fbpx
DomáceČaputová pilne proti GP. Dáva ďalšie podanie na ÚS

Čaputová pilne proti GP. Dáva ďalšie podanie na ÚS

-

Čaputová pilne proti GP. Dáva ďalšie podanie na ÚS

PREZIDENTKA: Žiada o výklad ústavy v súvislosti s činnosťou generálneho prokurátora

BRATISLAVA 12. septembra (SITA) – Prezidentka Zuzana Čaputová dnes podala na Ústavný súd SR návrh na začatie konania o výklade ústavy podľa článku 128 ústavy. Dôvodom je existencia ústavného sporu medzi prezidentkou a generálnym prokurátorom Marošom Žilinkom. Informoval o tom dnes jej hovorca Martin Strižinec.

Prezidentka ešte v marci tohto roka požiadala generálneho prokurátora o zaslanie všetkých rozhodnutí generálneho prokurátora, respektíve prvého námestníka generálneho prokurátora vydaných podľa paragrafu 363 Trestného poriadku. V reakcii na túto žiadosť generálny prokurátor podľa hovorcu prezidentke oznámil, že jej nemôže vyhovieť. „Generálny prokurátor vyjadril názor, že prezidentka nie je oprávnená podľa ústavy posudzovať kvalitu fungovania ústavnej autority generálneho prokurátora, že nedisponuje ústavnými riadiacimi a kontrolnými právomocami a že ústava podľa neho explicitne nepredpokladá povinnosť súčinnosti generálneho prokurátora vo vzťahu k prezidentke,“ uviedol Strižinec.

Prezidentka je však presvedčená o opaku. A teda, že z jej ústavného postavenia, ako aj generálneho prokurátora, ich vzájomného vzťahu a jej ústavných oprávnení voči generálnemu prokurátorovi, ako aj z judikatúry ústavného súdu vyplýva, že ústavný princíp spolupráce a kontroly ako súčasti princípu deľby moci v právnom štáte, sa vzťahuje aj na vzťah prezidentky a generálneho prokurátora. „Podľa názoru prezidentky je legitimita generálneho prokurátora odvodená predovšetkým od menovania prezidentkou. Preto je ústavne legitímne a predvídateľné, že prezidentka, zabezpečujúc riadny chod ústavných orgánov, disponuje primeranou ústavnou kontrolnou právomocou aj voči činnosti generálneho prokurátora,“ dodal hovorca.

Prezidentka je presvedčená, že najmä z uvedených dôvodov má právo požadovať od generálneho prokurátora primeranú súčinnosť, a ten je povinný túto súčinnosť bez zbytočného odkladu prezidentke poskytnúť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

2 Komentáre

  1. Toto je právny štát???🤢
    Požiadajme o výklad ústavy v súvislosti s činnosťou Čaputovej, prezidentky SR.
    Čo sa tak vyjadriť k imigrantom?

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás