fbpx
- Reklama -
DomáceČo bolo povedané vo víkendových politických reláciách?

Čo bolo povedané vo víkendových politických reláciách?

-

Čo bolo povedané vo víkendových politických reláciách?

Heger hovorí o zhode exkoalície na spôsobe skracovania volebného obdobia 

      Bratislava 22. januára (TASR) – Bývalé koaličné strany sa zatiaľ zhodujú na tom, aby sa volebné obdobie mohlo skrátiť uznesením Národnej rady SR. Zhoda je predbežne tiež na septembrovom termíne volieb. Predbežná dohoda je aj na zmene legislatívy tak, aby na zmenu volebného systému bola potrebná ústavná väčšina. Rokovania majú pokračovať v nedeľu večer. Dočasne poverený premiér Eduard Heger (OĽANO) to uviedol v nedeľnej diskusnej relácii TA3 V politike. 

      Ako premiér skonštatoval, v utorok (24. 1.) sa začína schôdza parlamentu, kde je potrebné otvorenie rozpravy k zmene ústavy, predložia sa pozmeňovacie návrhy, ktoré budú mať podporu, a tie sa prerokujú a schváli sa znenie Ústavy SR. 


      „Smerujeme k tomu, že sa volebné obdobie ukončí uznesením, čiže 90 poslancov v parlamente musí dať hlas na to, aby sa ukončilo volebné obdobie predčasne. Je to uznesenie, ktoré by sa následne po zmene ústavy predložilo do parlamentu, a takýmto spôsobom by sa nastavil presný termín volieb,“ načrtol Heger.

- reklama -


      Na zakotvenie špecializovaného trestného súdu a špeciálnej prokuratúry do ústavy podľa neho zatiaľ nie je v bývalej koalícii dostatočná podpora. 


      Pri súčasnej poverenej vláde je podľa Hegera väčšia pravdepodobnosť, že nájde dostatok poslancov na schvaľovanie zákonov ako pri úradníckej vláde. „Ak by úradnícka vláda nastúpila, musela by si vypýtať súhlas, podporu 76 poslancov. Ak by ju nedostala, nachádzala by sa presne v tom stave ako my,“ podotkol. Aktuálna vláda vie podľa neho ľahšie rokovať.
      Priorita na posledné mesiace vládnutia je pre Hegera previesť Slovensko energetickou krízou a napĺňanie plánu obnovy. Ako uviedol, personálne zmeny v kabinete nie sú možné. „Keď je vláda v poverení, neviete vymenovať iného ministra, viete len ministra zbaviť poverenia,“ vysvetlil s tým, že rezort by tak zostal bez vedenia. 


      Výsledky referenda podľa Hegera neukázali nič nové. „Teraz je dôležité, aby demokratické strany dali atraktívnu ponuku, a tá atraktivita je v tom, že sa prestanú medzi sebou požierať, začnú spolupracovať a ukážu, že vedia spolu fungovať,“ apeloval. K svojmu potenciálnemu odchodu z OĽANO sa nechcel zatiaľ vyjadriť.

Remišová pripúšťa, že Za ľudí za istých podmienok podporí zmenu ústavy 

      Bratislava 22. januára (TASR) – Predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová si vie predstaviť, že strana za istých podmienok podporí zmenu ústavy k predčasným voľbám. Vyplýva to z jej vyjadrení v nedeľnej diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12. Podpredseda parlamentu Juraj Blanár (Smer-SD) si myslí, že bývalá koalícia nebude schopná novelu prijať


      Remišová podotkla, že OĽANO, Sme rodina a SaS majú na schválenie novely dosť hlasov aj bez Za ľudí. Strana podľa nej premýšľa nad jej podporou pre dobré návrhy, ktoré môžu byť zapracované. „Keď bude posilnené postavenie Špecializovaného trestného súdu alebo tam bude návrh, že volebný systém sa bude meniť 90 hlasmi, je možné, že po diskusii v strane to podporíme,“ povedala. Rokovania podľa jej slov prebiehajú. Zopakovala, že vymenovanie úradníckej vlády nepovažuje za dobré riešenie. 


      Blanár sa obáva chaosu, ktorý bude podľa neho diskusiu o zmene ústavy sprevádzať. Poukazuje aj na návrhy lídra OĽANO Igora Matoviča. „Vymyslel si agendu len preto, aby zmena ústavy nebola prijatá,“ uviedol. Kritizuje tiež, že sa o zmene nehlasovalo ešte v decembri. Dodal, že Smer-SD je pripravený zahlasovať za návrh, že na zmenu volebného zákona bude potrebných 90 hlasov. Trvať bude na tom, aby v ústave zostala možnosť referenda. 


      Diskutujúci sa dotkli aj témy referenda. Blanár považuje výsledok účasti za obdivuhodný, vzhľadom na interpretácie, že je nepotrebné. Kritizuje prezidentku Zuzanu Čaputovú za jej prístup. Remišová zdôraznila, že referendum bolo neúspešné napriek „dvojročnej kampani Fica a Pellegriniho“. „Považujem to za debakel. Je to aj dobrá správa v tom, že politika zloby a rozvratu získava menšiu podporu,“ skonštatovala. 


      Blanár zároveň v relácii vylúčil, že by sa predseda mimoparlamentnej SNS Andrej Danko objavil na kandidátke Smeru-SD. Drží mu palce, aby spojil konzervatívne a národné strany, ktoré by sa mohli dostať do parlamentu. „V opačnom prípade by ich hlasy prepadli,“ povedal. 

Kollár je ochotný podporiť voľby v septembri i ochranu volebného systému 

      Bratislava 22. januára (TASR) – SaS podporí predčasné parlamentné voľby bez akýchkoľvek ďalších podmienok, deklaroval predseda strany a poslanec Richard Sulík. Predseda parlamentu a hnutia Sme rodina Boris Kollár potvrdil ochotu pristúpiť na kompromis so septembrovým termínom volieb, hoci preferuje máj alebo jún. Uviedli to v nedeľnej diskusnej relácii TV Markíza Na telo. 

      Kollár chce hlasovať v parlamente o uznesení k predčasným voľbám hneď po tom, ako vyjde zmena Ústavy SR v zbierke zákonov. Odmietol tak náznaky o zámere hlasovať o uznesení až v marci. Ako zdôvodnil, prezidentka Zuzana Čaputová je od februára pripravená menovať úradnícku vládu. Sulík deklaroval snahu urobiť všetko pre to, aby mohol byť termín predčasných volieb vyhlásený do konca januára.


      „So zatvorenými očami“ je Kollár ochotný podporiť zmenu legislatívy, aby volebný zákon mohla meniť iba ústavná väčšina, čo je podmienka OĽANO na predčasné voľby. Odmieta však zakotvenie Špecializovaného trestného súdu a špeciálnej prokuratúry do ústavy. Sulík argumentuje, že veľa podmienok sťažuje dohodu. 


      Referendum o zmene ústavy považuje Sulík za zbytočné, keďže najvyšší zákon štátu plánuje zmeniť parlament. „Toto referendum by nebolo, keby sa bývalá koalícia správala normálne,“ poznamenal Kollár. Upozornil, že ani úspešné referendum by automaticky neviedlo k predčasným voľbám. 

      Kollár a Sulík sa zhodujú, že dočasný premiér Eduard Heger (OĽANO) by sa mal čo najskôr vyjadriť, či zostáva alebo odchádza z hnutia. Ako podotkli, pri rokovaniach nevedia, koho Heger zastupuje, či OĽANO alebo iný subjekt. 


      SaS pôjde podľa Sulíka do volieb samostatne. Voličov chce presviedčať, že dokáže zabezpečiť reštart Slovenska. Spájanie pravicových síl však víta – nechce, aby hlasy pre pravicu prepadávali. 

      Kollár potvrdil, že Sme rodina by nešla do vlády s Republikou. To, či bude bývalý riaditeľ Slovenskej informačnej služby (SIS) Vladimír Pčolinský na kandidátke, nevidí zatiaľ ako aktuálnu otázku. 


      Ambulanciám treba podľa poslancov pomôcť s dosahmi vysokých cien energií. Sulík poukázal aj na otázku zvyšovania ich príjmov.

spot_imgspot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás