fbpx
ZahraničnéČína a Rusko prisľúbili premeniť vzájomnú dôveru na spoluprácu...

Čína a Rusko prisľúbili premeniť vzájomnú dôveru na spoluprácu v rôznych oblastiach

-

Čína a Rusko prisľúbili premeniť vzájomnú dôveru na spoluprácu v rôznych oblastiach

Peking 7. februára (TASR-OTS) – /PRNewswire/ – Čína oslavuje čínsky Nový rok a je pod dohľadom celého sveta ako hostiteľ zimných olympijských hier. V centre pozornosti sú aj čínsko-ruské vzťahy, keďže ruský prezident Vladimir Putin v piatok navštívil Peking.

VIDEO:

Takmer tri roky od Putinovej poslednej návštevy Číny sa na tejto ceste uskutočnilo 38. stretnutie čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga a ruského prezidenta od roku 2013.

Počas stretnutia sa obaja predstavitelia štátov zaviazali premeniť vzájomnú dôveru medzi oboma krajinami na spoluprácu vo všetkých oblastiach.

 Zachovaná úzka komunikácia
 Si Ťin-pching spomenul svoju účasť na otváracom ceremoniáli zimných olympijských hier v Soči v roku 2014 na základe pozvania Putina, kde si sľúbili, že sa opäť stretnú v Pekingu o osem rokov neskôr.
 „Vašou návštevou sa teraz plní náš sľub," povedal a dodal, že dúfa, že stretnutie začiatkom jari vnesie do čínsko-ruských vzťahov viac vitality.
 „Lichun", prvý z 24 slnečných období v čínskom lunárnom kalendári, pripadá na 4. februára tohto roku a považuje sa za začiatok jari.
 Putin povedal, že výmena návštev na olympijských hrách je symbolom a dobrou tradíciou úzkych vzťahov medzi hlavami štátov oboch krajín.
 „Pandémia ochorenia COVID-19 mi nezabránila v udržiavaní úzkych rozhovorov s prezidentom Si Ťin-pching rôznymi spôsobmi," povedal.
 Po rozhovoroch usporiadal Si Ťin-pching pre Putina banket a obaja lídri sa zúčastnili na otváracom ceremoniáli zimných olympijských hier v Pekingu.

 Podpora všestrannej praktickej spolupráce
 Podľa Si Ťin-pchinga Čína a Rusko posilnia svoje strategické partnerstvo v oblasti energetiky, budú neustále napredovať v hlavných projektoch spolupráce v oblasti ropy a zemného plynu a budú podporovať spoluprácu v oblasti vedeckých a technologických inovácií v pohraničných oblastiach, ako je umelá inteligencia, internet vecí a projekt medzinárodnej lunárnej výskumnej stanice.
 Čínsky prezident tiež vyzdvihol podporu bilaterálnej spolupráce v oblasti tovarov a služieb, poľnohospodárstva, zeleného obchodu, medicíny a zdravotníctva a digitálnej ekonomiky.
 Rusko je pripravené prehĺbiť spoluprácu s Čínou v oblasti hospodárstva a obchodu, energetiky, vedy a technológií, financií a dopravy, povedal Putin.
 Medzitým sa obaja lídri dohodli na spoločnom oznámení Rokov športových výmen medzi Čínou a Ruskom.
 Obe krajiny tiež podpísali sériu dokumentov o spolupráci v kľúčových oblastiach.

 Posilnenie koordinácie v medzinárodných záležitostiach
 Si Ťin- pching zdôraznil záväzok Číny a Ruska prehĺbiť strategickú koordináciu aj napriek hlbokým a zložitým zmenám v medzinárodnej situácii a zdôraznil význam posilnenia koordinácie s Ruskom v rámci Šanghajskej organizácie pre spoluprácu a zoskupenia krajín BRICS.
 Putin so zreteľom na spoločné vyhlásenie o medzinárodných vzťahoch v novej ére a globálnom udržateľnom rozvoji, ktoré bolo vydané na stretnutí, uviedol, že odráža veľmi konzistentný postoj Ruska a Číny k hlavným medzinárodným otázkam.
 Rusko je pripravené ďalej posilňovať strategickú komunikáciu a koordináciu s Čínou, pevne sa vzájomne podporovať pri ochrane suverenity a územnej celistvosti a pevne presadzovať ústrednú koordinačnú úlohu Organizácie Spojených národov, dodal.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás