fbpx
ZahraničnéAmeričania sa rozhodli zahrať sa s ohňom a idú...

Američania sa rozhodli zahrať sa s ohňom a idú liať peniaze Taiwanu

-

Američania sa rozhodli zahrať sa s ohňom a idú liať peniaze Taiwanu

WASHINGTON 29. júla (SITA/AP) – Spojené štáty v piatok oznámili vojenskú pomoc Taiwanu za 345 miliónov dolárov. Je to prvý veľký balík administratívy prezidenta Joea Bidena, ktorý čerpá z amerických zásob a je určený na pomoc Taiwanu čeliť Číne.

Biely dom v oznámení uviedol, že balík bude zahŕňať obranu, vzdelanie a výcvik pre Taiwancov. Dvaja nemenovaní predstavitelia podľa agentúry AP uviedli, že Washington pošle prenosné systémy protivzdušnej obrany MANPADS, spravodajské a sledovacie kapacity, strelné zbrane a rakety.

Balík sa pridáva k vojenským kontraktom za takmer 19 miliárd dolárov na kúpu stíhačiek F-16 a ďalších významných zbraňových systémov, ktoré Washington schválil pre Taiwan.

Americkí zákonodarcovia tlačili na Pentagon a Biely dom, aby poslali Taiwanu zbrane. Cieľom je pomôcť mu čeliť Číne a odradiť ju od zvažovania útoku tým, že poskytne Tchaj-peju dostatok zbraní, aby sa príliš zvýšila cena prípadnej invázie.

Čínski diplomati proti kroku Washingtonu protestovali. Zástupcovia Taiwanu v USA i taiwanské ministerstvo obrany ho privítalo ako dôležitý nástroj na podporu sebaobrany ostrova a znak záväzku Spojených štátov voči taiwanskej bezpečnosti.

Taiwan a Čína sa rozdelili počas občianskej vojny v roku 1949. Peking si však nárokuje Taiwan a tvrdí, že jeho zjednotenie s Čínou sa v prípade potreby bude musieť dosiahnuť aj silou.

(1 EUR = 1,101 USD)

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

1 Komentár

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás