fbpx
ZahraničnéČína: Si Ťin-pching vyzval na spoluprácu a zbavenie sa...

Čína: Si Ťin-pching vyzval na spoluprácu a zbavenie sa mentality studenej vojny

-

Čína: Si Ťin-pching vyzval na spoluprácu a zbavenie sa mentality studenej vojny

Peking 17. januára (TASR) – Čínsky prezident Si Ťin-pching vyzval v pondelok na lepšiu spoluprácu medzinárodného spoločenstva v boji proti koronavírusovej pandémii a sľúbil, že Čína pošle iným krajinám ďalšiu miliardu dávok proticovidových vakcín.

Si Ťin-pching vo svojom prejave na virtuálnom summite Svetového ekonomického fóra (WEF), ktorý sa odohráva na pozadí rastúceho geopolitického napätia, zároveň vyzval svetové mocnosti, aby sa zbavili „mentality studenej vojny“, čím nepriamo kritizoval diplomatický prístup Spojených štátov, analyzuje agentúra AP.

Čínsky prezident vyzdvihol snahu svojej krajiny podeliť sa o vakcíny, bojovať proti klimatickým zmenám a podporovať rozvoj infraštruktúry doma aj v zahraničí.

Si Ťin-pching sa tiež venoval témam štandardným pre jeho prejavy pred medzinárodným publikom, komentuje AP. Čínsky líder napríklad opäť sľuboval, že ekonomika jeho krajiny sa stane vľúdnejšou pre súkromné a zahraničné investície a podnikanie.

„Musíme zahodiť mentalitu studenej vojny a snažiť sa o mierové spolužitie a obojstranne výhodné výsledky. Náš dnešný svet ani zďaleka nie je pokojný,“ povedal Si.

„Protekcionizmus a jednostrannosť nikoho neochránia. V konečnom dôsledku poškodzujú záujmy iných (krajín), ako aj vlastné. Ešte horšie sú praktiky hegemónie a šikanovania,“ dodal Si.

Čína podľa svojho prezidenta už vyviezla do zahraničia dve miliardy dávok proticovidových vakcín a plánuje poslať ďalšiu miliardu. Z nich by malo ísť 600 miliónov do Afriky a 150 miliónov do juhovýchodnej Ázie. Predstavitelia medzinárodnej iniciatívy COVAX, ktorú podporuje aj OSN, počas víkendu informovali, že doteraz doručili jednu miliardu dávok, porovnáva AP.
Čínsky líder dodal, že Peking je „pripravený spolupracovať“ s ostatnými vládami na boji proti klimatickým zmenám.

V priebehu pondelka sa na WEF očakávajú ešte prejavy indického premiéra Naréndru Módího a generálneho tajomníka OSN Antónia Guterresa.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás