fbpx
- Reklama -
NázoryA je to tu. Lengvarského odborník presviedča, že povinné...

A je to tu. Lengvarského odborník presviedča, že povinné očkovanie je jediné riešenie

-

A je to tu. Lengvarského odborník presviedča, že povinné očkovanie je jediné riešenie

Odborník z IZA Martin Pavelka pokladá povinné očkovanie za jediné riešenie súčasnej situácie. Myslí si, že okrem očkovania by mali mať ľudia po návrate z dovoleniek na hraniciach pri sebe ešte aj negatívny PCR test.

Rozhovor s členom konzília odborníkov (poradný orgán ministra zdravotníctva) Martinom Pavelkom z Inštitútu zdravotných analýz MZ SR priniesol denník Postoj.

Za fašistický prístup sa nehanbí

- reklama -

„Nehanbím sa za to, že som zástanca povinného očkovania. Čas na hrajuškanie sa s dobrovoľným očkovaním už dávno prešiel. Dobrovoľne sa môžeme očkovať pri chrípke, kde nie je vysoké reprodukčné číslo. Ale ako by to vyzeralo, keby sme mali dobrovoľné očkovanie proti tetanu či obrne? Do roka máme problém obrny späť, vypukne globálna pandémia a budeme sa pozerať na milióny ochrnutých detí,“ začal zostra šírením paniky a nezmyslov. Je totiž nezmysel porovnávať očkovacie látky proti tetanu a obrne, ktoré sú tu desaťročia, s novými experimentálnymi preparátmi.

Očkovania sú podľa neho povinné z nejakého dôvodu, ktorým má byť veľmi vysoká infekčnosť. Hovorí, že ak je pravda, že reprodukčné číslo delty je šesť až sedem, tak ako to reportujú Briti, máme dočinenia s vysoko infekčným patogénom, v súvislosti s ktorým je akákoľvek pomyselná dobrovoľnosť smiešna.

Pán odborník akosi zabudol dopovedať, že infekčnosť (rýchlosť šírenia vírusu) nie je a ani nemôže byť jediným dôvodom na zavedenie povinného očkovania. Ak vírus nie je nebezpečný v zmysle, že ochorenie má len mierne príznaky, čo je aj prípad variantu delta, infekčnosť je v takom prípade málo podstatná a o povinnom očkovaní nemôže byť ani reči.

A pán odborník zabudol povedať aj to, že tieto časom neoverené vakcíny majú len podmienečné schválenie na používanie. Sú experimentálne a sme v štádiu klinickej štúdie. Čiže vo fáze masového experimentu a zo všetkých očkovaných sú dobrovoľníci a pokusné myši. Nič z toho mu však zjavne neprekáža. On má svoje vedecké (fašistické) mokré sny a potrebuje ich naplniť. A plnia sa mu zrejme aj vrecká, môže si niekto pomyslieť.

Povinné očkovanie je jediné riešenie, Kolíková na tom už pracuje

Potvrdil, že návrh právneho vysporiadania sa s povinným očkovaním rieši ministerka Kolíková už dva mesiace. Avšak celé je to pre neho skôr politický problém. Myslí si, že tu neexistuje dostatočná odvaha na to, aby sme podobný (fašistický) návrh prijali.

Tvrdí, že povinné očkovanie je čisto odborná vec, ktorá zachráni ľudské životy a vraj to hovorí z pohľadu epidemiológa, ktorého politika v tomto smere nijako nezaujíma. Tomu však môžeme veriť, ale aj nemusíme. Podobné reči mali a majú mnohí a potom sa zistí, že za tie reči majú veľmi dobre zaplatené. Odborníkom sa dnes už skrátka nedá veriť a môžu si sa za to sami. Netrpia nedostatkom odbornosti, ale trpia akútnym nedostatkom morálnej integrity.

„Buď sa budeme hrať na lockdowny, ktoré pri delte nefungujú, alebo si zahryzneme do jazyka a budeme prví, ktorí s povinným očkovaním začnú,“ vyhlásil.

Prezradil, že je to len hra, kto potiahne povrazom prvý alebo spustí domino a treba na to vraj len politickú vôľu. Pavelka tvrdí, že keď sa pýta politikov priamo, hovoria mu, že sú jednoznačne za povinné očkovanie, len sa boja tú nitku potiahnuť.

Pokračuje: „Ja inú cestu ako povinné očkovanie nevidím. Neexistuje nič iné. Keď dobrovoľné očkovanie nefunguje pri iných vysoko infekčných chorobách, nevidím magický dôvod, aby to pri delta variante koronavírusu fungovalo na inej báze. Briti sú zatiaľ jediná krajina, kde som bol pozitívne prekvapený prístupom ich ľudí k vakcínam. Každý sa tam ide dobrovoľne očkovať, nikto tam nerieši hoaxy.“

Paradoxne ďalej hovorí, že horšie ako v druhej vlne to už nebude. A to má platiť, aj keď príde nový variant, pretože rezervoár náchylných ľudí sa jednoducho vyčerpáva. Teda potvrdil, že sme do veľkej miery premorení a katastrofické scenáre nehrozia. Tak načo očkovanie?

Boja sa predstaviť aktualizovaný covid automat

Myslí si, že problémom budú školy. Preto sa pýta, prečo to neurobiť tak, že do internátov budú môcť nastúpiť výhradne len zaočkovaní. Rovnako by to podľa neho mohlo platiť pri kinách, reštauráciách či divadlách. V tejto chvíli však nedokáže povedať, či sa také opatrenie podarí presadiť, ale bol by to podľa neho ideálny scenár.

Podľa jeho slov konzílium odborníkov ako poradný orgán ministra zdravotníctva, ktorého je členom, je naklonené tomu, aby mali očkovaní benefity. Otázne má byť, ako si s týmto poradí ministerstvo spravodlivosti. Zvýhodňovanie zaočkovaných a znevýhodňovanie nezaočkovaných je totiž súčasť aktualizovaného covid automatu.

A to je aj dôvod, prečo nebol covid automat stále predstavený verejnosti. Jednoducho sa boja ho predstaviť. Vstup do zariadení typu kina, reštaurácie a podobne je v ňom totiž podmienený očkovaním alebo 48-hodinovým negatívnym PCR testom. Ministerstvo spravodlivosti však musí dodať analýzu, či je možné niečo takéto zaviesť, prípadne aké legislatívne zmeny sú potrebné, aby sa mohol dosiahnuť takýto stav.

Pán odborník tvrdí, že lockdowny pri delte nefungujú. No jedným dychom dodáva, že nehovorí, že lockdown nebude potrebný. Hovorí len to, že ani lockdown nám už nepomôže zraziť reprodukčné číslo pod jeho kritickú hodnotu 1. Čiže jednoducho hovorí, že lockdown určite áno, ale už od neho nemôžeme očakávať ten istý efekt ako pri predošlých dvoch epidemických vlnách. Tak načo lockdown?

Autor: Peter Sulek

Zdroj: www.hlavnydennik.sk

spot_imgspot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

2 COMMENTS

 1. Nerozumiem mnohým veciam. Nerozumiem ani tomuto:

  Už teraz kompetentní vedia, ako to bude (teda, zatiaľ je tu vraj iba hrozba) a aké je jediné možné riešenie, ako sa vyhnúť neodvratnej apokalypse, ktorú prinesie mutácia delta.

  Nestojí na škodu na tomto mieste pripomenúť pôvodné modely z jari minulého roka:
  https://domov.sme.sk/c/22372427/v-nemocniciach-bude-pre-koronavirus-vyse-stotisic-ludi.html

  Ak si však porovnáme štatistiky (napr. na stránke https://www.worldometers.info/coronavirus/) okrem iného sa dozvieme, že percentuálny podiel obetí vírusu (z celkového počtu oficiálne identifikovaných prípadov, resp. pozitívne testovaných) je v Indii nižší než vo väčšine krajín EÚ, kde sa ešte mutácia delta ani nestihla poriadne „usadiť“. Čo z toho môže vyplývať? Čísla v Indii sú nepresné? Sú čísla v krajinách EÚ nepresné? Používame rôzne metodiky? Máme horšiu lekársku starostlivosť než v Indii? Je delta variant v skutočnosti menej nebezpečný? Neviem.

  Niekedy uvažujem nad tým, či sa súčasne paralelne od samého začiatku nevytvárajú ďalšie mutácie, ktoré sú možno nákazlivejšie ale podstatne menej nebezpečné a čo to pre nás ako ľudstvo môže znamenať.

  A niekedy si kladiem otázku, koľko životov sme na Slovensku potenciálne zachránili „dobrovoľným“ testovaním (ktoré nás vraj doteraz stálo asi pol miliardy eur) a koľko životov by sme boli naopak zachránili, ak by sme boli tieto peniaze „našli“ a investovali do oblasti ochrany zdravia iným spôsobom …

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás