fbpx
ZahraničnéAP: V Srbsku ľudia silvestrovali ako pred pandémiou

AP: V Srbsku ľudia silvestrovali ako pred pandémiou

-

AP: V Srbsku ľudia silvestrovali ako pred pandémiou

Belehrad 31. decembra (TASR) – Bujaré silvestrovské oslavy sa konajú v Belehrade a na ďalších miestach v Srbsku, kde na rozdiel od iných európskych krajín úrady povolili masové zhromaždenia napriek šíreniu sa koronavírusového variantu omikron. Informovala o tom agentúra AP, ktorá silvestrovanie v Srbsku prirovnala k situácii pred vypuknutím pandémie.


      Davy ľudí sa zhromaždili na koncerte v centre Belehradu, kde sa o polnoci očakáva ohňostroj a svetelná šou na sklenenom mrakodrape, ktorý AP označuje za symbol pravicovo-populistickej vlády v Srbsku.


      Keďže ceny v srbských nočných kluboch a baroch sú pomerne nízke, Belehrad láka predovšetkým mládež, a to aj z okolitých krajín. Srbská štátna televízia RTS informovala, že na sviatky prišlo do Belehradu zhruba 100.000 návštevníkov, ktorí zaplnili hotely a iné ubytovacie zariadenia. Reštaurácie a bary na Silvestra praskajú vo švíkoch.


      Ako pokračuje AP, srbská vláda odignorovala varovania odborníkov pred organizovaním masových podujatí v čase šírenia sa omikronu v Európe. Epidemiológ Zoran Radovanovič sa obáva tisícok nových prípadov nákazy po sviatkoch. Vládu za neochotu obmedziť verejné zhromaždenia obvinil z „úkladnej masovej vraždy“.


      Mesto Belehrad pre účastníkov silvestrovských osláv zabezpečilo 50.000 rúšok, dezinfekciu a testovanie na prítomnosť koronavírusu pomocou rýchlotestov. 


      V baroch a reštauráciách v Srbsku sú povinné covidpasy, avšak iba večer. Na podujatiach v exteriéri sa nevyžadujú vôbec.


      Sedemmiliónové Srbsko od začiatku pandémie zaznamenalo 1,3 milióna prípadov nákazy koronavírusom a 12.700 súvisiacich úmrtí. 

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás