fbpx
- Reklama -
DomáceCirkvi: J. Babjak sa zriekol riadenia Prešovskej archieparchie

Cirkvi: J. Babjak sa zriekol riadenia Prešovskej archieparchie

-

Cirkvi: J. Babjak sa zriekol riadenia Prešovskej archieparchie

Vážení čitatelia,

neustále sa snažíme zlepšovať sa a prinášať vám čoraz väčšie množstvo kvalitnejších informácií. Prednedávnom sme pridali spravodajstvo z regiónov, od júna však pripravujeme podstatne zásadnejšiu zmenu - pravidelné podcasty na rôzne témy, ktoré sa týkajú našej spoločnosti (ekonomika, investigatíva – vyšetrovacia žurnalistika, kultúra) či aktuálne podcasty o našej spoločnosti so zaujímavými hosťami.

Bez vašej podpory to však nebude možné. Potrebujeme technicky vybudovať podcastové štúdio a vybudovať tím pravidelných spolupracovníkov, ktorí budú pre Vás podcasty pripravovať. Zvážte teda možnosť podpory našej práce podľa vašich možností, odmeníme sa Vám kvalitným a nezávislým obsahom.

Podporte nás pravidelnou čiastkou 4, 6 či 10 eur mesačne na č. účtu:


IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

Bratislava 25. apríla (TASR) – Vladyka Ján Babjak sa zriekol riadenia Prešovskej archieparchie. Jeho rozhodnutie už prijal aj pápež František. TASR o tom informoval hovorca Konferencie biskupov Slovenska Martin Kramara.

„Tlačové stredisko Svätej stolice dnes napoludnie zverejnilo, že Svätý Otec František prijal zrieknutie sa pastoračného riadenia Prešovskej archieparchie predložené arcibiskupom Jánom Babjakom SJ a zároveň menoval vladyku Petra Rusnáka, bratislavského eparchu, za apoštolského administrátora sede vacante Prešovskej archieparchie,“ uviedol Kramara.

- reklama -

„Odchádzam kvôli pokoju a pre dobro cirkvi, biskupov, kňazov a veriacich,“ uviedol Babjak. Jeho vyjadrenie TASR poskytol hovorca Prešovskej archieparchie Michal Pavlišinovič. Babjak poznamenal, že o uvoľnenie zo služby požiadal pápeža už 24. februára tohto roka, a to ešte pred dovŕšením kánonického veku.

Rusnák reagoval tým, že v úcte k Svätému Otcovi rozhodnutie a úlohu prijal. „Veriacich prosím o modlitby, aby som službu administrátora dokázal vykonávať,“ uviedol.

Gréckokatolícku cirkev na Slovensku povýšil na metropolitnú cirkev sui iuris so sídlom v Prešove pápež Benedikt XVI. na konci januára 2008. Prvým prešovským arcibiskupom a metropolitom sa stal práve Babjak. „Slávnostná intronizácia sa uskutočnila 17. februára 2008 v Prešove. Dňa 29. júna 2008 prijal v Bazilike sv. Petra v Ríme z rúk Svätého Otca Benedikta XVI. pálium,“ priblížil Pavlišinovič.

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

1 COMMENT

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás