DomáceČo bolo povedané v nedeľných politických reláciách

Čo bolo povedané v nedeľných politických reláciách

-

Čo bolo povedané v nedeľných politických reláciách

R. Sulík by na mieste M. Žilinku do Ruska nechodil, hovorí o hanbe 

      Bratislava 16. januára (TASR) – Vicepremiér a líder SaS Richard Sulík by na mieste generálneho prokurátora Maroša Žilinku do Ruska nechodil. Jeho disciplinárne stíhanie by však nepodporil, návrh vicepremiérky Veroniky Remišovej (Za ľudí) v tomto smere považuje za prehnané. Uviedol to v nedeľnej diskusnej relácii TA3 V politike. 


      „Ja by som tam nechodil. Robí to hanbu, išiel tam ako jediný z krajín EÚ. Nemyslím si, že by to bolo vhodné,“ povedal Sulík. Zdôraznil však, že Žilinka na druhej strane neurobil nič zakázané. Priznal však, že generálny prokurátor ho sklamal, súhlasí s vyjadrením premiéra Eduarda Hegera (OĽANO), ktorý povedal, že Žilinkovi prestáva rozumieť.


      Na otázku, či má Žilinka jeho dôveru, Sulík odpovedal, že je to irelevantná otázka, pripomenul, že na tento post bol riadne zvolený.


      Sulík tiež uviedol, že sa nezúčastní na okrúhlom stole k otázke zmeny Ústavy SR v súvislosti s referendom o predčasných voľbách, ktorý inicioval predseda Národnej rady SR Boris Kollár (Sme rodina). Považuje to za zbytočné. V strane SaS podľa jeho slov o tomto ešte nehovorili a nevie, či tam vôbec niekoho pošlú.

R. Sulík by obrannú zmluvu s USA Ústavnému súdu SR posúdiť dal 

      Bratislava 16. januára (TASR) – Vicepremiér Richard Sulík (SaS) by podľa svojho osobného názoru dal obrannú zmluvu s USA posúdiť Ústavnému súdu (ÚS) SR. Považuje zároveň za dobré, že sa o obrannej zmluve diskutuje. Uviedol to v nedeľnej diskusnej relácii TA3 V politike. 


      „Ja by som to Ústavnému súdu posúdiť dal,“ povedal Sulík. Podotkol, že ide o kompetenciu prezidentky SR a je na nej, ako sa rozhodne. „Prezidentka má takúto možnosť, je to jej rozhodnutie,“ podotkol. 


      Za dobré považuje fakt, že sa o obrannej zmluve diskutuje. Vyvrátiť sa tak dajú obavy verejnosti. „V zásade je dobré o tom diskutovať a zobrať ľuďom obavy. Vysvetliť im, ktorý článok o čom hovorí,“ myslí si Sulík. 


      Je zároveň podľa neho dobré, že sa školy otvorili, hoci si minister financií Igor Matovič (OĽANO) myslí, že sa to pre omikron vypomstí. „Školy sú otvorené, vybavená vec. Nevypomstí sa nám to,“ vyhlásil Sulík. Pripomenul, že žiaci sa už druhý rok poriadne nevzdelávajú, prípadne len veľmi obmedzene. Deti podľa neho do školy patria.


      Plošné zatváranie škôl síce podľa Sulíka nebude na vypovedanie koaličnej zmluvy, strana však takýto prípadný krok bude vetovať. „Plošné zatváranie škôl budeme určite vetovať a musíme nájsť iné riešenie,“ dodal Sulík.

R. Kaliňák: Norbert B. je nevinný, lebo súd o jeho vine nerozhodol 

      Bratislava 16. januára (TASR) – Obvinený nitriansky podnikateľ Norbert B. je podľa niektorých členov opozičného Smeru-SD nevinný, lebo súd o jeho vine ešte právoplatne nerozhodol. V nedeľnej diskusnej relácii televízie TA3 to uviedol člen predsedníctva Smeru-SD Robert Kaliňák, odvolávajúc sa na Ústavu SR. 


      „Tak je to v ústave. Do finálneho rozhodnutia súdu je každý nevinný. Keď to spochybňujete, tak spochybňujete ústavu,“ zdôraznil Kaliňák. Priznal, že mu nie je jedno, ako v nedeľu rozhodne Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v prípade obvinenia podnikateľa. Hovorí však o zneužívaní trestného práva, polícia podľa neho nie je nezávislá. Koalícii však odkázal, aby sa nebála vyšetrovať. 


      Predseda Výboru Národnej rady (NR) SR pre obranu a bezpečnosť Juraj Krúpa (OĽANO) pripustil, že istým spôsobom má Kaliňák pravdu. „Svojím spôsobom má pán Kaliňák pravdu, de jure sú títo obvinení zatiaľ nevinní, pokiaľ nie je vynesený rozsudok,“ povedal Krúpa. Aktivity Smeru však podľa neho vedú k tomu, že sa obvineného podnikateľa snažia chrániť a naznačujú mu, aby vydržal a nevypovedal. Podľa neho sa miešajú témy, aby sa odvádzala pozornosť od iných vecí.


      Na margo referenda v súvislosti s obranou zmluvou s USA Kaliňák poznamenal, že Smer to s referendami určite nepreháňa. Zmluva bola podľa neho vyrokovaná zle a tí, čo ju vyrokovali, sa za ňu hanbia a vyhovárajú sa na opozíciu. Tvrdenia, že strana o zmluve klame, dôrazne odmieta. „Zmluva by mala byť vyrokovaná lepšie,“ povedal Kaliňák s tým, že v zásade ju krajina ani nepotrebuje, rovnako tak, ak ju nemá Česká republika. V súvislosti so zmluvou hovorí ako o pozývacej. Je presvedčený, že o zmluve sa treba baviť. 


      Krúpa oponuje, že zmluva potrebná je, pripomenul, že ju má 23 krajín. USA označil za najsilnejšieho spojenca, s ktorým má Slovensko dlhodobo rozvinutú bilaterálnu spoluprácu. „Zmluva definuje právny rámec, čo môžeme,“ uviedol Krúpa s dôvetkom, že je to rámcová zmluva. Zdôraznil, že opozícia šíri klamstvá a polopravdy. Vyzdvihol však zároveň to, že pri aktuálnej diskusii na politickej scéne sme „aktuálne dali vydýchnuť vedcom a lekárom.“


      Avizované trestné oznámenie na dočasného policajného prezidenta Štefana Hamrana strana Smer-SD ešte nepodala, podľa Kaliňáka sa pripravuje. 

Fico kritizuje zmluvu s USA, Korčok hovorí o zavádzaní a šírení strachu 

      Bratislava 16. januára (TASR) – Expremiér Robert Fico (Smer-SD) tvrdí, že obranná dohoda s USA odovzdáva slovenské letiská i vzdušný priestor cudzím ozbrojeným silám, umožňuje nástup ozbrojených síl USA na Slovensko a približuje USA k ruskej hranici. Minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nominant SaS) to odmieta. Vyhlásil, že Fico zavádza. Deklaroval, že na základe tejto zmluvy na územie SR nevstúpi ani jeden vojak cudzieho štátu bez toho, aby o tom nerozhodovala Národná rada (NR) SR. Fico s Korčokom o zmluve diskutovali v nedeľnej relácii RTVS O päť minút dvanásť.


      „Zmluva, ktorú vláda schválila, nie je žiadna politická deklarácia,“ podotkol Fico s tým, že garantuje kompletnú kontrolu USA nad vzdušným priestorom SR. Označil ju za nevýhodnú a zbytočnú. Tvrdí, že v nej absentuje reciprocita, zasahuje do zvrchovanosti SR a je súčasťou geopolitického boja. Viackrát zopakoval, že ozbrojené sily USA dostanú k dispozícii naše letiská a budú ich môcť využiť aj na svoje účely. Vláda podľa Fica pri zmluve plne rešpektovala návrh zo strany USA. Jedinú cestu vidí v tom, že zmluvu odmietne NR SR a bude sa o nej nanovo rokovať.


      „Vo všetkom, čo ste povedali, zavádzate,“ reagoval Korčok. Deklaroval, že na základe tejto zmluvy „nevstúpi na územie SR ani noha“ a že dohoda neobmedzuje právomoc NR SR rozhodovať o prítomnosti cudzích vojsk na Slovensku. Zdôraznil, že zmluva prešla riadnym procesom v zmysle Ústavy SR. Podotkol, že dlhodobo veľká časť slovenskej politickej scény kultivuje negatívny postoj k USA a že opozícia si zo zmluvy vyberá len to, čo sa jej hodí. „Vy Slovákov strašíte. O nič iné vám nejde, ako dostať USA do polohy agresora,“ povedal.


      V súvislosti s názormi v koalícii Korčok uviedol, že aj partneri môžu mať otázky a budú o tom diskutovať. Ocenil, že za ňu hlasovali všetci členovia vlády. Ak sa prezidentka SR Zuzana Čaputová obráti so zmluvou na Ústavný súd, budú sa s tým musieť vyrovnať. Poznamenal pritom, že zmluvu pripomienkoval aj rezort spravodlivosti či legislatívna rada vlády a nenašli v nej rozpor s ústavou.

J. Naď a J. Blanár sa nezhodujú v otázke obrannej dohody s USA 

      Bratislava 16. januára (TASR) – Minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) a podpredseda Národnej rady (NR) SR Juraj Blanár (Smer-SD) sa nezhodujú v otázke obrannej zmluvy s USA, ktorú tento týždeň schválila vláda. Podľa Naďa ide len o štandardizovanie vzájomných vzťahov a nastavenie rámcov tomu, čo sa môže robiť. Jej podpísaním prestane byť Slovensko jedinou krajinou na východnej hranici, ktorá ju nemá. Blanár sa domnieva, že zmluva je nepotrebná a nebezpečná. Uviedli to v nedeľnej diskusnej relácii TV Markíza Na telo.


      „Zmluvu podpísalo 23 členských krajín, všetci ju považujú za dôležitú. Ohrozili by iné krajiny svoju suverenitu?“ pýta sa Naď. Zopakoval, že zmluva je len rámcová, ku ktorej sa budú uzatvárať vykonávacie dohody, o nich sa ešte bude hovoriť. Zmluva bude podľa neho v súlade s ústavnosťou. Pripomenul tiež, že ju treba čítať ako celok a už v súčasnosti môžu akékoľvek ozbrojené sily využívať akúkoľvek základňu na Slovensku. 


      Minister tiež uviedol, že krajina nemusí byť nikým ohrozená, aby podpísala takúto zmluvu. S USA ju chce Slovensko podpísať preto, lebo ich považuje za najsilnejšieho spojenca, s ktorým má dlhodobo vysoko nadštandardné vzťahy. Podľa jeho informácií chcú zmluvu v parlamente podporiť aj niektorí členovia opozície. „Ľudia sa nenechali oklamať a budú hlasovať,“ povedal Naď. O zmluve sa budú rozprávať budúci týždeň aj niektoré kluby. 


      Blanár sa domnieva, že zmluva je pre Slovensko nepotrebná, keďže nevie o nebezpečenstve, ktoré by krajine hrozilo. Ak by to tak aj bolo, Slovensku by prišli na pomoc členské krajiny NATO. Zmluvu skôr považuje za nebezpečnú. „Má to byť ochranná zmluva voči Rusku. Vytvára sa priestor na priblíženie amerických vzdušných síl k ruským hraniciam. Staneme sa predmetom geopolitického boja,“ vyhlásil Blanár. Zdôraznil, že Smer-SD je zásadne proti, aby sa z Ruska vytváral nepriateľ. 


      Na margo argumentov, že zmluvu podpísalo 23 členských krajín, poznamenal, že v minulosti väčšina krajín podporovala aj bombardovanie Srbska a boli tiež iné pohľady na Irak a ako to dopadlo. Pripomenul tiež niekdajšie vyjadrenie Igora Matoviča (OĽANO), ktorý vraj precitol s toho, že USA sú garantom stability.


      Na margo cesty generálneho prokurátora Maroša Žilinku do Ruska Naď povedal, že generálny prokurátor ňou urobil chybu a spravil hanbu Slovensku i sebe. Podľa Blanára je manipulatívne a scestné spájať ho s Ruskou federáciou, keďže zastúpenie mali aj iné krajiny. Smer-SD podľa neho zároveň trvá na referende, iniciovať chce aj petičnú akciu. Skracovanie volebného obdobia považuje Naď za nedemokratické. 


      Minister obrany by bol zároveň rád, keby prešla reforma súdov, aj keď „sme od toho asi ďaleko“. Dôvod na odchod ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej v súčasnosti nevidí. Smer-SD podľa Blanára rodičovský bonus navrhovaný ministrom práce nepodporí. Blanár si nevie ani osobne predstaviť, že by sa na kandidačnej listine Smeru-SD objavil advokát Marek Para, podľa neho však o tom rozhodne politické vedenie.

Podporte nezávislé spravodajstvo a pomôžte zvýšiť pluralitu médii na Slovensku. Spravodajský portál Veci Verejné prináša overené agentúrne správy a vlastné komentáre naších autorov.

Podporiť nás môžete jednoduchou formou cez platobnú bránu buď pravidelnou mesačnou sumou alebo jednorázovým príspevkom.

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora


Alebo prevodom na náš účet: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

Newsletter - Veci verejné

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás