NázoryBleskovo vyriešený prípad je vo finále: Z účasti na...

Bleskovo vyriešený prípad je vo finále: Z účasti na vraždách v koncentračnom tábore počas druhej svetovej vojny obvinili 98-ročného muža

-

Bleskovo vyriešený prípad je vo finále: Z účasti na vraždách v koncentračnom tábore počas druhej svetovej vojny obvinili 98-ročného muža

BERLÍN 1. septembra (SITA/AP) – V Nemecku obvinili 98-ročného muža z účasti na vraždách v nacistickom koncentračnom tábore Sachsenhausen v rokoch 1943 až 1945. Ako v piatok uviedla nemecká prokuratúra, muž v tábore pracoval ako dozorca. Nemecký občan, obyvateľ okresu Main-Kinzig neďaleko Frankfurtu nad Mohanom, je obvinený z toho, že „podporoval kruté zabíjanie tisícok väzňov ako člen stráže SS“, uviedla vo vyhlásení prokuratúra v Giessene.

Meno podozrivého nezverejnili, no obžalovaný je z viac ako 3 300 prípadov spoluúčasti na vraždách v období od júla 1943 do februára 1945. Obžaloba bola podaná na štátny súd v Hanau, ktorý teraz bude musieť rozhodnúť, či z prípadu bude súdny proces. Ak sa tak stane, bude súdený podľa práva mladistvých, pričom sa zohľadní jeho vek v čase údajných trestných činov.

Prokuratúra uviedla, že z posudku znalca z oblasti psychiatrie z októbra minulého roka vyplýva, že podozrivý je spôsobilý postaviť sa pred súd aspoň v obmedzenom rozsahu.

V Nemecku platí právny precedens, že každého, kto pomáhal pri fungovaní akéhokoľvek nacistického tábora, môžu stíhať ako spoluvinníka vrážd, ktoré tam spáchali a to i bez dôkazov o účasti na zabíjaní. Obvinenia z vraždy a spoluúčasti na vražde nepodliehajú podľa nemeckého práva premlčacej lehote.

V rokoch 1936 až 1945 bolo v Sachsenhausene, severne od Berlína, zadržiavaných viac ako 200-tisíc ľudí. Desaťtisíce ľudí zomreli na hlad, choroby, nútené práce, počas lekárskych experimentov či počas vyhladzovacích operácií SS vrátane streľby, obesenia a zatvárania v plynových komorách.

Presné čísla zabitých sa líšia, pričom vyššie odhady sa pohybujú okolo čísla 100-tisíc. Vedci však tvrdia, že počty 40 až 50-tisíc sú pravdepodobne presnejšie.

Podporte spravodajský portál Veci Verejné prevodom na náš účet:

SK72 8330 0000 0028 0108 6712

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

3 Komentáre

  1. Teraz si predstavme, že o štyridsať rokov budeme riešiť všetkých súčasných bacharov z väznice kde zomrel Lúčanský.

    Aký vedci? Už povolili skúmať nemecké zločiny vedeckou metódou?

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás