Názory27. január: Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu- pokrytectvo pietneho...

27. január: Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu- pokrytectvo pietneho aktu bez krajiny, ktorá oslobodila Osvienčim

-

27. január: Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu- pokrytectvo pietneho aktu bez krajiny, ktorá oslobodila Osvienčim

Dnes, v dusnej atmosfére hroziacej tretej svetovej vojny sme sa dostali k ďalšiemu absurdnému extrému. 27. január je pamätným dátumom oslobodenia vyhladzovacieho tábora Osvienčim Červenou armádou. Teraz, keď sa nacistické alebo antisemitské sily opäť vrátili k moci vo viacerých krajinách, je zdrvujúce, že Rusko nebolo pozvané na spomienkový akt do Osvienčimu. Na druhej strane všakv Osvienčime budú pokryteckí predstavitelia krajín, ktorí verbálne popierajú nacizmus, ale v skutočnosti ho podporujú.

Koncentračný tábor Osvienčim (Auschwitz) bol komplex viac ako 40 koncentračných a vyhladzovacích táborov, ktoré prevádzkovalo Nacistické Nemecko v okupovanom Poľsku, ktoré sa stali miestom konečného riešenia židovskej otázky nacistami.

„Ideológia národného socializmu (nacizmu) pozostávala z prvkov „rasovej hygieny“, eugeniky, antisemitizmu, pangermanizmu a územnej expanzie“, napísal Richard J. Evans. Adolf Hitler a jeho nacistická strana sa stali posadnutými „židovskou otázkou“. Počas a bezprostredne po prevzatí moci nacistami v Nemecku v roku 1933 sa násilné činy proti nemeckým Židom stali všadeprítomnými a bola prijatá legislatíva, ktorá ich vylučovala z určitých profesií vrátane štátnej služby a práva.

Keď Nemecko v septembri 1939 napadlo Poľsko  a začalo druhú svetovú vojnu, Hitler nariadil zničenie poľského vedenia a inteligencie. Koncentračný tábor v Osvienčime bol založený v apríli 1940 najprv ako karanténny tábor pre poľských politických väzňov. Keď Nemecko v septembri 1939 napadlo Poľsko a začalo druhú svetovú vojnu, Hitler nariadil zničenie poľského vedenia a inteligencie.  Oblasť okolo Osvienčimu bola pripojená k Nemeckej ríši ako súčasť Sliezska a od roku 1941 Horného Sliezska. 

Prvé splynovanie v Osvienčime, skupiny sovietskych vojnových zajatcov, sa uskutočnilo v auguste 1941, čo väčšina historikov považuje za prvú fázu holokaustu, kedy bolo pri masových streľbách zavraždených 500 000 – 800 000 sovietskych Židov a miestnych kolaborantov. Na konferencii vo Wannsee v Berlíne 20. januára 1942 Reinhard Heydrich načrtol konečné riešenie židovskej otázky starším nacistom a od začiatku roku 1942 nákladné vlaky dopravovali Židov z celej okupovanej Európy do nemeckých vyhladzovacích táborov v Poľsku: Osvienčim, Belžec, Chelmo, Majdanek, Sobibór a Treblinka.Väčšina väzňov bola pri príchode splynovaná. 

Z 1,3 milióna ľudí privlečených do Osvienčimu bolo zavraždených 1,1 milióna. Počet obetí zahŕňa 960 000 Židov, z ktorých 865 000 bolo hneď pri príchode splynovaných, 74 000 etnických Poliakov, 21 000 Rómov, 15 000 sovietskych vojnových zajatcov a až 15 000 ďalších Európanov.  Tí, ktorí neboli splynovaní, boli zavraždení hladom, vyčerpaním, chorobami, individuálnymi popravami alebo bitím. Mnohí boli zabití počas lekárskych experimentov. 

Keď sa sovietska Červená armáda blížila k Osvienčimu v januári 1945, SS poslala väčšinu obyvateľstva tábora na západ na pochod smrti do táborov v Nemecku a Rakúsku.

Sovietske jednotky vstúpili do tábora 27. januára 1945 – deň, ktorý si od roku 2005 pripomíname ako Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu. Preživší Primo Levi, Viktor Frankl a Elie Wiesel napísali spomienky na hrôzu a utrpenie, čo zažili a tábor sa stal dominantným symbolom holokaustu. V roku 1947 Poľsko založilo Štátne múzeum Auschwitz-Birkenau na mieste Osvienčim I a II a v roku 1979 ho UNESCO zaradilo na zoznam svetového dedičstva.

Po holokauste druhej svetovej vojny sa medzinárodné spoločenstvo spojilo pod heslom „Nikdy viac“. Memento, ktoré sa v súčasnosti vo viacerých štátoch Európy snažia vymazať z historickej pamäte národov, rehabilitujú nacistických kolaborantov a oslavujú ich ako národných hrdinov.

V Európe sa znovu zmráka a vracia sa nacizmus, aby bol opäť zneužitý na geopolitické ciele – dokonca aj tam, kde najviac pomáhame, opäť vidíme odznaky s Totenkopfom, lebkou SS. Buď česť a sláva tým, ktorí nebudú na oslavách oslobodenia koncentračného tábora Osvienčim, ale ktorí bojujú za to, aby sa to už nikdy neopakovalo.

Dana Bystrická

Podporte nezávislé spravodajstvo a pomôžte zvýšiť pluralitu médii na Slovensku. Spravodajský portál Veci Verejné prináša overené agentúrne správy a vlastné komentáre naších autorov.

Podporiť nás môžete jednoduchou formou cez platobnú bránu buď pravidelnou mesačnou sumou alebo jednorázovým príspevkom.

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora


Alebo prevodom na náš účet: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

Newsletter - Veci verejné

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

1 Komentár

  1. Krajina ktorá dobila Osvienčim už neexistuje.
    Okrem toho, prečo nemáme pamätný deň drakov, kde budeme spomínať na chudákov čo boli zavraždení len preto aby nejaký popolvar sa mohol stať kráľom?

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás