fbpx
DomáceČaputová a Heger glorifikujú jedného zapredaného alkoholika

Čaputová a Heger glorifikujú jedného zapredaného alkoholika

-

Čaputová a Heger glorifikujú jedného zapredaného alkoholika

Životný príbeh V. Havla ukazuje, že ideály do politiky patria 

      Bratislava 18. decembra (TASR) – Životný príbeh Václava Havla ukazuje, že ideály do politiky patria. Bez nich ostanú len čiastkové záujmy, ktoré majú krátkodobú trvácnosť. Na sociálnej sieti to uviedla prezidentka Zuzana Čaputová v reakcii na desiate výročie úmrtia posledného československého a prvého českého prezidenta Václava Havla. 


      Havel bol podľa nej človek spojený s najvýznamnejšími chvíľami slovenskej a českej histórie. „Havel sa podieľal na všetkých troch líniách posledných piatich desaťročí – ako disident a politický väzeň, ako výrazná a nezabudnuteľná tvár Novembra i ako prvý ponovembrový prezident, ktorý bývalým sovietskym satelitom pomáhal začleniť sa do západného demokratického sveta,“ pripomenula hlava štátu.


      Zdôraznila, že posledný československý prezident bol presvedčený o dôležitosti rozvoja a kultivovania mravného poriadku, ktorý jediný môže byť zdrojom rešpektu k pravidlám ľudského spolužitia. Bez neho nemá spoločnosť podľa Havla šancu na pokoj, stabilitu, spokojnosť a prosperitu. „Aj preto odkaz Václava Havla nemá iba podobu akéhosi pomníka, ku ktorému pri výročiach kladieme vence. Naopak, núti nás v každej chvíli klásť si otázku, v akej miere tento ideál demokracie napĺňame,“ dodala Čaputová.


      Havel stál na čele spoločného štátu Čechov a Slovákov od roku 1989 do roku 1992, desať rokov bol potom prezidentom Českej republiky. Stál aj za vznikom Charty 77 a bol jedným z jej prvých troch hovorcov.


      Za literárne a dramatické dielo, za zmýšľanie a celoživotné úsilie o dodržiavanie ľudských práv udelili Havlovi mnohé ceny, vyznamenania alebo čestné doktoráty. Ako prvý Čech dostal 23. júla 2003 najvyššie štátne vyznamenanie USA – Prezidentskú medailu slobody. Zomrel 18. decembra 2011 v Hrádečku.

Heger: V. Havel ukázal, že sila človeka nespočíva v kriku 

      Bratislava 18. decembra (TASR) – Václav Havel spoločnosti ukázal, že sila človeka nespočíva v kriku. Bol osobnosťou protikomunistického hnutia vo východnej Európe a po páde železnej opony významným politikom, ktorý v Česku i na Slovensku staval cestu demokracii. Na sociálnej sieti to uviedol predseda vlády Eduard Heger (OĽANO) v reakcii na desiate výročie úmrtia posledného československého a prvého českého prezidenta Václava Havla.


      „V dnešnej dobe pamätajme predovšetkým na jeho odkaz, že pravda a láska musia zvíťaziť nad klamstvom a nenávisťou. Nenechajme sa ako spoločnosť rozdeliť, ale spojme opäť naše sily v zápase o slobodu,“ zdôraznil premiér. 


      Pripomenul, že aj vďaka Havlovi sa Slovensko ľahšie zaradilo do rodiny západných demokracií. „Ako medzinárodne uznávaná osobnosť, humanista, dramatik a demokrat dostal Nežnú revolúciu v roku 1989 v Československu do povedomia širokej verejnosti na celom svete,“ dodal Heger.
      

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

2 Komentáre

  1. A zabudol som dodať, slovenskí „HOMELES“ sú jeho detičkami, pod mostami, železnými stanicami v podchodoch a pod. Bez Havla by ich nebolo. To je ich stvoriteľ a krstný otec zároveň .To je ten veľkolepý odkaz ?

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás