fbpx
- Reklama -
RecenzieByung-Chul Han: Vyhořelá společnost

Byung-Chul Han: Vyhořelá společnost

-

Byung-Chul Han: Vyhořelá společnost

Rodák zo Soulu už dnes patrí medzi renomovaných filozofov a kulturológov. Od 80. rokov žije v Nemecku, kde prednášal filozofiu a kultúrne štúdiá. Je autorom dvadsiatky kníh.

- reklama -

Predkladané dielo sa venuje vplyvu socioekonomického prostredia na ľudský spôsob vnímania samých seba i spoločnosti. Pozostáva z piatich, už predtým vydaných esejí. V „Spoločnosti únavy“ a „Vyhorenej spoločnosti“ sa zaoberá javom, ktorý nazýva „nadbytok pozitivity“. Ďalej sa v texte „Spoločnosť transparentnosti“ zameriava na bezprecedentnú stratu súkromia a dôvery, spôsobenú všadeprítomnými spoločenskými tlakmi, požadujúcimi transparentnosť ako novú formu konformity.

Esej „V digitálnom roji“ zas reflektuje účinky novej éry „digitálneho človeka“ na ľudskú kultúru, vrátane čoraz komplikovanejších možností na realizáciu zásadnejších celospoločenských a politických zmien. Akonečne, v „Agónii Eróta“ autor analyzuje príčiny ústupu od tradičných predstáv o láske ako životodarnom spojení s “druhým”-“radikálne iným” a poklesu dôležitosti autentických erotických prežitkov, pričom tieto fenomény kladie do súvisu s nárastom narcizmu.

Nárast psychických problémov (poruchy pozornosti, depresie, hyperaktivita, syndróm vyhorenia) považuje za dôsledok súčasnej uponáhľanej doby. Konzum, dôraz na výkon, informačná presýtenosť, strata súkromia, ale aj nové formy práce, budiace zdanie vyššej miery slobody (fenomén freelancerov), konštruujú novú podobu násilia voči sebe samým. Svet individuálnej sebarealizácie, v ktorom panuje extrémny imperatív „neexistencie nemožného“, často napokon vedie práve k opačnému extrému – k strate viery v „existenciu možného“.

Hybné sily v pozadí kapitalizmu sa depersonifikujú, Foucaultom definovaný spoločenský dozorca sa stráca a funkciu disciplinácie namiesto neho preberá samotný pracujúci človek – sloboda sa tak mení na nutkavú túžbu maximalizovať výkon. Z človeka-mikropodnikateľa, ktorý sa musí neustále predávať, sa tak stáva „samo-vykorisťovateľ“…

Neoliberálna spoločnosť redukuje ľudí na subjekty výkonu s jediným cieľom – prostredníctvom zvýšenej produktivity optimalizovať ekonomické ukazovatele a zvýšiť akumuláciu kapitálu. Predstava človeka ako mnohovrstevnej, komplexnej bytosti s mnohorakými potrebami tak zoči-voči tejto realite kolabuje – ostáva len Homo economicus, samoúčelne naháňajúci mrkvu na chrbte osla. Dôraz na efektivitu sa stal všadeprítomnou mantrou a “pozitívne myslenie” povinnou výbavou dnešných dní. Celé regály kníhkupectiev bezostyšne zapĺňa braková motivačná literatúra, pod vplyvom ktorej nakoniec aj bežný človek hľadá univerzálny liek na všetky svoje starosti vo vlastnej “seba-optimalizácii” a workoholizme.

Prísne redukcionistická a de facto asketická logika neskorej kapitalistickej spoločnosti nás už natoľko pohltila, že sotva dokážeme myslieť inak. Prvým krokom, ktorý nám umožní pochopiť súvislosti a učiniť nápravu aspoň vo svojom osobnom živote, môže byť aj táto prenikavá štúdia neodškriepiteľnej previazanosti medzi spoločensko-ekonomickým prostredím a človekom. Veľkým plusom je aj pečať, ktorú na diele zanechala osobnosť samotného autora – na rozdiel od mnohých iných filozofických publikácií totiž z tejto knižky priam sála ľudskosť.

Autor: Tomáš Bóka

spot_imgspot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

1 COMMENT

  1. Veľmi zaujímavé a podnetné postrehy, ktoré dopĺňajú predstavu, ako a kde vznikla ideológia „progresivistov“ a akým tlakom temer v zmysle diamantového zrodu čelí dnešný pracujúci. Preklad Tomáša Boka ma veľmi priaznivo prekvapil – takého som ho nepoznal.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás