NázoryDušan Piršel: Blahobytné drancovanie

Dušan Piršel: Blahobytné drancovanie

-

Dušan Piršel: Blahobytné drancovanie

Ľudstvo si vybudovalo „blahobyt“ založený na surovinách (ropa, uhlie, plyn…). Dnes si už nikto nechce ani len predstaviť dobu spred 100 rokov.

Večná túžba po blahobyte drancuje prírodu a prírodné zdroje. Rodnú hrudu (polia) nahradili supermarkety. Svet ľudský sa stal svetom  a ríšou temna.

Myslím si, že práve preteky za blahobytom zdeformovali morálku ľudstva a pošliapali ľudskosť.

Vývoj ľudstva je nezadržateľný a závisí od geografickej polohy, ako aj náchylnosti jednotlivých elít utrhnúť si z „koláča“ počas svojho krátkeho obdobia panovania čo najviac z ponúkaných prírodných zdrojov.

- reklama -

Cez sofistikované kampane vplývať na najochotnejšiu cieľovú skupinu – mladú a strednú generáciu a zvyšovať spotrebu pre dosahovanie trvalého rastu biznisu.

Keď biznis stagnuje, pohltí ho väčšia ryba.

Ak rastie (napr. nejaký startup), všimne si ho taktiež väčšia ryba a pravdepodobne ho tiež časom pohltí.

Takto sa vytvárajú korporátne konglomeráty, ktoré si strážia svoje teritóriá a s inými veľkými rybami sú potichu dohodnuté na sférach vplyvu.

- Advertisement -

Konzum prekvitá, spotreba rastie a obyčajní ľudia sa zadlžujú na úkor budúcnosti. Planéta má nejaké svoje samoopravné kapacity, ale tie sa vyčerpávajú.

Uvidíme toto leto, či sme sa poučili z nedávnej krízovej doby a začneme trocha šetriť životné prostredie, svoje zdravie a myslieť na budúcnosť.

Myslím si , že  aj tieto existenčné riziká znížime, len ak znížime rivalitu, zastavíme drancovanie .

Ako hovorí Daniel Schmachtenberger, narastajúca rivalita a teória hier s využitím exponenciálnych technológii a s nárastom znečistenia a ťažby s cieľom poraziť súperov a zabezpečiť si čo najviac prírodných zdrojov, bez ktorých napríklad autoritárske režimy dlho neprežijú, smeruje, na priestorovo obmedzenom ihrisku (jedna planéta) nevyhnutne k seba-ukončeniu ľudstva.

„Poďme do nich“ dlhodobo nebude fungovať, treba sa hlbšie zamyslieť.

PhDr. Dušan Piršel

Vážení priaznivci Veci Verejných

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu.

Čakajú nás zásadné politické udalosti – referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

Vo Veciach verejných stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné… Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity.

Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať Veci verejné.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..

Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

 

spot_imgspot_img

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás