J. Naď predpokladá, že o darovaní stíhačiek finálne rozhodne parlament
Bratislava 25. februára (TASR) – O darovaní stíhačiek MiG-29 Ukrajine pravdepodobne finálne rozhodne parlament, predpokladá dočasne poverený minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO). Uviedol to v relácii RTVS Sobotné dialógy.
Ako načrtol Naď, niektorí poslanci už pripravujú návrh uznesenia, o ktorom by sa mohlo v súvislosti so stíhačkami rokovať. Ak sa s ním nestotožní, nevylučuje vládny návrh. „Som presvedčený o tom, že každý hodnotovo nastavený poslanec by mal zahlasovať za to, aby sme nielen migy, ale aj akúkoľvek ďalšiu vojenskú techniku, ktorú Ukrajinci budú potrebovať a my ju budeme môcť poskytnúť, aby sme ju poskytli,“ uviedol Naď. Avizoval, že sa zúčastní aj na mimoriadnej schôdzi, ak sa schváli program.
Rozhodovanie o stíhačkách v parlamente neoznačil za šťastné riešenie. Poukazuje na to, že o zahraničnom smerovaní rozhoduje vláda alebo prezident. Rovnako si myslí, že darovanie vyradenej techniky nie je zásadnou zahranično-politickou otázkou, teda by o ňom mohla rozhodnúť aj dočasne poverená vláda.
V prospech Ukrajiny sa podľa Naďa Slovensko vzdalo vecí, ktoré by už inak nepoužívalo. Neohrozilo to obranyschopnosť SR, šéf rezortu tvrdí, že je na takej vysokej úrovni ako nikdy predtým. „Slovensko je bezpečnejšie v nebezpečnejšom svete,“ zhodnotil. Uvedomuje si aj potrebu zabezpečenia vlastných systémov protivzdušnej obrany, poukazuje však na finančnú náročnosť ich obstarania. Nevylúčil, že už aktuálna vláda prijme menšie opatrenia na ďalšie zvyšovanie protivzdušnej obrany.
Verí, že polícia a prokuratúra sa bude dôsledne venovať aj dezinformáciám.
Odmieta, že by malo NATO podiel na eskalácii konfliktu, alebo že vojna na Ukrajine je konfliktom medzi USA a Ruskom. Vzhľadom na informácie, ktoré má, by bol podľa svojich slov prekvapený, keby sa vojna skončila tento rok.
OĽANO ani SaS pravdepodobne nepodporia otvorenie mimoriadnej schôdze
Bratislava 26. februára (TASR) – Poslanci OĽANO ani SaS pravdepodobne nepodporia otvorenie pondelkovej (27. 2.) mimoriadnej schôdze Národnej rady SR k téme skoršieho termínu predčasných parlamentných volieb a poskytnutí stíhačiek MiG-29 Ukrajine. Vyplýva to z vyjadrení poslanca OĽANO Lukáša Kyselicu a poslankyne SaS Jany Bittó Cigánikovej v nedeľnej diskusnej relácii TA3 V politike.
Poslanci bývalej koalície však spresnili, že neotvorenie schôdze k poskytnutiu stíhacích lietadiel Ukrajine neznamená ich negatívny postoj. Kyselica avizoval prípravu uznesenia k ich darovaniu. „Som za to, ale nebuďme prví, urobme to ako spoločenstvo a zároveň z mierového nástroja Európskej únie získajme za to naspäť nejakú náhradu,“ uviedol Kyselica. Pomoc by sa mala podľa neho koordinovať v rámci formátu Ramstein. Myslí si, že niektoré lietadlá by sa mohli poskytnúť aj na súčiastky.
Predseda mimoparlamentného KDH Milan Majerský s vojenskou pomocou súhlasí. Rovnako hovorí o potrebe koordinovaného postupu a pomoci v zmysle legislatívy.
Poslanec Marián Kéry zo strany Smer-SD, ktorá mimoriadnu schôdzu iniciovala, dodávky vojenskej techniky Ukrajine odmieta. Nestotožňuje sa ani s označovaním Ruska ako teroristického štátu. Rusko označil za agresora.
Kyselica aj Cigániková naďalej súhlasia so septembrovým termínom predčasných parlamentných volieb. Poukazujú na dohodu v rámci bývalých koaličných strán. Majerský aj Kéry preferujú skorší, júnový dátum volieb.
I. Matovič: OĽANO si naďalej stojí za septembrovým termínom volieb
Bratislava 26. februára (TASR) – Hnutie OĽANO si naďalej stojí za septembrovým termínom predčasných parlamentných volieb. V nedeľnej diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12 to uviedol poslanec Národnej rady (NR) SR a šéf OĽANO Igor Matovič. Opozičný poslanec Marián Viskupič (SaS) povedal, že liberáli v pondelok (27. 2.) nepodporia otvorenie mimoriadnej parlamentnej schôdze o skoršom termíne volieb a poskytnutí stíhačiek MiG-29 Ukrajine.
Formát rokovaní o termíne predčasných volieb určila podľa oboch diskutujúcich prezidentka SR Zuzana Čaputová, keď 18. januára povedala, že je pre ňu akceptovateľný aj september, ktorý si napokon parlament aj odhlasoval.
„Naši voliči uprednostňujú septembrový termín volieb, my si tým pádom stojíme za týmto termínom,“ povedal Matovič. V prípade, ak by prezidentka vymenovala úradnícku vládu, bol by za čo najskoršie voľby. „Posledné, čo krajina potrebuje je, aby sme opäť robili na poslednú chvíľu chaos,“ reagoval Viskupič.
V súvislosti so situáciou v hnutí OĽANO Matovič uviedol, že neregistruje dopyt po tom, aby ho dočasne poverený premiér Eduard Heger (OĽANO) nahradil vo funkcii predsedu. Predpokladá, že Heger s dočasne povereným ministrom obrany Jaroslavom Naďom (OĽANO) pôjdu skôr vlastnou cestou.
Viskupič v diskusnej relácii kritizoval návrh OĽANO poskytnúť voličom za účasť v najbližších parlamentných voľbách po 500 eur. Pýta sa, ktorá krajina vo svete platí ľudí za to, aby prišli voliť. Nepáči sa mu ani návrh na mimoriadne zdanenie zisku Slovnaftu.
Matovič zdôraznil, že legislatívne návrhy musia obsahovať aj informácie o ich finančnom krytí. Odmenu 500 eur za účasť vo voľbách preto navrhuje pokryť príjmami z mimoriadnej dane pre rafinérie. Odmietol, že by išlo o volebnú korupciu.
J. Naď odmieta, že by slovenské migy už boli na Ukrajine
Bratislava 26. februára (TASR) – Dočasne poverený minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) odmieta, že by slovenské stíhačky MiG-29 už boli na Ukrajine. Ako zároveň zopakoval, Slovensko je pripravené migy poskytnúť za adekvátnu náhradu. V prípade konkrétnej dohody návrh predloží vláde i parlamentu. Podpredseda parlamentu Juraj Blanár (Smer-SD) dodávky zbraní na Ukrajinu zásadne odmieta. Poskytovanie techniky a získavanie peňazí za ňu označil za biznis a pokrytectvo. Uviedli to v nedeľnej relácii TV Markíza Na telo.
Naď poznamenal, že migy už pre slovenské ozbrojené sily nie sú použiteľné. Poukázal aj na náklady, ktoré si uzemnené lietadlá mesačne vyžadujú. Štát by za ne mohol získať 150 miliónov eur. Ako vysvetlil, nie všetky migy sú letuschopné. Ukrajinci však majú vlastné podniky, kde sú schopní ich opraviť a modernizovať. Odmieta pokrytectvo. Hovorí, že Smer-SD by starú techniku za drobné rozpredal oligarchom. Čínsky mierový návrh pre Ukrajinu označil za proruský, s Pekingom sa však podľa neho treba rozprávať.
Blanár považuje za pokrytecké dávať zbrane do konfliktu, s ktorým spoločnosť nesúhlasí, a získavať za to peniaze. Dočasne poverená vláda navyše podľa neho nemá ani legitimitu takéto rozhodnutia robiť. Vláda podľa neho vťahuje slovenskú verejnosť do konfliktu. Apeluje za zasadenie sa za mierové riešenie.
O svojej politickej budúcnosti Naď povedal, že určite nepôjde do iného subjektu ako dočasne poverený premiér Eduard Heger (OĽANO). Výnimkou by bola situácia, keby odišiel z politiky a Heger zostal. Igor Matovič, exminister a šéf OĽANO, by podľa neho už nemal byť vo vláde. Nebráni sa tomu, aby súčasťou avizovaného „projektu spájania“ bol aj bývalý prezidentský kandidát Robert Mistrík.
Blanár vylúčil miesto pre šéfa mimoparlamentnej SNS Andreja Danka na kandidátke Smeru-SD. Roberta Kaliňáka si vie predstaviť opäť ako ministra vnútra, ak by o tom rozhodlo predsedníctvo strany. Nevidí pravdepodobné, že by Smer podporil Štefana Harabina ako kandidáta na hlavu štátu.
Tomu tupcovi už na čele už chýba len vytetovaný „kackenkreutz“ Či ???