fbpx
DomáceČaputová už poverila Naďa podpísaním okupačnej zmluvy s USA

Čaputová už poverila Naďa podpísaním okupačnej zmluvy s USA

-

Čaputová už poverila Naďa podpísaním okupačnej zmluvy s USA

Bratislava 31. januára (TASR) – Prezidentka SR Zuzana Čaputová už poverila ministra obrany Jaroslava Naďa (OĽANO) podpísaním obrannej dohody s USA. Poverenie podpísala minulý piatok (28. 1.). TASR to potvrdil jej hovorca Martin Strižinec.

Prezidentka sa už skôr vyjadrila, že uzavretie dohody podporuje. Avizovala však, že zmluvu ratifikuje iba s interpretačnou doložkou o tom, ako SR zmluvu vykladá. Mala byť súčasťou splnomocnenia.

Uzavretie dohody o spolupráci v oblasti obrany vlády SR a USA už odsúhlasila vláda. Po podpise dokumentu na základe splnomocnenia prezidentky ho musí ešte odobriť Národná rada SR. Potrebná je tiež ratifikácia prezidentkou.

Zmluva by mala umožniť americkým ozbrojeným silám využívať vojenské letiská Malacky-Kuchyňa a Sliač, prípadne iné dohodnuté zariadenia a priestory. Predstavitelia vlády deklarovali, že dohoda neohrozuje suverenitu a zvrchovanosť SR.

Opozícia zmluvu kritizuje a hovorí o vytváraní amerických vojenských základní na Slovensku, približovaní amerických vojsk k ruskej hranici a okliešťovaní kompetencií našich štátnych orgánov.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

2 Komentáre

  1. Hovorilo sa, že USA predložia vlastnú interpretačnú doložku. Kde je? Môže súdny prezident poveriť k podpisu DCA dohody ministra, ak sa má táto dohoda podpísať už 3.2.2022 bez toho aby mal a zverejnil interpretačnú doložku USA? Alebo nám ju USA prifaria k podpísanej dohode DCA a Slováci robte si s tým čo chcete, zmluva je podpísaná a my ju interpretujeme inak ako vy y vaša interpretácia je čisto váš problém, lebo zmluva je už uzavretá a platí to, čo je v nej….

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás