Kollár:O cenách potravín treba diskutovať,otázne sú peniaze na opatrenia
Bratislava 30. januára (TASR) – O rastúcich cenách potravín je podľa predsedu Národnej rady SR Borisa Kollára (Sme rodina) potrebné diskutovať, otázne je, odkiaľ na prípadné opatrenia zobrať peniaze a či obchodníci skutočne ceny vybraných produktov znížia. Kollár to povedal v nedeľnej diskusnej relácii V politike na TA3 s tým, že o tom budú v koalícii rokovať.
Ak by sa DPH na vybrané potraviny znížila na päť percent, v štátnom rozpočte by to podľa šéfa parlamentu spravilo „dieru“ 100 až 150 miliónov eur. Kollár však poukázal, že opatrenia už prijali Poliaci i Maďari a zrejme dôjde k nákupnej turistike Slovákov do týchto krajín. „Keď neurobíme nič, tak diera v rozpočte bude tak či tak, pretože ľudia nebudú nakupovať na Slovensku, ale v zahraničí,“ povedal Kollár.
Priznal však, že nevie, z akého sektora by sa na zníženie DPH na vybrané potraviny zobrali peniaze. Pochybnosti má aj v tom, či obchodníci aj po znížení DPH skutočne upravia ceny nadol. „Doplatili by na to producenti potravín, spotrebitelia a opäť by zarobili reťazce,“ podotkol s tým, že chce o riešení situácie v koalícii rokovať.
Podpredseda parlamentu Juraj Blanár (Smer-SD) skritizoval vládu za neriešenie tohto problému, hoci bola od jesene 2021 upozorňovaná na príchod vlny zdržovania. „Je koniec januára a nie je žiadne riešenie,“ poznamenal s tým, že vláda má k dispozícii 200 miliónov eur, ktoré môže na to použiť. To, aby po znížení DPH došlo aj k reálnemu zníženiu cien, by sa podľa Blanára dosiahlo zavedením „dvojitých cien“. „Obchodníci by uviedli cenu pred, ale aj po znížení a každý by si mohol vypočítať, ako sa cena znížila,“ vysvetlil s tým, že by dodržiavanie nariadenia kontrolovala aj obchodná inšpekcia.
Politici diskutovali aj o obrannej dohode so Spojenými štátmi americkými. Blanár vyhlásil, že ide o nepotrebnú a nebezpečnú zmluvu. Hrozbu vidí vo vojenských základniach, jadrových zbraniach i v prítomnosti cudzích vojsk. „Sme riadny člen NATO, nie je potrebné, aby tu prišla cudzia armáda,“ skonštatoval Blanár.
Kollár reagoval, že opozícia „trepe a zavádza“ ľudí. Smer-SD, keď v minulosti vládol, podľa predsedu parlamentu takúto zmluvu už pripravil, rovnako aj nakupoval americké vojenské vrtuľníky i stíhačky. „Keď nie sú vo vláde, Američania sú pre nich tí najhorší,“ podotkol predseda parlamentu. Kollár uviedol, že nemá problém, aby na Slovensko prišli českí či litovskí vojaci pomáhať na hranice zvládať prípadnú migračnú vlnu z Ukrajiny.
Remišová: Za ľudí už nepodporí núdzový stav ani ďalšie zatváranie
Bratislava 30. januára (TASR) – Strana Za ľudí viac nepodporí zavádzanie núdzového stavu ani ďalšie zatváranie. Uviedla to vicepremiérka a ministerka pre investície a informatizáciu Veronika Remišová (Za ľudí) v diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12. Spolu s podpredsedom Smeru-SD Ladislavom Kamenickým sa zhodujú, že je potrebné postupne začať uvoľňovať opatrenia a vrátiť sa do normálneho života. Ak odborníci a minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO) rozhodnú, že povinné očkovanie proti ochoreniu COVID-19 je potrebné, Za ľudí ich podporia. Kamenický s povinným očkovaním nesúhlasí.
Podľa Remišovej sa Slovensko musí naučiť s novým koronavírusom dlhodobo žiť, pričom je potrebné pripraviť dlhodobú stratégiu na boj s pandémiou. Ako uviedla, strana bude presadzovať postupné uvoľňovanie opatrení, ako aj kapacitných obmedzení v kultúre. „Ak sa ukáže, že variant omikron neplní nemocnice tak, ako delta, tak za nás by sa mali opatrenia postupne uvoľňovať a mali by sme sa vracať do normálu.“
S uvoľňovaním súhlasí aj Kamenický, víta tiež skrátenie karantény. „Keby každý, kto dostal omikron, ostal doma, tak skolabujú všetky ekonomiky.“ Osobne by uvítal, ak by najmä ľudia, ktorí sa po návrate zo zahraničia otestujú, nemuseli absolvovať karanténu. „Sú mnohokrát viac testovaní, keď prídu na Slovensko. A tí, ktorí boli zaočkovaní, môžu byť prenášači, prešli cez hranicu, tí karanténu nemajú.“ Kamenický tiež dodal, že nesúhlasí s povinným očkovaním a je tiež proti akémukoľvek nútenému očkovaniu detí.
V súvislosti s dianím na ukrajinsko-ruskej hranici Remišová uviedla, že celá vládna koalícia preferuje mierové riešenie. Je podľa nej dôležité, aby Slovensko posilňovalo svoju obranyschopnosť a pripravilo sa na všetky alternatívy.
Slová vicepremiérky, ministra zahraničných vecí Ivana Korčoka (nominant SaS) aj ministra obrany Jaroslava Naďa (OĽANO) sú, ako povedal Kamenický, viac militantné ako vyjadrenia Ukrajiny a Ruska. Pripomenul, že obe strany deklarujú, že žiadna vojna nehrozí.
Opakovane zdôraznil, že Smer nesúhlasí s prijatím obrannej zmluvy s USA. Kritizuje prezidentku SR Zuzanu Čaputovú, že sa vo veci neobrátila na Ústavný súd SR. „Kroky, ktoré robí Remišová, Naď, Korčok aj prezidentka, nám dávajú dôvod na to, aby sme hovorili o tom, že sú niekým riadení. Lebo toto sú americké záujmy,“ vyhlásil Kamenický.
Remišová reagovala, že rozhodnutie prezidentky rešpektuje a nebude zasahovať do jej kompetencií, Kamenického vyjadrenia odmieta. „Opozícia rozpráva nezmysly a tie názory, aj na pani prezidentku, sú bezprecedentné,“ uviedla ministerka. V súvislosti s postojmi a krokmi opozície týkajúcimi sa zmluvy s USA či dianím na východnej hranici hovorí o pokrytectve a vlastizrade.
Bittó Cigániková: Opozícia sa pri obrannej dohode snaží vystrašiť ľudí
Bratislava 30. januára (TASR) – Opozícia sa pri téme obrannej dohody so Spojenými štátmi americkými snaží pre politické body len vystrašiť Slovákov. V nedeľnej diskusnej relácii Na telo v televízii Markíza to vyhlásila poslankyňa Národnej rady SR Jana Bittó Cigániková (SaS). Jej oponent, poslanec parlamentu Erik Tomáš (mimoparlamentná strana Hlas-SD), naopak, tvrdí, že kontrakt je neprijateľný a nevýhodný pre Slovensko.
„Zmluva neohrozuje Slovensko. Akým spôsobom nás môže ohrozovať, keď spolupracujeme s vlastnými spojencami,“ skonštatovala Bittó Cigániková a poukázala, že takáto dohoda pre ďalších 23 krajín nie je hrozbou. Opozícia podľa jej slov len ťaží zo strachu ľudí. Deklaruje, že nič sa na Slovensku nebude dovážať a ani sem nikto nepríde bez súhlasu parlamentu.
Politici debatovali aj o rusko-ukrajinskom konflikte. Tomáš upozornil, že minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) a minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nominant SaS) svojimi vyhláseniami zbytočne prilievajú olej do ohňa, pritom Ukrajina a ani Rusko žiadny otvorený vojenský konflikt nepotvrdili. „Nikto nechce vojnu. Chceme žiť v bezpečí. Naď a Korčok nás svojimi vyhláseniami a krokmi nesmú vťahovať do konfliktu,“ povedal Tomáš.
Myslí si, že nehrozí bezprostredné ohrozenie Slovenska, a preto sa tak treba aj správať. „Vláda by skôr mala riešiť potenciálnu migračnú či energetickú krízu, nie eskalovať napätie.“ Nesúhlasí s tým, aby na Slovensko prišli vojská NATO z iných štátov. Cestu vidí v diplomatickom riešení problému.
Bittó Cigániková si myslí, že už z histórie je známe, že Rusko vie byť agresorom. Situácia je podľa nej úplne jasná a ak už stoja ruskí vojaci na hraniciach, je to hrozba a treba na ňu adekvátne reagovať. „Ak bude Ukrajina vojensky napadnutá, Slovensko môže na to tiež doplatiť,“ povedala s tým, že by bolo veľkou chybou tváriť sa, že sa nič nedeje.
Poslankyňa SaS si v aktuálnej situácii nevie predstaviť, že by jej strana v budúcnosti spolupracovala s Hlasom-SD. „Dúfala som, že sa budú od Smeru-SD odlišovať, zatiaľ to však nevidíme. Je to Smer 2,“ podotkla Bittó Cigániková. Tomáš vyhlásil, že ich strana nebude spolupracovať s OĽANO a ani s ĽSNS. „Neznamená to automaticky, že budeme spolupracovať so všetkými ďalšími stranami. Ide nám o čo najsilnejšie zastúpenie sociálnej demokracie,“ podotkol poslanec.