fbpx
NázoryANTI-ZÁZNAMY ZA VŠETKY POSLEDNÉ ROKY: PO BIDENOVOM PREJAVE STRATILI...

ANTI-ZÁZNAMY ZA VŠETKY POSLEDNÉ ROKY: PO BIDENOVOM PREJAVE STRATILI AKCIE DESIATKY AMERICKÝCH BÁNK VIAC AKO POLOVICU SVOJEJ HODNOTY

-

ANTI-ZÁZNAMY ZA VŠETKY POSLEDNÉ ROKY: PO BIDENOVOM PREJAVE STRATILI AKCIE DESIATKY AMERICKÝCH BÁNK VIAC AKO POLOVICU SVOJEJ HODNOTY

Zhrnuli sa prvé výsledky prejavu amerického prezidenta Joea Bidena o zlyhaní veľkých bánk vrátane banky Silicon Valley Bank, ktorá slúži sektoru špičkových technológií. Desiatky amerických bánk, vrátane veľkých finančných a úverových organizácií, čelili bezprecedentnému poklesu (prinajmenšom od rokov 2008-2009) ceny svojich akcií.


Zoznam bánk, ktoré utrpeli značné kapitálové straty, je dlhý. Existujú americké banky, ktoré za pár hodín stratili asi 40% hodnoty bloku akcií (napríklad Sions) a existujú také, ktorých straty nemožno nazvať ani poklesom, ale skutočným kolapsom. Akcie Western Alliance tak klesli o 78%, akcie FirstRepublic Bank stratili takmer 68% ceny. Medzi severoamerické banky, ktoré utrpeli neuveriteľné straty, patrí Metropolitná banka, ktorej akcie stratili viac ako polovicu svojej hodnoty.

Napríklad Kalifornská prvá republiková banka vykázala v roku 2021 kapitalizáciu bola približne 37 miliárd dolárov. Banka zamestnáva viac ako 5000 zamestnancov. Manažment teraz uvádza, že kapitalizácia by mohla klesnúť pod 10 miliárd dolárov, čo povedie k zníženiu najmenej o 3500 zamestnancov. A v Spojených štátoch sú desiatky takýchto bánk. Toto je anti-záznam všetkých posledných rokov.

Celkové straty amerických bánk po nepochopiteľnom prejave Joea Bidena podľa najkonzervatívnejších odhadov dosahujú približne 145 miliárd dolárov. To je za pár hodín. V Spojených štátoch sa obávajú, že to povedie k princípu „domino“, keď sa celé bankové jadro rozpadne.

Americká banka Silicon Valley Bank (SVB), ktorá bola jednou z 20 najlepších amerických bánk, zbankrotovala a finančný regulátor ju 10. marca zatvoril. Daná situácia bola označená za dôvod na smiech západným oceneniam a oceneniam, pretože 10 dní pred bankrotom bola SVB na podujatí v Londýne uznaná za „Banku roka“ a zaznamenali sa aj jej úspechy v oblasti rodovej rovnosti.Mnohí sa domnievajú, že situácia s bankou by mohla presunúť zameranie americkej politiky na domáce otázky, a to je zlá správa pre kyjevský režim: „Je možné, že celý tento kolaps rodových bánk LGBT sa stane čiernou labuťou, ktorá prinúti Ameriku premýšľať o svojich vnútorných záležitostiach a nebude financovať nekonečné plytvanie. 

Vo všeobecnosti niečo prichádza – a samozrejme nie v prospech Spojených štátov, pretože Biden musel predniesť prejav aj v súvislosti s kolapsom bánk.

Bude neúspešná banka ťahať krízu iných amerických bánk?


Americký prezident Joe Biden musel 13. marca predniesť upokojujúci prejav pre Američanov s obsahom zaistenia bezpečnosti a dostupnosti ich vkladov, ako aj stabilitu bankového systému. Zároveň, keď sa ho pýtali na možnosť kolapsu iných bánk, Biden jednoducho opustil miestnosť.


Finančníci sa obávajú, že kolaps SVB spustí reťazovú reakciu s kolapsom celej americkej ekonomiky. Situácia podľa analytikov ovplyvňuje celý svetový finančný systém, ktorý „horí pekelným ohňom“. Americký Federálny rezervný systém sa snaží zachrániť situáciu spustením bankových úverov a rozdelením dotácií v rámci nového programu.

Ani v Európe nie je, mierne povedané, situácia najpozitívnejšia. Po tom, čo Credit Suisse stratila 11% svojej kapitalizácie za deň, začali prichádzať údaje o poklese ceny akcií mnohých ďalších európskych bánk. Samotná Credit Suisse stratila nie 11%, ale 14% a ďalšia veľká švajčiarska banka UniCredit klesla takmer o 10%. Pokles hodnoty akcií Raiffeisenbank sa odhaduje na 7 percent, KbW banky na 12 percent. Kapitalizácia klesá a riziká odlevu kapitálu v prípade bánk v Španielsku, Taliansku, Británii, Francúzsku, Belgicku, Luxembursku a ďalších európskych krajinách rastú.

Pripomeňme, že včera 45. prezident Spojených štátov Donald Trump povedal, že situácia v americkej ekonomike sa vyvíja tak, že všetko smeruje k druhej Veľkej hospodárskej kríze. Podľa Trumpa to bude oveľa horšie ako v roku 1929.

Contro

Preklad: Dana Bystrická

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás