fbpx
DomáceBoris Kollár opäť vyhlasuje ako on bojuje za každého...

Boris Kollár opäť vyhlasuje ako on bojuje za každého možného

-

Boris Kollár opäť vyhlasuje ako on bojuje za každého možného

Bratislava 22. decembra (TASR) – Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) stojí za požiadavkami Slovenskej komory zdravotníckych záchranárov (SKZZ), považuje ich za logické. Tému zlepšenia postavenia záchranárov chce otvoriť aj na koaličnej rade. Po stretnutí s predstaviteľmi záchranárov to v stredu uviedol Kollár.

„Keď som si vypočul ich požiadavky, tak stojím za nimi a ich žiadosti chápem. Mrzí ma, že 2500 ľudí nemá také postavenie ako lekári a nepostarali sme sa o nich ani platovo, ani výsluhovo, ani čo sa týka odchodu do dôchodku,“ skonštatoval Kollár. Je presvedčený, že koaliční partneri požiadavky záchranárov pochopia.

Kollár sa chce zároveň v stredu rozprávať aj s ministrom zdravotníctva Vladimírom Lengvarským (nominant OĽANO) o 350-eurových odmenách pre zdravotníkov. Tie sa však netýkajú vodičov dopravnej zdravotnej služby (DZS) a záchrannej zdravotnej služby (ZZS). „Je to hanba, že tí, ktorí sú pri pacientovi prví, nedostanú odmenu. Verím, že sa to stalo len nedopatrením,“ poukázal Kollár.

Záchranári žiadajú zvýšenie platového koeficientu. Druhou požiadavkou sú systémové zmeny, ktoré sú nevyhnutné. Treťou požiadavkou je riešenie sociálneho zabezpečenia záchranárov. „Ľudia nám odchádzajú v 55 rokoch po 40-ročnej službe s tým, že to fyzicky a psychicky nezvládajú, ale tak, že si musia hľadať novú prácu, aby prežili do dôchodku. To sa musí zastabilizovať,“ vysvetlil prezident SKZZ František Majerský. Dodal, že záchranári sú ochotní z časti požiadaviek ustúpiť, požadujú však otvorenú diskusiu.

S Majerským sa v stredu ráno stretol na Úrade vlády SR aj premiér Eduard Heger (OĽANO). „Je pre mňa nesmierne dôležité, aby mali záchranári lepšie podmienky na svoju prácu,“ uviedol predseda vlády na sociálnej sieti. S Majerským sa dohodli, že využije skúsenosti záchranárov aj pri realizácii plánu obnovy.

Záchranári chceli 14. decembra protestom upozorniť na neriešenie svojho postavenia i postavenia zdravotníkov zo strany vlády a poslancov Národnej rady SR. Na proteste zasahovala polícia, zadržala dve osoby, ktoré neskôr prepustila. Jedným z predvedených na obvodné oddelenie bol prezident SKZZ František Majerský. Protestujúci boli podľa policajtov opakovane vyzývaní policajnými hliadkami, aby sa z dôvodu vyhláseného núdzového stavu na území Slovenska nezhromažďovali.

Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) prišiel v stredu na rokovanie vládneho kabinetu. Chce presvedčiť vládnucich kolegov, aby boli ku gastrosegmentu ústretoví. Povedal to novinárom pri príchode na úrad vlády.

„Ale, samozrejme, tak, aby sme nepoškodili zdravie občanov,“ povedal predseda parlamentu.

Gastroprevádzky žiadajú, aby mohli otvoriť od soboty 25. decembra v režime OP (teda pre očkovaných a pre ľudí, ktorí ochorenie COVID-19 prekonali). Ako sa pred vládou vyjadril aj minister práce Milan Krajniak (Sme rodina), hnutie túto myšlienku podporuje, bolo by podľa neho vhodné otvoriť tieto prevádzky, kým sa na Slovensku v širšej miere nerozšíri nový variant koronavírusu omikron. Takisto podľa neho nedáva zmysel, že keď niekto odíde na lyžovačku, na Slovensku sa v reštaurácii nenaje, ale pár kilometrov za hranicami už áno.

Otvorenie reštaurácií pre očkovaných žiada aj ministerka pre investície, regionálny rozvoj a informatizáciu Veronika Remišová (Za ľudí). „Nemôžeme si dovoliť, aby sa likvidovali prevádzky,“ vyhlásila pred rokovaním vlády.

Dlhodobo túto myšlienku podporujú aj liberáli v SaS.

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO) však pred rokovaním vlády novinárom povedal, že takýto návrh sa na stredajšiu vládu predkladať nebude, bude sa to riešiť až na poobednom stretnutí.

Kollár však hovorí, že sa o tom budú baviť, takúto zmenu podľa neho nemusí nevyhnutne schvaľovať vláda, ide totiž o vyhlášku. „To vie riešiť minister samostatne,“ poznamenal predseda parlamentu.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás