fbpx
DomáceČo bolo povedané v dnešných politických reláciách

Čo bolo povedané v dnešných politických reláciách

-

Čo bolo povedané v dnešných politických reláciách

Dobrá voľba chce vlastného kandidáta na šéfa BSK, mal by ním byť R.Kusý 

      Bratislava 6. februára (TASR) – Starosta bratislavského Nového Mesta Rudolf Kusý by mal byť kandidátom strany Dobrá voľba a Umiernení na predsedu Bratislavského samosprávneho kraja (BSK). Predseda mimoparlamentnej strany Tomáš Drucker to naznačil v nedeľňajšej diskusnej televíznej relácii TA3 V politike. Spolu s ďalšími lídrami mimoparlamentných strán sa vyjadroval k postupu v nadchádzajúcich jesenných voľbách do orgánov samosprávy obcí a miest a orgánov samosprávnych krajov.


      Drucker zároveň uviedol, že strana hľadá a zvažuje možnosti predvolebných koalícii, vie si dobre predstaviť napríklad spoluprácu s SaS či KDH. „Podporíme aj pána Majerského v prípade jeho kandidatúry na predsedu Prešovského samosprávneho kraja,“ dodal.


      Predseda kresťanských demokratov Milan Majerský uviedol, že o možnostiach predvolebnej spolupráce v KDH diskutujú, koaličné zmluvy by mali byť podpísané v horizonte marca až apríla. Zo spolupráce vylúčil extrémistov, kluby majú inak v krajoch pri tvorbe koalícii voľnú ruku. „Ich rozhodnutie budeme rešpektovať,“ povedal Majerský.


      Predseda mimoparlamentného hnutia Republika Milan Uhrík uviedol, že do predvolebnej spolupráce určite nepôjde s SaS a Progresívnym Slovenskom, ostatné je podľa jeho slov otázkou diskusií a rokovaní, prípadné spojenie s ĽSNS pri komunálnych a krajských voľbách nevynímajúc. Uhrík jednoznačne neodmietol ani opätovnú kandidatúru na post predsedu samosprávneho kraja. „Nevylučujem, že mám ambíciu,“ povedal s tým, že v prípade úspechu by sa vzdal postu poslanca Európskeho parlamentu.


      Predseda strany Aliancia Krisztián Forró naznačil, že v krajoch a regiónoch, kde má strana zastupujúca maďarskú národnostnú menšinu silnú podporu sa pokúsi postaviť vlastných kandidátov na šéfov kraja, o konkrétnych menách však je ešte predčasné hovoriť.

Kollár: Sme rodina dá stanovisko k obrannej dohode po pondelkovom klube 

      Bratislava 6. februára (TASR) – Hnutie Sme rodina poskytne stanovisko k dohode o obrannej spolupráci s USA po pondelkovom (7. 2.) zasadnutí klubu. Povedal to predseda Sme rodina a parlamentu Boris Kollár s tým, že päť až sedem poslancov hnutia zmluvu určite nepodporí. Poslanci pôsobiaci v mimoparlamentnom Hlase-SD za dohodu v parlamente nezahlasujú, potvrdil líder strany, poslanec Peter Pellegrini. Navrhovanú otázku avizovaného referenda podľa neho ešte precizujú právnici. Uviedli to v nedeľnej diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12.


      Odsúhlasenie obrannej dohody s USA v parlamente je podľa Kollára „pol na pol“. V klube Sme rodina budú mať „zelenú kartu“, každý sa rozhodne, ako chce. Pripomenul, že SaS a Za ľudí avizovali podporu dohody, v OĽANO sú poslanci, ktorí nie sú rozhodnutí. Ako podotkol, do hlasovania môže zasiahnuť z hľadiska účasti poslancov aj pandémia. Odpovede ministrov obrany a zahraničných vecí o zmluve si Sme rodina verifikovala, Kollár o zmluve hovoril aj s generálnym prokurátorom.


      Pochybnosti okolo zmluvy, napríklad týkajúce sa súladu s ústavou či narušenia suverenity, podľa Pellegriniho neboli rozptýlené. „Hlas takúto zmluvu nepodporí,“ deklaroval. Zopakoval výhradu smerom k prezidentke Zuzane Čaputovej, že zmluvu nedala posúdiť Ústavnému súdu SR. Nepáči sa mu ani to, že k zmluve bude mimoriadna schôdza. Poukazuje na 30-dňovú lehotu, ktorú mali mať na prerokovanie zmluvy výbory. Referendum, pre ktoré by chcela opozícia získať podporu v petičnej akcii, by mohlo obsahovať otázku, ktorá bude smerovať k vypovedaniu obrannej zmluvy, prípadne o vylúčení vzniku cudzích vojenských základní na území SR.


      Možnú pomoc vojakov NATO Kollár spája najmä s utečeneckou krízou, ktorá by mohla vzniknúť pri konflikte na Ukrajine. „Nemôžeme nechať otvorené hranice,“ zdôraznil. Pellegrini nevidí žiadnu hrozbu vojenskej agresie, pri ktorej by mala pomôcť Aliancia. „NATO vojak nepríde riešiť utečenca,“ tvrdí. Ako poznamenal, vláda by mala povedať, ako je pripravená zvládnuť utečeneckú krízu či prípadnú energetickú krízu. 


      Obaja politici sú spokojní s prácou generálneho prokurátora Maroša Žilinku. V súvislosti s jeho cestou do Ruska Kollár povedal, že generálna prokuratúra nerobí zahraničnú politiku. Pellegrini v nej nevidí žiadny problém. 

B. Kollár: Sme rodina nepodporí predĺženie núdzového stavu 

      Bratislava 6. februára (TASR) – Sme rodina nebude hlasovať za predĺženie núdzového stavu. Predseda hnutia a parlamentu Boris Kollár to uviedol v nedeľnej diskusnej relácii RTVS O päť minút 12. Treba podľa neho skončiť s obmedzeniami a otvoriť ekonomiku. 


      „Nepustíme ďalšie predlžovanie núdzového stavu, budeme hlasovať proti tomu,“
deklaroval Kollár. Ako hovorí, ukázalo sa, že omikron nemá taký ťažký priebeh. Schvaľuje však, že niektorí členovia vlády chcú počkať, či sa vysoký počet nakazených napokon neprejaví v nemocniciach.


      Poslanec Peter Pellegrini (nezaradený) súhlasí s uvoľnením opatrení. „S omikronom sa už musíme naučiť žiť,“ povedal. Podotkol, že opatrenia vyčleňujú zo spoločnosti skoro polovicu ľudí. 


      Obaja politici by zvážili ďalšie skrátenie karantény. „Karanténa môže spôsobovať oveľa väčšie problémy ako omikron,“ podotkol Pellegrini. Sústredil by sa na posilnenie zdravotníctva či zabezpečenie liekov.


      Poslanci ako súčasť kritickej infraštruktúry nemusia za určitých podmienok zostať v karanténe. V prípade nedostatku poslancov pri rokovaniach parlamentu by sa podľa Kollára mohol využiť horný balkón. „Odtiaľ by sa dalo teoreticky hlasovať,“ načrtol.

Šeliga: Hlasovanie o zmluve DCA bude tesné,poslanci čelia veľkému tlaku 

      Bratislava 6. februára (TASR) – Výsledok hlasovania o obrannej zmluve DCA medzi SR a USA v Národnej rade SR môže byť veľmi tesný. V diskusnej relácii TV Markíza Na telo to pripustil poslanec parlamentu a podpredseda strany Za ľudí Juraj Šeliga. Podľa neho to bude dôsledok veľkého tlaku, ktorý má byť vytváraný na poslancov, súhlasiacich s uzavretím zmluvy. Jeho oponent v diskusii, člen predsedníctva Smeru-SD Robert Kaliňák spochybnil opodstatnenie samotnej zmluvy, v ktorej navyše vidí rozpor s Ústavou SR.


      Protiústavným je podľa Kaliňáka vzdávanie sa časti práv Slovenska v prospech USA, upozorňuje tiež na obmedzenie kontroly prítomnosti a činnosti amerických vojakov na území SR. Nerozumie, prečo sa táto zmluva, navyše v takom chvate, vôbec uzatvára v kontexte napätej situácie na Ukrajine, keď je SR navyše chránená ako členský štát NATO. „Čo nám dáva táto zmluva, čo nám nemôže poskytnúť NATO a čo nám poskytne USA?“ pýta sa Kaliňák, ktorý spochybňuje celkovo nevyváženosť zmluvy.


      Šeliga zdôraznil, že zmluva je štandardnou dohodou, ktorú podpísali iné členské krajiny NATO. Upozornil, že zmluva posilní bezpečnosť krajiny a prinesie prostriedky pre modernizáciu slovenských ozbrojených síl a vojenskej infraštruktúry. „Akákoľvek prítomnosť zahraničných vojsk na území Slovenska je podmienená súhlasom parlamentu,“ pripomenul. Kaliňákovu interpretáciu považuje za cielené zavádzanie, ktoré má vyvolať strach a vytĺkať politické body.

Kaliňák: Nech prezidentka podá žalobu za slová o vplyve USA, súd preukáže pravdu 

      Bratislava 6. februára (TASR) – V prípade, že prezidentka SR Zuzana Čaputová skutočne podnikne právne kroky voči tvrdeniam politikov o americkom vplyve na jej osobu, advokát a člen predsedníctva strany Smer-SD Robert Kaliňák je pripravený obhajovať lídra strany Roberta Fica. Uviedol to v diskusnej relácii TV Markíza Na telo.


      „Veľmi odporúčame, aby pani prezidentka podala takúto žalobu, nech sa na súde ukáže pravda,“ uviedol v televíznej diskusii Kaliňák.


      Prezidentka v stredu (2. 2.) v rozhlasovej relácii rádia Expres uviedla, že zvažuje prípadné právne kroky v súvislosti s vyjadreniami politikov, ktoré hovoria o jej podriadenosti americkej administratíve. Viackrát podobné narážky vyslovil na sociálnej sieti aj predseda Smeru-SD.


      „Takéto výroky sú absolútne nezodpovedné, pretože sú klamstvom. A som presvedčená o tom, že ľudia, ktorí ich tvrdia, vedia, že klamú, že to nie je náhodné. Je to politická hra, ale toto je za hranicou politickej kultúry alebo toho, čo je vhodné. Dokonca si myslím, že aj za hranicou toho, čo je zákonné,“ uviedla v rádiu v tejto súvislosti prezidentka.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás