NázoryBOMBA! HN: Kajúcnik Imrecze prekvapujúco prehovoril o Kiskovi. Prezident...

BOMBA! HN: Kajúcnik Imrecze prekvapujúco prehovoril o Kiskovi. Prezident ho zavolal do paláca, aby riešili kauzu jeho firmy

-

BOMBA! HN: Kajúcnik Imrecze prekvapujúco prehovoril o Kiskovi. Prezident ho zavolal do paláca, aby riešili kauzu jeho firmy

Bývalý šéf finančnej správy vypovedal v kauze zločineckej skupiny, v ktorej sú zaradení aj Robert Fico a Robert Kaliňák.


Imrecze sa vyjadril aj ku konaniu Andreja Kisku, ktorý si ho kvôli prípadu ohľadom firmy KTAG zavolal do prezidentského paláca.


Stretnutí bolo niekoľko a zúčastniť sa ich mala aj daňová poradkyňa Renáta Bláhová.

Nielen Robert Fico a Robert Kaliňák sa počas výkonu funkcíí premiéra a ministra vnútra zaujímali o daňovú kauzu spoločnosti KTAG blízku exprezidentovi Andrejovi Kiskovi.


Pohľad zodpovedných štátnych úradníkov na delikt, ktorého sa mala spoločnosť dopustiť v rokoch 2013 a 2014 sa snažila v minulosti ovplyvniť aj samotná hlava štátu.


Andrej Kiska tak mal robiť priamo v prezidentskom paláci aj za účasti svojej vtedajšej daňovej poradkyne Renáty Bláhovej, ktorá dnes zastáva post predsedníčky Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

Svedok Imrecze

Podľa zistení HN mal o tom v najnovšej výpovedi pred vyšetrovateľom Národnej kriminálnej agentúry prehovoriť bývalý šéf Finančnej správy František Imrecze. Ako svedok bol začiatkom mája predvolaný na výsluch v prípade založenia a zosnovania zločineckej skupiny.


Jej najvyššie postavenými členmi mali byť práve Fico a Kaliňák, ktorí sú tiež obvinení zo zločinu ohrozenia bankového, poštového, telekomunikačného a daňového tajomstva. Spolu s nimi i policajný exprezident Tibor Gašpar a nitriansky podnikateľ Norbert Bödör.


Všetci menovaní sa v minulosti údajne nezákonným spôsobom dostali k citlivým informáciám, ktoré súviseli s podnikateľskými aktivitami Andreja Kisku ako i vtedajšieho lídra opozície Igora Matoviča. Tie následne zneužili na ich diskreditáciu.

Spontánne vyjadrenie


Imrecze je v tomto trestnom konaní svedkom. Počas výpovede údajne potvrdil doteraz zverejnené informácie o nekalej činnosti uvedenej skupiny v danej veci. Prekvapil však aj spontánnym vyjadrením na adresu bývalého prezidenta Slovenskej republiky Andreja Kisku, ktorý v prípade zločineckej skupiny okolo Fica a Kaliňáka vystupuje ako poškodený.
„V celkovom kontexte súvisiacom s daňovým deliktom spoločnosti KTAG považujem za dôležité uviesť aj ďalšie udalosti a konanie z pozície vrcholových predstaviteľov štátu, ktoré ja som vnímal ako konanie za hranou,“ uviedol Imrecze pred vyšetrovateľom.

Stretnutia u prezidenta republiky


V tejto súvislosti si vraj pamätá dve stretnutia, ktoré ako šéf finančnej správy absolvoval s vtedajším prezidentom republiky. Priamo v jeho sídle ich iniciovala kancelária hlava štátu. Imrecze sa vraj na toto stretnutie tešil.

Očakával totiž, že Kiskovi bude vysvetľovať aktuality týkajúce sa portálu finančnej správy ako i zmeny v procese preclievania tovaru dovezeného z tretích krajín fyzickými osobami, keďže sa v tejto oblasti menila európska legislatíva. Nič z toho však prezidenta nezaujímalo.


„Prijal ma v miestnosti, kde prijímal návštevy. Pokiaľ sa dobre pamätám, už na prvom stretnutí sa zúčastnil riaditeľ komunikačného odboru prezidenta Roman Krpelan. Hneď potom, ako ma pán prezident privítal, tak sa ma spýtal, či mi bude vadiť, ak sa tohto stretnutia zúčastní aj jeho daňová poradkyňa Renáta Bláhová,“ opísal Imrecze počas výpovede.


Na otázku hlavy štátu vraj reagoval slovami, že mu to prekážať nebude. Následne mala Bláhová vyjsť z vedľajšej kancelárie. „Pochopil som, že o portáli Finančnej správy sa asi rozprávať nebudeme,“ priblížil exšéf finančnej správy svoje vtedajšie pocity.

Rozdielne názory


Bláhová počas debaty z pozície poradkyne spoločnosti KTAG údajne vysvetľovala svoj postoj a vnímanie deliktu tejto firmy, na čo Imrecze podľa vlastných slov nevedel reagovať, keďže nepoznal detaily prípadu. Preto navrhol, že sa o téme môžu podrobnejšie porozprávať inokedy, aj za prítomnosti Lenky Wittenbergerovej, vtedajšej generálnej riaditeľky daňovej sekcie na finančnej správe.


Aj toto stretnutie sa uskutočnilo v prezidentskom paláci. „V jeho úvode pán Kiska povedal slová, vyjasnite si to a následne odišiel, ale Roman Krpelan zostal,“ priblížil Imrecze vyšetrovateľovi s tým, že Renáta Bláhová sa ich následne snažila presvedčiť, že spoločnosť KTAG si uplatnila náklady súvisiace s financovaním prezidentskej kampane Andreja Kisku v súlade so zákonom. Uviesť tiež mala, že meno Andreja Kisku je tak marketingovo hodnotné, že jeho využitie pomohlo firme zvýšiť výnosy.

„Lenka Wittenbergerová a ja sme sme prezentovali, že Daňový úrad Prešov a ani Finančná správa to rozhodne takto nevyhodnotili,“ vysvetľoval Imrezce počas výpovede.


Pokračoval, že nakoľko sa ani na tomto stretnutí nepodarilo zosúladiť rozdielne názory na daný problém, pozval Renátu Bláhovú na rokovanie priamo do budovy finančnej správy na Mierovej ulici v Bratislave. Okrem neho, Wittenbergerovej a Bláhovej sa ho mali zúčastniť aj ďalší dvaja zamestnanci.


Konanie na hrane


„Toto už bolo štandardným stretnutím zástupcov Finančnej správy s konkrétnym daňovým poradcom. Čo nepovažujem za štandardné boli stretnutia u prezidenta republiky. Toto konanie som považoval za hranou, lebo som to vnímal ako snahu Andreja Kisku ovplyvniť pohľad Finančnej správy na daňový delikt spoločnosti KTAG,“ vyjadril sa Imrecze počas výpovede.


Vysvetlil tiež, prečo sa rozhodol o stretnutiach s vtedajším prezidentom prehovoriť. „Tak ako o nich vypovedám dnes, som doteraz nevypovedal, pretože som si na to spomenul až v súčasnom období po masívnej medializácii kauzy súvisiacej so spoločnosťou KTAG,” uzavrel tému Imrecze.


Tajná nahrávka


Čo presne mal na mysli pod pojmom medializácia kauzy nevedno, faktom však je, že napríklad týždenník Plus 7 dní v uplynulých dňoch opätovne upozornil na nahrávku, ktorú pôvodne zverejnil vlani v lete. Išlo o tajne natočený materiál, ktorého hlavnými aktérmi boli František Imrecze a dnes už bývalý šéf Národnej kriminálnej agentúry Branislav Zurian.


Okrem údajného úplatku vo výške 100-tisíc eur, ktoré mal v minulosti dostať súčasný minister vnútra Roman Mikulec, sa spolu rozprávali aj o konaní Andreja Kisku a Renáty Bláhovej v kauze firmy KTAG. Jej hodnovernosť Imrezce svojou najnovšou výpoveďou potvrdil.


Odpovediam sa vyhla


V tejto súvislosti HN oslovili aj Petra Kubinu, advokáta Andreja Kisku s otázkami týkajúcimi sa jeho stretnutí s Františkom Imreczem. Odpovede do uzávierky neprišli. Zareagovala však súčasná predsedníčka Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou a bývalá Kiskova daňová poradkyňa Renáta Bláhová.
Na otázky ohľadom počtu stretnutí s Imreczem, ich obsahu a či to nepovažovala za možné ovplyvňovanie vedúcich predstaviteľov finančnej správy zaslala stanovisko, podľa ktorého bola v roku 2019 oslovená kanceláriou Dentons, aby spolupracovala ako daňový expert v záverečnej fáze daňového sporu spoločnosti KTAG s Finančnou správou.


„V uvedenom medializovanom spore je nevyhnutné mať na zreteli, že išlo a stále ide o celospoločensky dôležitý precedens pre iné podnikateľské subjekty, v ktorom nešlo o fiktívne alebo nadhodnotené plnenia. Ak sa v prípade daňovníka KTAG, ktorý má nízky rizikový profil, štátu nespôsobil žiadnu finančnú ujmu a poskytol správcovi dane aj orgánom činným v trestnom konaní maximálnu možnú súčinnosť, vznieslo obvinenie konateľa, ide o nezanedbateľný účinok na tisíce obdobných podnikateľských subjektov, a následne na povinnosť štátu zabezpečiť základnú daňovú spravodlivosť,“ napísala Bláhová v stanovisku, v ktorom sa ale vyhla odpovediam na položené otázky. Nereagovala napríklad na otázku ohľadom jej stretnutia v prezidentskom paláci.


Obžalovaný exprezident


Samotná kauza okolo KTAG sa týka financovania predvolebnej kampane Andreja Kisku, ktorý si v rokoch 2013 a 2014 ako uchádzač o post hlavy štátu nechal platiť časť predvolebnej kampane práve touto svojou firmou. Spoločnosť si výdavky následne zaúčtovala do nákladov a od štátu si vypýtala vratku vo výške takmer 150-tisíc eur. Prípad sa už dostal pred súd, pričom Andrej Kiska je obžalovaný z pokračovacieho zločinu daňového podvodu.

Zdroj: hnonline.sk

Podporte nezávislé spravodajstvo a pomôžte zvýšiť pluralitu médii na Slovensku. Spravodajský portál Veci Verejné prináša overené agentúrne správy a vlastné komentáre naších autorov.

Podporiť nás môžete jednoduchou formou cez platobnú bránu buď pravidelnou mesačnou sumou alebo jednorázovým príspevkom.

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora


Alebo prevodom na náš účet: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

Newsletter - Veci verejné

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

2 Komentáre

  1. Co na to Heger, Matovic, Mikulec,Prezidentka? nikto nic? toto sa nekomentuje, kde su ostatne media.Ludia nie su ovce, dobre vedia co robite.

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás