DomáceNS SR vyhovel dovolaniu exministra Gála vo veci M....

NS SR vyhovel dovolaniu exministra Gála vo veci M. Gregu a spol.

-

NS SR vyhovel dovolaniu exministra Gála vo veci M. Gregu a spol.

Bratislava 8. júna (TASR) – Senát Najvyššieho súdu (NS) SR na svojom utorkovom zasadnutí vyhovel dovolaniu exministra spravodlivosti SR Gábora Gála v prípade pätice obvinenej zo sprenevery. Obvinených, medzi ktorými figuruje aj bývalý konateľ skrachovanej nebankovky AGW Matúš Grega, Krajský súd v Košiciach (KS) v júni 2018 spod obžaloby oslobodil. Rozhodnutie NS SR je právoplatné.

Prvostupňový Okresný súd v Košiciach (OS) podľa utorkového rozhodnutia NS SR musí vo veci nanovo konať a rozhodnúť. V prípade ďalšieho šiesteho obvineného NS SR dovolaniu bývalého ministra nevyhovel.

„NS SR na dnešnom verejnom zasadnutí v trestnej veci proti obvinenému Matúšovi G. a spol. pre pokračovací trestný čin skrátenia dane a poistného na podklade dovolania ministra spravodlivosti zrušil uznesenie KS v Košiciach z 26. júna 2018 v časti týkajúcej sa obvinených Matúša G., Róberta G., Ladislava K., Jozefa K. a René B.,“ uviedla TASR hovorkyňa NS SR Alexandra Važanová.

- reklama -

Zároveň NS SR zrušil aj rozsudok OS Košice I z 31. mája 2017 v časti týkajúcej sa obvinených Matúša G., Róberta G., Ladislava K., Jozefa K. a René B. NS SR, ako povedala hovorkyňa, vec vrátil OS Košice I, aby ju v potrebnom rozsahu znova prerokoval a rozhodol. NS SR zároveň dospel k záveru, že uznesením KS v Košiciach z júna 2018 a v konaní, ktoré mu predchádzalo, bol porušený zákon v prospech spomínaných obvinených.


Šesť obvinených KS v Košiciach oslobodil v júni 2018 spod obžaloby trestného činu sprenevery podľa starého Trestného zákona. Predtým vo veci v roku 2017 rozhodoval OS v Košiciach. Pôvodne figurovalo v prípade niekoľko desiatok obvinených. Sprenevery sa dopúšťali cez siete rozličných firiem a škoda sa pohybovala v tisíckach až po státisíce eur.

- Advertisement -

Sprenevery sa mali dopustiť už roku 1999 až 2000. Gál podal dovolanie voči oslobodzujúcemu rozsudku KS v roku 2019.

Gregu bývalý Špeciálny súd (ŠS) v Pezinku odsúdil v minulosti postupne na 10,5-ročný trest odňatia slobody. Najprv v apríli 2008 schválil dohodu o vine a treste uzavretú medzi Gregom a prokurátorom, podľa ktorej dostal Grega nepodmienečný trest 8,5 roka. Okrem toho mu uložil aj peňažný trest 66.387 eur s tým, že ak by ho úmyselne nesplnil, tak sa mu nepodmienečný trest zvýši o dva roky.

Keďže Grega v stanovenej lehote 66.387 eur nezaplatil, 1. októbra 2008 mu ŠS súd v Pezinku pôvodný trest 8,5 roka predĺžil o ďalšie dva roky.

Trest si už odpykal a v roku 2015 bol podmienečne prepustený na slobodu. Utorkového zasadnutia na NS SR sa Grega nezúčastnil.

Vážení priaznivci Veci Verejných

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu.

Čakajú nás zásadné politické udalosti – referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

Vo Veciach verejných stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné… Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity.

Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať Veci verejné.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..

Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

 

spot_imgspot_img

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás