DomáceČo bolo povedané vo víkendových politických reláciách

Čo bolo povedané vo víkendových politických reláciách

-

Čo bolo povedané vo víkendových politických reláciách

M. Kéry: Slovensko by odovzdaním systému S-300 bolo zatiahnuté do vojny 

      Bratislava 26. marca (TASR) – Slovensko by odovzdaním protiraketového systému S-300 Ukrajine bolo zatiahnuté do vojenského konfliktu. V diskusnej relácii Sobotné dialógy na Rádiu Slovensko to uviedol predseda Zahraničného výboru Národnej rady SR Marián Kéry (Smer-SD) s tým, že to odmieta. Treba sa podľa neho v prvom rade momentálne pozerať na záujmy Slovenska. Štátny tajomník rezortu diplomacie Martin Klus poznamenal, že práve tým, že Slovensko pomáha Ukrajine ako svojmu susedovi, háji aj svoje záujmy. 


       Klus potvrdil, že systém S-300 by sa mohol poskytnúť Ukrajincom, ktorí ho vedia obsluhovať. Podmienkou však je, že by musela byť zabezpečená trvalá ochrana slovenského vzdušného priestoru. „Nemyslím si, že by bol odchod systému S-300 otázkou dní,“ podotkol Klus. Kéry kritizoval, že na Slovensko prišli systémy Patriot, ktoré nevieme obsluhovať a sú pre nás len zapožičané.  


      Ukrajina by sa žiadnych okolností nemala vzdať Krymu ani Donbasu, tvrdí Klus. „Bol by to taký silný precedens aj z hľadiska medzinárodného práva, že by to mohlo spôsobiť ďalšiu likvidáciu toho, na čo sme tu boli niekoľko desaťročí zvyknutí a čo nám garantovalo aj mier,“ zhodnotil Klus. Dodal, že by sa krajiny mali rešpektovať v tých hraniciach, v ktorých sú.


      Klus aj Kéry považujú za červenú čiaru na Ukrajine použitie chemických, biologických či jadrových zbraní zo strany Ruska. Vtedy by NATO mohlo zakročiť.  


      Svet má ešte množstvo nevyčerpateľných možností v rámci sankcií, ako môže Rusko ekonomicky zlikvidovať. Jednou z nich je aj odpojenie dodávok plynu a ropy z Ruska, povedal Klus. „Sankcie sa vždy dávajú voči nejakému štátu, aby sme mu zmenili jeho rétoriku postoje, a ja nevidím, že by sa sankciami uvalenými na Ruskú federáciu zmenila mentalita, rozmýšľanie a konkrétne kroky Ruskej federácie,“ poukázal Kéry. 


      Zároveň pripomenul, že Slovensko je absolútne závislé od ruského zemného plynu a ropy. Ak by sa krajina od toho odstrihla, bude to podľa neho nezodpovedné. Tieto suroviny by SR mohla nakupovať napríklad z Kataru či Saudskej Arábie, ktoré sú podľa Kéryho nedemokratické krajiny. „To je zaujímavé, že teraz nám to neprekáža a len sa chceme odstrihnúť od ruského plynu,“ skonštatoval.


      Klus následne potvrdil, že sa o dovoze surovín rokuje s Katarom aj Saudskou Arábiou. „Nemusí sa nám páčiť, že rokujeme s krajinami, ktoré nie sú demokratické, ale stále sú to menej zlé alternatívy, ako byť úplne závislý od krajiny, ktorá vedie vojnu v susednej krajine,“ poznamenal Klus. Prezident USA Joe Biden podľa neho tiež ubezpečil EÚ, že Spojené štáty americké zvýšia produkciu ropy a plynu a krátkodobo pomôžu vykryť prípadné problémy s dodávkami. 


      Slovensku podľa Kéryho nehrozí, že by mohlo susediť s Ruskom. Podľa Klusa sa to, naopak, nedá vylúčiť a také riziko existuje. Štátny tajomník sa tiež v diskusii ohradil voči tvrdeniam Kéryho, že americký minister obrany na návšteve Slovenska dával politikom nejaké inštrukcie.   

B. Kollár: Štát by mal dokázať manažovať utečeneckú krízu sám 

      Bratislava 27. marca (TASR) – Štát by mal dokázať manažovať utečeneckú krízu sám. Predseda Národnej rady (NR) SR a šéf hnutia Sme rodina Boris Kollár to uviedol v nedeľnej diskusnej relácii TA3 V politike. Avizuje, že by sa malo hnutie Sme rodina počas odvolávania ministra vnútra Romana Mikulca (OĽANO) v parlamente zdržať hlasovania.


      Rozhodnutie zveriť riadenie utečeneckej krízy do rúk menších súkromných firiem si musí Mikulec podľa Kollára obhájiť pred spoločnosťou a koaličnými partnermi sám. „Netlačím na odchod Mikulca. Je to v réžii predsedu hnutia OĽANO alebo poslaneckého klubu OĽANO. Nebudem pomáhať opozícii zosadiť vlastného ministra,“ zdôraznil v diskusnej relácii.


      Zopakoval, že by sa mimoriadna schôdza k odvolávaniu šéfa rezortu vnútra mala uskutočniť budúcu stredu (30. 3.), po prerokovaní súdnej mapy a stavebných zákonov. Pôvodne sa malo hlasovať už v piatok (25. 3.). „Boli sme dohodnutí aj na súdnej mape a stavebnom zákone, ale muselo sa to posunúť na stredu. Ešte boli výhrady poslancov jednej koaličnej strany,“ podotkol.


      Tvrdí, že sú s ministerkou spravodlivosti Máriou Kolíkovou na najnovšej verzii súdnej mapy dohodnutí. Poslanci jednej koaličnej strany majú podľa jeho slov problém s niektorými krajskými súdmi. „My sme dohodnutí na správnych, okresných a krajských súdoch. Bol to z jej strany veľký kompromis a aj my sme museli ustúpiť,“ priblížil. Napokon by v Bratislave nemal vzniknúť jeden mestský súd, ale štyri špecializované súdy. Hnutie, ako tvrdí, ustúpilo pri vzniku mestského súdu v Košiciach.


      Systém protivzdušnej obrany S-300 možno podľa Kollára Ukrajine poskytnúť až vtedy, keď bude Slovensko vlastniť systém Patriot. Víta posilnenie východnej hranice Slovenska vojakmi NATO. Je za to, aby SR dávala do obrany a armády finančné prostriedky vo výške dvoch percent hrubého domáceho produktu.


      Koalícia robí podľa Kollára maximum v oblasti podpory domácností, aby dokázali zvládať nárast cien tovarov a služieb. „Tým, že ceny stúpli hore, máme aj vyšší výber DPH. Budem presadzovať, aby sa rozdiel, ktorý získame výberom DPH, vrátil ľuďom,“ dodal. Podporu by mali podľa neho dostať najmä zraniteľné skupiny obyvateľstva, slobodné matky s deťmi a dôchodcovia.


      Kategoricky odmieta okamžité „odstrihnutie“ od ruského plynu a ropy. „Treba mať alternatívu B, až potom si môžeme vybrať, od koho budeme brať ropu a zemný plyn,“ zdôraznil.

Budaj: Ak by Mikulec nevedel vysvetliť kauzu, OĽANO by vyvodilo dôsledky 

      Bratislava 27. marca (TASR) – V prípade, že by minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO) nevedel zreteľne vysvetliť zverenie manažovania utečeneckej krízy súkromným spoločnostiam, tak by OĽANO urobilo konzekvencie. Vláda je presvedčená, že Mikulec robí, čo vládze. V diskusnej relácii Na telo na televízii Markíza to uviedol šéf envirorezortu Ján Budaj (OĽANO). Nezaradený poslanec a člen mimoparlamentnej strany Hlas-SD Richard Raši poukázal, že situácia na východných hraniciach je zlyhaním štátu a Mikulec je toho svetlým príkladom. 


       Budaj si chce celú situáciu o podpísaní zmluvy so súkromnými spoločnosťami rezortom vnútra „nechať prejsť“. Bude o tom reč na vláde aj v parlamente. „Ak by nastalo zneužitie funkcie, OĽANO vždy konalo a bude konať,“ poznamenal Budaj. Zároveň vylúčil, že by náhradou za Mikulca na poste šéfa rezortu vnútra mohol byť terajší poslanec Gábor Grendel (OĽANO).


        Mikulec podľa Rašiho podpísal niekoľko nevýhodných zmlúv a zlyhal ako vedúci krízového štábu. Opozičný poslanec v relácii spomenul, že ministerstvo vnútra v uplynulých dňoch podpísalo zmluvu na dodávku 500 poschodových postelí za 246 eur za jednu a 1000 matracov v sume 114 eur za kus. „Je to predražené o 140.000 eur,“ tvrdí. Okolnosti o podpise tejto zmluvy Budajovi neboli známe.


      Hlas-SD podľa Rašiho nepodporuje, aby protiraketové systémy S-300 išli na Ukrajinu. Mali by ostať na Slovensku a chrániť ho. Raši tvrdí, že SR nemá toľko nadbytočnej techniky, ktorú by mohlo poskytovať Ukrajine. „Keďže sme nárazníkovou zónou, naše lietadlá by mali ostať na Slovensku a chrániť vzdušný priestor NATO a teda aj nás,“ myslí si.   


      V prvom rade podľa Budaja treba zabezpečiť východné hranice a riešením je Patriot. „V akom tempe sa bude nakladať s S-300, je na Naďovi,“ povedal. Minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) v kooperácii so spojencami nehovorí o dni, kedy budú niektoré zbrojné systémy prepravované na Ukrajinu. „Bolo by to veľmi neprezieravé,“ reagoval s tým, že Slovensko si nemôže požičiavať obrannú techniku, musí si ju zakúpiť. 


      Slovensko by tiež podľa Budaja malo pokračovať vo vyhosťovaní ruských diplomatov. Raši s pokračovaním vyhosťovania súhlasí v prípade, že by sa zistilo, že diplomati vykonávali činnosť proti SR.


      Situácia s využívaním auta a šoféra pre šéfa Hlasu-SD Petra Pellegriniho cez spoločnosť SAD Zvolen bude podľa Rašiho celá vysvetlená vo výročnej správe strany. „Nebudú o tom žiadne pochybnosti,“ podotkol. 

J. Blanár: Štát sa mal už skôr pripravovať na možnú utečeneckú krízu 

      Bratislava 27. marca (TASR) – Štát sa mal už skôr pripravovať na možnú utečeneckú krízu. Podpredseda Národnej rady (NR) SR a Smeru-SD Juraj Blanár to uviedol v diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12. Ďalej vyhlásil, že minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO) „cynicky zneužil utečeneckú krízu na vlastné kšefty spriaznenej firme“. Predseda parlamentu a šéf hnutia Sme rodina Boris Kollár reagoval, že šéf rezortu vnútra nezvládol krízovú komunikáciu a svoje kroky si musí obhájiť sám.


      Blanár kritizoval, že rezort vnútra vybral firmu na riadenie utečeneckej krízy použitím tzv. priameho zadania. Hovorí o klientelizme. Aj preto Smer-SD inicioval odvolávanie ministra v parlamente. Mikulec si bude musieť tento krok podľa Kollára obhájiť a keď sa mu to nepodarí, vyvodiť konzekvencie. Rezort vnútra by mal byť podľa neho schopný riadiť situáciu na hraniciach vo vlastnej réžii.


      Šéf parlamentu ďalej uviedol, že hoci bol ukrajinský národ doteraz rozdelený, ruská agresia ho zomkla. Vojna sa podľa neho nedá zo strany Ruska vyhrať. „Je pre nás najdôležitejšie, aby pokračovali intenzívne rokovania medzi oboma delegáciami o dosiahnutie mierového riešenia tohto problému,“ reagoval Blanár.


      Zmierlivý postoj NATO je v tomto konflikte podľa podpredsedu Smeru-SD mimoriadne dôležitý. „Ak by členské štáty NATO zvýrazňovali svoju aktivitu, tak sa zapájajú do konfliktu. To my odmietame, lebo Ukrajina nie je členom NATO,“ dodal. Nesúhlasí s tým, aby Slovensko posielalo na Ukrajinu zbrane. Tvrdí, že na obranu Slovenska je potrebné využiť slovenskú armádu a obranné systémy, ktoré má SR k dispozícii.


      Šéf Sme rodina podotkol, že slovenská armáda nemá niektoré spôsobilosti na spoľahlivú obranu územia, a preto v súčasnosti potrebuje zahraničnú obrannú pomoc. Dodávanie munície krajine, ktorá sa bráni pred agresiou iného štátu, považuje za správne. Je proti priamemu zaťahovaniu NATO do konfliktu.

Podporte nezávislé spravodajstvo a pomôžte zvýšiť pluralitu médii na Slovensku. Spravodajský portál Veci Verejné prináša overené agentúrne správy a vlastné komentáre naších autorov.

Podporiť nás môžete jednoduchou formou cez platobnú bránu buď pravidelnou mesačnou sumou alebo jednorázovým príspevkom.

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora


Alebo prevodom na náš účet: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

Newsletter - Veci verejné

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

1 Komentár

  1. borisko,aké typické.zdržíme sa hlasovania,lebo tým pomôžeme opozícii.ty chruňo mafiánsky.kedy ti skrsne v tej kotrbe konečne aj slovko Slovensko,okrem Fico a opozícia? sme tu aj my,ľudia,a ušatý je škodnou pre nás všetkých.pochopil? asi nie.

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás