Siedmi, ôsmi a deviaty január priniesli ďalšie zaujímavé výročia osobností, ktorých význam stojí za pripomenutie.
Siedmeho januára vietnamské vojská dobyli hlavné mesto Kambodže Phnom Pénh a zosadili vládu Červených Kmérov na čele s Pol Potom a v tento istý deň, v inom storočí, Galileo Galilei po prvýkrát použil ďalekohľad pre astronomické pozorovanie a objavil štyri najväčšie mesiace Jupitera. Narodil Nicholas Kim Coppola, známy ako Nicolas Cage, držitel Oscara za najlepší mužský herecký výkon romantickej dráme Leaving Las Vegas. Narodil sa tiež český spisovateľ, autor komédie Saturnin, Zdeněk Jiroutka, slovenský herec Zoro Laurinc.
Narodeniny tiež slávi Zoro Záhon, slovenský režisér. Pre zaujímavosť Zoro Záhon vystúpil na jednej z akcií DAV DVA, kde predstavil osobne svoj film Poéma o svedomí. Žiaľ, záznam z tohto podujatia zanikol spolu s celým Youtube profilom Občianskej televízie.
V tento deň zomrel jeden z najvýznamnejších vedcov celých ľudských dejín Nicola Tesla. Jeho patenty a teoretická práca formovali základ moderných systémov na striedavý prúd (elektrická energia), vrátane polyfázových energeticko-distribučných systémov a motorov na striedavý prúd, ktoré umožnili začiatok etapy zvanej Druhá priemyselná revolúcia. Známy je tiež vďaka svojim príspevkom k fyzike elektriny a magnetizmu koncom 19. a začiatkom 20. storočia, bol vynálezcom rádia.
8. január je významným dňom pre Kubu nakoľko v tento deň Fidel Castro dobyl Santiago de Cuba. Z významných hudobníkov, ktorí sa narodili v tento deň možno spomenúť Davida Bowieho, ktorý sa preslávil najmä v 70. rokoch ako „hudobný chameleón“, autor diela o Ziggym Stardustovi či známej skladby o Majorovi Tomovi, ale aj gitarista hudobnej skupiny The Doors, Robby Krieger, autor hitu Light My Fire.
Narodil sa tiež Pavel Koyš, slovenský básnik, redaktor a v rokoch 1988 – 1989 minister kultúry. Z významných úmrtí treba určite spomenúť cestovateľa a benátskeho kupca Marca Pola, astronóma a filozofa, fyzika, matematika Galilea Galilei a napokon aj prekliateho básnika Paula Verlaina.
Narodil sa tiež Stephen Hawking, britský matematik a teoretický fyzik. Bol jeden z popredných svetových teoretických fyzikov. Počet jeho vedeckých publikácií sa blíži k 200 a vyznačujú sa tým, že napriek tomu, že sú príkladnými vedeckými odbornými dielami, sú čiastočne aj populárno-náučné, teda zrozumiteľné i nie úplne zasvätenému čitateľovi, a aj tak nestrácajú svoju odbornosť. Jeho dve knihy Stručná história času prepracovaná do diela Ešte stručnejšia história času a Vesmír v orechovej škrupinke sa stali populárnymi na celom svete a dnes patria ku klasickým bestsellerom. V roku 2014 o ňom bol britským režisérom Jamesem Marshem natočený životopisný snímek Teorie všeho.
Dnešný deň, teda deviaty január, sa narodili hudobnící ako Joan Baezová a gitarista The Yardbirds, no predovšetkým Led Zeppelin, Jimmy Page. Joan Baezová verejne vystupuje už viac ako 50 rokov, vydala 30 albumov, nahrala piesne v najmenej ôsmich jazykoch. Vďaka politickým songom so sociálnym podtónom sa stala ikonou kontrakultúry 60. rokov.
Jimmy Page patrí vôbec k najtalentovanejším gitaristom sveta. Svoju kariéru začal ako štúdiový hudobník v Londýne. V rokoch 1966 – 1968 bol členom skupiny The Yardbirds. V roku 1968 sa stal zakladateľom rockovej skupiny Led Zeppelin. V roku 2003 ho magazín Rolling Stone zaradil na 9. miesto v „Stovke najlepších gitaristov všetkých čias“. Bol dvakrát uvedený do Rockandrollovej siene slávy, a to ako člen skupín The Yardbirds aj Led Zeppelin. Vypočujte si jeho duet s gitaristom Jeffom Beckom a ukážku z tvorby Led Zeppelin.
Narodil sa tiež spisovateľ Karel Čapek, prozaik, dramatik, novinár, filmový scenárista, libretista, básnik a prekladateľ, literárny, divadelný a výtvarný kritik, estetik a filozof. V ranej tvorbe vychádzal z podnetov českej predvojnovej moderny a nových európskych umeleckých smerov (Božie muky, Trápne poviedky, preklady básní Francúzska poézia novej doby, dráma Lúpežník). Vedomie zneužitia techniky a vedy v 1. svetovej vojne proti základným hodnotám ľudskej existencie, nedôvera k jednoznačným filozofickým a politickým koncepciám a odmietnutie radikálnych zásahov odľudštenej štátnej moci do zákonov prírody a spoločnosti sa prejavili v jeho utopicko-fantastických drámach (R. U. R., Vec Makropulos), v románoch (Biela Nemoc, Vojna s Mlokmi) s prvkami science fiction (Továrna na absolutno, Krakatit) a v alegorických divadelných hrách Zo života hmyzu, Adam Stvoriteľ (obidve s bratom Josefom Čapkom).
V Paríži, roku 1908 sa narodila Simone de Beauvoirová, francúzska filozofka, spisovateľka a predstaviteľka existencializmu a manželka spisovateľa Jeana Paula Sartra. Preslávila sa svojimi negatívnymi názormi na manželstvo, popieraním tradičných hodnôt
V Dubrovníku sa narodil básnik, po ktorom je pomenované jedno z kultových bratislavských trhovísk. Ivan Gundulić (* 8. január 1589, Dubrovník, Chorvátsko – † 8. december 1638, Dubrovník) bol básnik a dramatik dubrovnického baroka 17. storočia. Celý jeho život je úzko spojený s dejinami nezávislej Dubrovníckej republiky. Popredné miesto v rámci európskej literatúry mu zabezpečil rozsiahly historicko romantický epos Osman (v 20 spevoch).
No a na záver perlička. Viete, že sa v tento narodili tak kontroverzný Richard Nixon ako aj slovenský predstaviteľ pravicového anti-fico-hejt novinárskeho prúdu Štefan Hríb?