ZahraničnéPutin podpísal zákon, ktorým Rusko vypovedáva Zmluvu o otvorenom...

Putin podpísal zákon, ktorým Rusko vypovedáva Zmluvu o otvorenom nebi

-

Putin podpísal zákon, ktorým Rusko vypovedáva Zmluvu o otvorenom nebi

Moskva 7. júna (TASR) – Ruský prezident Vladimir Putin podpísal zákon, ktorým Rusko vypovedáva Zmluvu o otvorenom nebi. Príslušný dokument bol v pondelok zverejnený v oficiálnom vestníku, informovala agentúra TASS.

Zákon bol 19. mája jednomyseľne schválený Štátnou dumou, dolnou komorou ruského parlamentu. Horná komora, Rada federácie, ho odobrila 2. júna.

Spojené štáty vlani v novembri oficiálne ukončili spoluprácu v rámci Zmluvy o otvorenom nebi. Stalo sa tak pol roka po tom, ako oznámili, že odstúpia od tohto dokumentu.

- reklama -

Svoje rozhodnutie vtedy USA zdôvodnili tým, že Ruská federácia údajne porušila niekoľko ustanovení dohovoru.

Ruské ministerstvo zahraničných vecí v januári oznámilo začatie vnútroštátnych postupov na odstúpenie od zmluvy, potom Putin predložil Štátnej dume návrh zákona na vypovedanie zmluvy. Nedávno Moskva opakovane vyhlásila, že šanca na zachovanie dohody je minimálna a proces vypovedania bude trvať niekoľko týždňov.

Zmluva o otvorenom nebi umožňuje signatárskym krajinám vykonávať neozbrojené prieskumné lety nad celým územím jej členských štátov, čím sa má medzi nimi budovať vzájomná dôvera. Zmluva bola podpísaná krátko po skončení studenej vojny v roku 1992 v Helsinkách a jej členmi je vyše 30 krajín. Účinnosť nadobudla v roku 2002 a je vnímaná ako dôležitý nástroj medzinárodnej kontroly zbrojenia.

- Advertisement -
- Advertisement -

Vážení priaznivci Veci Verejných

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu.

Čakajú nás zásadné politické udalosti – referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

Vo Veciach verejných stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné… Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity.

Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať Veci verejné.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..

Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

 

spot_imgspot_img

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás