fbpx
- Reklama -
NázoryČakajte opakované lockdowny, dnešné opatrenia sú iba taký mačkopes

Čakajte opakované lockdowny, dnešné opatrenia sú iba taký mačkopes

-

Čakajte opakované lockdowny, dnešné opatrenia sú iba taký mačkopes

Lockdown tu mal byť už minulý týždeň! Vtedy sa spravil politický kompromis, ktorý nepostačuje, a zbytočne sme ním stratili čas. Skonštatoval to pre Hospodárske Noviny bývalý šéf Inštitútu zdravotnej politiky rezortu zdravotníctva Martin Smatana.

Potrebujeme lockdown bez výnimiek a kompromisov

Podľa Smatanu potrebujeme tvrdý lockdown. Zo skúseností z predchádzajúcich vĺn vieme, že ak nechceme, aby sa lockdown ťahal, musí byť prísny. Bez výnimiek či kompromisov a platný pre všetkých, aby sa dal ľahko kontrolovať. 

„No opatrenia schválené v stredu vládou sú taký mačkopes. Znova, podobne ako pred poslednými Vianocami, sa nevyhovelo odborníkom a našiel sa politický kompromis. Vírus kompromisy však nerobí,“ upozorňuje odborník.

Školy sa mali zavrieť

- reklama -

Čo teraz potrebujeme je prudko znížiť mobilitu, a tým aj šírenie vírusu. „Čím viac výnimiek, tým väčšia mobilita a slabšia odkontrolovanosť opatrení,“ varuje Smatana. Podľa neho sa počas samotného lockdownu mali zavrieť aj školy.

„Ak sa pozrieme, ktoré vekové skupiny tvoria našich pozitívnych, tak sú to primárne študenti a ich rodičia. Áno, deti fungujú ako vektor šírenia škola – domácnosť – práca – priatelia a tak ďalej. Naše deti boli taktiež pomerne nepremorené, lebo v predchádzajúcej vlne boli veľa mesiacov zatvorené doma, čiže neboli tak vystavované vírusu ako v mnohých iných krajinách. To môže celý proces jemne zrýchľovať,“ konštatuje odborník.

Opatrenia sú demotivačné

Ako ešte väčší problém však vníma to, že spôsob akým sa odprezentovali a nastavili opatrenia pôsobí demotivačne pre tých, ktorí sa ešte očkoval nedali. Pokiaľ sa nenavýši miera zaočkovanosti, tak sa podľa Smatanu po ukončení lockdownu covid znova začne šíriť a plniť nemocnice a my sa budeme premorovať a zatvárať v pravidelných cykloch.

Čo príde ďalej?

To si Smatana netrúfa odhadnúť. Mutácií koronavírusu je mnoho, to, čo máme teraz, je zatiaľ to najhoršie, čo sa po svete vygenerovalo.

„Slovensko by teoreticky zvládlo aj vírus s ešte vyšším reprodukčným číslom, ak by sme mali dostatočný počet ľudí zaočkovaných alebo s imunitou po prekonaní. Verím, že sa nám podarí doočkovať populáciu, a tým sa najlepšie pripravíme na prípadné ďalšie vlny,“ uzavrel Smatana.

Autor článku: Diana Zaťková. Článok vyšiel na: www.hlavnydennik.sk

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

Vážení priaznivci Veci Verejných

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu.

Vo Veciach verejných stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme onedlho.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity.

Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať Veci verejné.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..

Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

 

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás