fbpx
- Reklama -
ROZHOVORYAj o konflikte Matoviča s Mičovským sa Michal Albert...

Aj o konflikte Matoviča s Mičovským sa Michal Albert rozprával s Richardom Takáčom

-

Aj o konflikte Matoviča s Mičovským sa Michal Albert rozprával s Richardom Takáčom

Vážení čitatelia,

neustále sa snažíme zlepšovať sa a prinášať vám čoraz väčšie množstvo kvalitnejších informácií. Prednedávnom sme pridali spravodajstvo z regiónov, od júna však pripravujeme podstatne zásadnejšiu zmenu - pravidelné podcasty na rôzne témy, ktoré sa týkajú našej spoločnosti (ekonomika, investigatíva – vyšetrovacia žurnalistika, kultúra) či aktuálne podcasty o našej spoločnosti so zaujímavými hosťami.

Bez vašej podpory to však nebude možné. Potrebujeme technicky vybudovať podcastové štúdio a vybudovať tím pravidelných spolupracovníkov, ktorí budú pre Vás podcasty pripravovať. Zvážte teda možnosť podpory našej práce podľa vašich možností, odmeníme sa Vám kvalitným a nezávislým obsahom.

Podporte nás pravidelnou čiastkou 4, 6 či 10 eur mesačne na č. účtu:


IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

S podpredsedom strany SMER-SD Richardom Takáčom sme sa rozprávali o potravinovej sebestačnosti či o plytvaní potravinami. Poslanec Národnej rady SR, ktorý pôsobí vo výbore pre pôdohospodárstvo a životné prostredie sme sa prezradil aj svoj pohľad na absenciu financií z plánu obnovy pre pôdohospodárstvo v kontexte sporu Matovič vs. Mičovský.

Ako vnímate tie informácie o tom, že sa žiadne peniaze nedostali z toho fondu obnovy do pôdohospodárstva aj v kontexte toho statusu pána Mičovského? A dá sa s tým ešte niečo urobiť, či sa dá ešte urobiť nejaká korekcia toho fondu.

Ja sa obávam, že asi sa s tým nedá nič spraviť, lebo zisťujeme, že za všetkým bol Igor Matovič, ktorý sa mstil asi, pravdepodobne, bývalému ministrovi Mičovskému. Jedna rovina je možno, že osobná, on ako človek, ako Mičovský, z hľadiska toho, že môže to byť dobrý človek. Ja ho nepoznám osobne. Ale z hľadiska ako manažéra zlyhal úplne. Ale dnes, pri jeho statuse, ktorý napísal, sme sa dozvedeli, že sa Matovič mstil a tým pádom mu nedal na Plán obnovy a odolnosti pre poľnohospodárov a potravinárov žiadne peniaze a to je veľká tragédia, lebo zase prehlbujeme financovanie pre poľnohospodárov a potravinárov a my potrebujeme zvyšovať potravinovú sebestačnosť. A v ostatných krajinách Európskej únie, vo V4, každá krajina z Plánu obnovy a odolnosti dostala milióny až miliardy pre poľnohospodárov a potravinárov. A na Slovensku máme jednu veľkú nulu, čo zase prehlbuje konkurencieschopnosť našich poľnohospodárov a znižovanie potravinovej sebestačnosti na Slovensku.

- reklama -

Práve tá potravinová sebestačnosť úzko súvisí vlastne aj so zdravím, pretože je to otázka prevencie, čo jeme. A súvisí to v podstate aj s tým COVID-om. Kedy to možno budete otvárať, čo by sa možno s tým dalo robiť, možno aj s kvalitou pôdy ako takej, lebo keby sme aj chceli obnoviť sebestačnosť, tak pôda jednak už nie je a jednak niektorá je už v zlom stave.

My máme veľmi dobré podmienky na pestovanie či už rôznych druhov ovocia, zeleniny. My si v prvom rade musíme zadefinovať ako krajina, ako Slovensko, v čom chceme byť sebestační. To znamená, že v základných komoditách: ovocie, zelenina, mäso, vajcia, mliečne výrobky, v tomto dokážeme byť sebestační. A treba nastaviť na to jednak financovanie, samozrejme, aj zo štátneho rozpočtu, treba dať viacej peňazí zo štátneho rozpočtu, lebo ja to tak poviem, že ten rožok nevie, či je opozičný, alebo koaličný. Proste, my potrebujeme mať kvalitné slovenské výrobky, lebo keď máte kvalitné výrobky, kvalitné ovocie, kvalitnú zeleninu, všetci dobre vieme, že to pomáha aj v rámci zdravotného stavu a mali sme možnosť vidieť aj pri rôznych chorobách, aj pri tej pandémii, treba jesť ovocie, zeleninu, určite je to zdravšie, ako rôzne všelijaké nezmysly.

Čo sa týka plytvania, či už potravinami, o tom sa tiež veľa hovorí, ale napríklad aj energiami, ľudskými energiami, rôznymi inými energiami, rôznymi materiálmi, napríklad, teraz sa tie tabule zväčšili, podľa mňa dosť zbytočne, lebo oni boli dosť viditeľné, tie pri vstupoch do obcí a tiež to teda zoberie aj nejakú ľudskú energiu, aj ten materiál.

Povedal by som tak, že plytvanie potravinami je určite a však vieme dobre, koľko tisíc ton sa vyhadzuje potravín a veľakrát aj takých potravín, ktoré sa reálne dajú normálne zúžitkovať, skonzumovať. A napríklad aj pri tej potravinovej sebestačnosti, keď sa bavíme o tom, že prečo by sme mali zvyšovať doma potravinovú sebestačnosť, pestovať to ovocie, zeleninu tu a nie ju dovážať, tým pádom znižujeme aj tú uhlíkovú stopu. Lebo pokiaľ ten kamión vezie, niekde z Holandska, alebo Nemecka, tie paradajky, napríklad, tak vytvorí úplne inú uhlíkovú stopu, ako keď to dopestujeme tu doma. A, samozrejme, že to ide ruka v ruke, že treba zvyšovať potravinovú sebestačnosť, treba spoločne všetko pre to robiť a, samozrejme, treba znižovať odpad vo forme toho, že neskonzumujeme rôzne potraviny. Preto vítam, možno, že aj taký krok, ktorý má ísť, že niektoré potraviny v zásade nebudú mať obmedzenie. Napríklad taká ryža, alebo, ja neviem, múka, ktorá sa nemá nejakým spôsobom ako pokaziť, vidím veľakrát nezmyselne, keď tam majú jeden – dva roky spotrebu a pritom všetci veľmi dobre vieme, že 5-6 rokov viete úplne komfortne túto ryžu zúžitkovať.

Michal Albert

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás