník zobrať zadarmo. Sulík zdôraznil, že nejde o skazené potraviny po dobe spotreby.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img
spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

spot_img

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás