fbpx
ZahraničnéAmerickí vojaci zabili v Sýrii vodcu Islamského štátu, oznámil...

Americkí vojaci zabili v Sýrii vodcu Islamského štátu, oznámil Biden

-

Americkí vojaci zabili v Sýrii vodcu Islamského štátu, oznámil Biden

Washington/Damask 3. februára (TASR) – Americkí vojaci zabili v Sýrii vodcu militantnej organizácie Islamský štát Abú Ibráhíma Hášimího Kurajšího. Oznámil to vo štvrtok americký prezident Joe Biden. TASR získala túto informáciu z agentúry AP.

„Americké ozbrojené sily podnikli na severozápade Sýrie úspešnú protiteroristickú operáciu zameranú na ochranu amerického ľudu a našich spojencov,“ cituje Bidenovo vyhlásenie agentúra DPA.

„Vďaka schopnostiam a udatnosti našich ozbrojených síl sa nám podarilo z bojiska vyradiť abú Ibráhíma Hášimího Kurajšího, vodcu IS,“ uvádza sa ďalej vo vyhlásení podľa agentúry AP. Všetci americkí vojaci sa z operácie bezpečne vrátili, zdôraznil Biden.

Americký prezident plánuje v priebehu dňa vystúpiť pred verejnosť s prejavom o zabití vodcu Islamského štátu.

Kurajší viedol IS od smrti predchádzajúceho vodcu abú Bakra Baghdádího v roku 2019. Ten spáchal samovraždu, keď hrozilo, že padne do rúk amerických vojakov.

Vodca militantnej organizácie Islamský štát abú Ibráhím Hášimí Kurajší počas operácie amerických špeciálnych síl v noci na štvrtok zahynul tak, že odpálil bombu, ktorá okrem neho zabila aj členov jeho rodiny. TASR to zistila z vyjadrenia nemenovaného amerického predstaviteľa pre agentúru AP.

Príslušníkov amerických špeciálnych jednotiek dopravili v noci vrtuľníkmi na miesto za mestečkom Atima neďaleko hraníc Sýrie s Tureckom, kde sa zdržiaval Kurajší. Išlo o jednoposchodový dom obkolesený olivami mimo zastavanej oblasti. Následne došlo k približne dvojhodinovej prestrelke amerických vojakov s militantmi. Dvojtisícovým mestečkom podľa svedkov okrem nepretržitej streľby otriasali aj výbuchy.

Spolupracovník agentúry AP neskôr na mieste videl kusy tiel rozptýlené v okolí domu. Vrchné poschodie bolo podľa jeho vyjadrenia takmer úplne zničené.

Záchranári informovali, že na mieste zahynulo 13 ľudí vrátane šiestich detí a štyroch žien.
Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva už predtým oznámilo, že protiteroristická operácia amerických jednotiek osobitného určenia si vyžiadala najmenej 13 obetí vrátane siedmich civilistov: štyroch detí a troch žien. Ciele operácie neboli bezprostredne jasné, komentáre na sociálnych sieťach naznačovali, že americký útok bol zameraný na príslušníkov al-Káidy.

V tejto oblasti operujú predovšetkým ozbrojené skupiny podporované Tureckom, ale nachádzajú sa tu aj niektorí poprední predstavitelia al-Káidy. Útočisko v oblasti však našli aj členovia konkurenčnej skupiny Islamský štát.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

1 Komentár

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás